Politika

ODT u Ulcinju identifikovalo osobu koja je snimila razgovor navodne kupovine glasova, NVO sektor poziva na efikasnu istragu

Asović negirao da je snimak potekao od njega, ali ne i kontakte sa akterima

Ukoliko se ispostavi da je riječ o autentičnom snimku i potvrdi se da su to dokazi za koruptivne radnje,onda bi punu pažnju trebalo posvetiti korupciji i pokušaju kupovine glasova, a u drugom planu se baviti neovlašćenim snimanjem – istakao je izvršni direktor Cemi-ja Zlatko Vujović

Asović negirao da je snimak potekao od njega, ali ne i kontakte sa akterima Foto: PA
PobjedaIzvor

Osnovno državno tužilaštvo u Ulcinju identifikovalo je Damira Asovića kao osobu koja je sačinila audio-snimak koji prikazuje navodnu kupovinu glasova u toj opštini, saznaje Pobjeda. On je u ODT-u saslušan u utorak, a kako tvrdi izvor našeg lista, pred tužiocem je negirao da je snimak potekao od njega, ali nije sporio da je imao kontakte sa osobama koje se u njemu pojavljuju – nosiocem liste „Za novi početak“ Omerom Bajraktarijem, predsjednikom Demokratske partije Fatmirom Đekom i komunalnim inspektorom Amirom Mehmetijem.

Na audio-snimku, koji prikazuje navodnu kupovinu glasova, a koji je na albanskom jeziku, čuju se glasovi funkcionera koalicije „Za novi početak“, a na početku, navodno, i glas lidera Ure i mandatara Dritana Abazovića.

Snimak je titlovan i ilustrovan slikama Abazovića, Bajraktarija, Đeke i Mehmetija, dok je osoba koja treba da omogući sigurne glasove predstavljena siluetom. Objavljen je u ponedjeljak, dva dana prije ponavljanja glasanja na biračkom mjestu pet – Druga mjesna zajednica, koje je juče organizovano na osnovu prigovora koalicije „Za novi početak“.

PRESUDAN ZNAČAJ

Rukovodilac ODT-a u Ulcinju Vladimir Savović kazao je Pobjedi da su saslušani svi akteri, osim Abazovića koji je opravdano odsutan, a od kojeg se očekuje da iskaz da u narednim danima.

Istakao je i da je od presudnog značaja za slučaj da se pronađe originalni audio-snimak.

- Nama je u ovom trenutku od presudnog značaja da nađemo originalni snimak, a ne samo da prikupimo obavještenja od učesnika događaja. Vještačimo telefone ovog lica koje smo identifikovali i njegove porodice, a sve u nadi da dođemo do originalnog snimka – rekao je Savović.

ODT je predmet formiralo odmah u ponedjeljak, kada se sporni audio-snimak pojavio na društvenim mrežama i portalu Aktuelno. U utorak je na Fejsbuku objavljen i, kako se tvrdi, kompletan snimak u trajanju od 11 i po minuta.

PAŽNJU POSVETITI POLITIČKOJ KORUPCIJI

Izvršni direktor Centra za monitoring i istraživanje Zlatko Vujović ocijenio je za Pobjedu da je u konkretnom slučaju u odnosu na neovlašćeno snimanje, važnije utvrditi da li je bilo pokušaja političke korupcije.

- Ukoliko se ispostavi da je riječ o autentičnom snimku i potvrdi se da su to dokazi za koruptivne radnje – onda bi punu pažnju trebalo posvetiti korupciji i pokušaju kupovine glasova, a u drugom planu se baviti neovlašćenim snimanjem – istakao je Vujović.

Kazao je da svi pokušavaju da iskoriste ono što im odgovara, pa tako oni koji žele da opovrgnu optužbe da se dogodio pokušaj kupovine glasova ističu dimenziju neovlašćenog snimanja.

- Sud će tumačiti i suditi o svim dokazima, ali sa aspekta društvenog značaja te pojave veoma je važno, ukoliko se utvrdi da je došlo do pokušaja kupovine glasova, da se oni koji su akteri tog postupka najstrožije kazne. To je od značaja, ne samo za izborni proces koji se odvijao u Ulcinju, već i za svaki naredni – naglasio je Vujović.

Komentarišući ovaj slučaj Vujović je naveo da korupcija postoji i u demokratskim i autoritarnim i totalitarnim režimima, ali da je razlika ta što u onim država u kojima u punoj mjeri funkcioniše vladavina prava državni organi istraže, procesuiraju i kazne one koji su dio koruptivnih radnji.

- Problem u Crnoj Gori dugo vremena je bio što veliki dio takvih slučajeva nije imao epilog, pa su samim tim akteri potencijalne korupcije ohrabreni da oni mogu to da rade, a da pritom neće biti procesuirani. Zato je teret na Vrhovnom državnom tužilaštvu i drugim organima da konkretni slučaj istraže do kraja i, ukoliko se ispostavi da su optužbe o političkoj korupciji osnovane, onda svakako akteri moraju biti, u skladu sa zakonom, procesuirani – kazao je on.

Nije se moglo znati, dodao je, kako će ovakav snimak da utiče na birače, ali, kako je rekao, veoma je problematično kada se dešava ponavljanje glasanja na nekom biračkom mjestu, a u ovom slučaju samo jednom koje može da opredijeli ishod izbornog procesa.

SUMNJA U KRŠENJE IZBORNIH PRAVA

Brzu i efikasnu istragu i reakciju tužilaštva očekuju i u Mreži za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).

Lazar Grdinić iz istraživačkog centra MANS-a kazao je Pobjedi da ovaj slučaj budi još jednu u nizu sumnji u kršenje izbornih prava, a naročito slobode opredjeljenja pri glasanju.

- Ovo pitanje mora biti riješeno u najkraćem roku, a svako odlaganje uticaće na rast nepovjerenja građana u izborni proces. Generalno, kada su ovakvi postupci u pitanju, istraga se uvijek navodno otvori, ali rezultati često izostanu, i to je bila jedna od glavnih zamjerki na rad tužilaštva u prošlosti – oni nikad nijesu istraživali kupovinu glasova – istakao je Grdinić.

Smatra da je potrebno proaktivno i efikasno djelovanje policije, tužilaštva, ali i drugih institucija kako bi se preduprijedila mogućnost da neko uopšte dobije ideju da kupuje glasove i manipuliše izbornim rezultatom.

- Ipak, dosadašnja višegodišnja praksa institucija, na čelu sa tužilaštvom, olakšala je i umnogome otvorila prostor za razne manipulacije, a činjenica da skoro da i nije bilo istraga slučajeva ovog tipa i pored nagomilanih dokaza, samo je ohrabrila one koji žele da izigraju sistem i procese – rekao je Grdinić.

Kako Crnu Goru, dodao je, ove i naredne godine čeka nekoliko izbornih procesa, državne institucije imaće priliku da pokažu kakvim kapacitetima za sprovođenje zakona raspolažu.

I Stevo Muk iz Instituta Alternativa očekuje adekvatnu reakciju nadležnih organa.

- Od državnog tužilaštva očekujem da sa najvećim stepenom profesionalizma i odgovornosti ispita slučaj i u zakonskim rokovima utvrdi da li postoji osnov za optuženje – kazao je Muk Pobjedi.

Naša redakcija juče je pitala i izvršnog direktora Centra za demokratsku tranziciju Dragana Koprivicu što očekuju od tužilaštva i kako ovaj slučaj utiče na demokratske procese i biračko tijelo, ali nas je on uputio na tvit koji je ova organizacija objavila u ponedjeljak.

CDT je u tvitu ukazao da je kupovina glasova krivično djelo, a pozvali su tužilatvo da hitno ispita slučaj i o tome obavijesti javnost.

- Ili je u pitanju montaža ili djelo protiv izbora – kako god bilo, u pitanju je ozbiljno djelo – naveli su.

Na društvenim mrežama juče se pojavio još jedan video-snimak, koji je ovoga puta, objavio opštinski odbor Građanskog pokreta Ura Ulcinj na njihovoj Fejsbuk stranici.

Na tom snimku vidi se kako jedan muškarac drugom daje hemijsku olovku, a iz Ure su ustvrdili da je riječ o kupovini glasova sa modernom tehnologijom, jer je riječ o hemijskoj olovci koja sadrži kameru. Pozvali su tužilaštvo da ispita i ovaj slučaj.

Đeka: To je atak na Dritana Abazovića, koordinatora svih službi bezbjednosti

Lider DP-a Fatmir Đeka kazao je Pobjedi da je u izjavi pred tužilaštvom ustvrdio da je sporni snimak montiran, kao i da nije u pitanju nikakva kupovina glasova.

- U pitanju je klasična montaža, a ne nikakva kupovina glasova u susret izborima koji su ponovljeni na jednom biračkom mjestu – istakao je Đeka.

Smatra i da su se „opasno preigrali manipulanti“ koji su montirali i distribuirali snimak, kao i da to dokazuje „bijedan pokušaj da u sve uvuku mandatara Dritana Abazovića, koordinatora svih službi bezbjednosti“.

- To je atak ne samo na njegovu čast i ugled kao čovjeka i političara, već mučki napad na jednog od najviših državnih funkcionera. Zato je tako važno, što prije i do kraja, utvrditi ko je zloupotrijebio Damira Asovića, kome je on dao nekakav snimak i ko ga je potom montirao i distribuirao. Vrijedi ponavljati da je taj nesrećni lik bio kandidat za odbornika jedne koalicije, što smo mi, naravno, znali – naglasio je Đeka.

Bez promjene broja mandata nakon ponovljenog glasanja u Ulcinju

Nakon ponovljenih izbora na biračkom mjestu 5 u Ulcinju, raspored snaga u lokalnom parlamentu ostaje isti kao i poslije izbora 27. marta. Koalicija „Za novi početak“ (URA, DP, SD, SDP i AA) osvojila je 14 mandata. Listi koalicije DPS i Bošnjačke stranke i koaliciji Demokratske unije Albanaca i Demokratskog saveza pripalo je po šest, Forca je osvojila 5, a Demokrate 2 mandata.

Na ponovljenim izborima na biračkom mjestu broj pet pravo glasa iskoristilo je 64,9 odsto od ukupno 772 upisanih, odnosno njih 501. Koalicija Demokratske unije Albanaca i Demokratskog saveza dobila je 207 glasova, Demokratska Crna Gora šest, koalicija „Za novi početak“ 204 glasa, Forca 76 glasova i koalicija DPS/BS dva glasa.

Politički direktor DPS-a Aleksandar Bogdanović rekao je da su uspjeli i da su sačuvali izbornu volju građana i odbranili je „od pokušaja izbornog inženjeringa koji je sprovodila koalicija 'Za novi početak', a dominantno građanski pokret URA“.

- URA nije uspjela u svom naumu, koalicija „Za novi početak“ je poražena. Već sjutra ćemo pozvati naše prirodne koalicione partnere na razgovor i dogovore, kazao je Bogdanović.

Portal Analitika