Cilj Asocijacije je da doprinese većoj zastupljenosti žena u poslovnom, političkom i javnom životu, promovisanju rodne ravnopravnosti i osnaživanju ženskog liderstva u svim sferama društva, kao i promociji žena liderki, unapređenju rodnih politika i sprovođenju strategija za osnaživanje žena na vodećim pozicijama.
Na čelu Upravnog odbora će biti Marijana Kadić Bojanić - predsjednica ALCG-a, izvršna direktorica TV Vijesti i Daily Pressa. Za potpredsjednicu i zamjenicu predsjednice izabrana je Zorica Mišković Pavićević - izvršna direktorica Big Fashion Podgorica, dok su iz reda osnivačica u Upravnom odboru Anđela Radosavović - izvršna direktorica Asocijacije menadžera Crne Gore i Sanja Bracanović - direktorica marketinga i prodaje TV Vijesti.
Pored predstavnica Asocijacije menadžera CG, iz reda poslovnih organizacija u sastav UO ALCG-a su takođe ušle: Nina Drakić - predsjednica Privredne komore Crne Gore, Svetlana Vuksanović - predsjednica UO Američke privredne komore, Suzana Radulović - generalna sekretarka Unije poslodavaca Crne Gore.
Iz reda kompanija, preduzetnica, NVO i državnih agencija: Maja Krstić - članica UO Crnogorske komercijalne banke, Ana Golubović - članica UO Hipotekarne banka, Danijela Vukoslavović - članica UO Addiko banke, Slađana Raičković - osnivačica Finance Plus-a, Tanja Čepić - osnivačica Notarske kancelarija Tanja Čepić, Ljilja Pižurica - izvršna direktorica Nelt MNE, Mirjana Mijušković - izvršna direktorica Glosarija, Kornelia Santai Nagy - izvršna direktorica Yellow Event Service, Stanka Pejanović - generalna direktorica Triglav International BG, Snežana Đurović - direktorica Agencije za investicije Crne Gore, Sunčica Bakić - direktorica Agencije za elektronske medije AEM, Anđela Raičković - izvršna direktorica Društva za reviziju Finexcellence, Jelena Radonjić Đurković - izvršna direktorica Reinvent Communications, Milena Varagić - izvršna direktorica Water Group, Bojana Radović - izvršna direktorica Glovo MNE, Ana Mihailović - komercijalna direktorica za strategiju i razvoj proizvoda One CG, Nataša Janičić - pomoćnica izvršnog direktora Sava osiguranja, Žana Burić - zamjenica direktora Hilton Podgorica, Jelena Popović - članica Borda direktora NALL Group, Tatjana Keković - HR direktorica Erste banke, Bojana Maraš - šefica Mtel digitalne fabrike, Jelena Marojević Galić - programska menadžerka Parkova Dinarida.
Obraćajući se u ime Asocijacije liderki CG i Asocijacije menadžera CG, krovne liderke i menadžerske organizacije u našoj državi, koja je i pokrovitelj skupa, Tina Raičević - menadžerka za komunikacije kompanije One CG, između ostalog je istakla:
"U svijetu u kojem ne važe ista pravila, gdje se od žene traži da bude najbolja da bi bila dovoljno dobra, danas se okupljamo s jasnim ciljem - da promijenimo igru. Ovaj trenutak nije samo inauguracija Asocijacije liderki Crne Gore, već je to početak jednog novog poglavlja u kojem se snaga i potencijal žena prepoznaju, cijene i podržavaju. Drago mi je što u publici mogu da prepoznam mnoge od vas koje su hrabro zakoračile naprijed, izgradile svoje puteve i došle ovdje da podržite još jednu važnu platformu za postizanje ravnopravnosti u našem društvu. Hvala vam na tome".
Žene čine 50,8% stanovništva u Crnoj Gori, a ipak samo jedna trećina nekretnina je u njihovom vlasništvu. Žene čine 50,8% stanovništva u Crnoj Gori, ali samo 16% poljoprivrednog zemljišta pripada ženama. Žene čine 50,8% stanovništva u Crnoj Gori. A samo 23% preduzeća je u većinskom vlasništvu žena. Žene čine 50,8% stanovništva u Crnoj Gori. A u preduzećima u državnom vlasništvu samo 20% izvršnih direktorki. Ispada da smo ravnopravne samo tamo gdje se pita priroda. A i to pokušavamo da promijenimo selektivnim abortusima.
Ove brojke su, kako je saopšteno, odraz sistemskih barijera koje sprječavaju žene da ravnopravno učestvuju u odlučivanju i u privredi. Ujedno, one su i poziv na akciju. Mi više ne možemo da dozvoljavamo da se glasovi žena čuju samo kao šapati u pozadini, dok se odluke koje oblikuju našu budućnost gotovo bez izuzetka donose bez nas. Sjetimo se samo fotografija i snimaka sa sastanaka na kojima se recimo dogovara Vlada.
Zbog toga danas pravimo korak naprijed. Asocijacija liderki nije samo još jedna organizacija - ona je zajednica posvećena stvarnim promjenama, osnaživanju žena da zauzmu svoje mjesto u svim ključnim sferama društva, od ekonomije i politike do obrazovanja i kulture.
Predsjednica ALCG-a Marijana Kadić Bojanić je naglasila da smatra da ovo jedan od najsnažnijih skupova koji su se desili posljednjih godina u Crnoj Gori.
„Ovdje je 200 snažnih, obrazovanih, sposobnih, vrijednih žena i oni koji nas podržavaju! Okupile smo se oko jednog cilja - da stvorimo snažnu organizaciju koja će nam pomoći da budemo još spremnije za vrijeme koje dolazi, ali i da generacijama koje stasavaju olakšamo krčenje trnovitog karijernog puta koji je dio tradicionalnog društva kakvo je i naše.
U vremenu kada se svijet mijenja brže nego ikad, uloga liderki postaje sve važnija. Naša snaga leži u našoj sposobnosti da inspirišemo, podržavamo i motivišemo jedna drugu,“ navela je Kadić Bojanić.
Napomenula da se, kada se govori o ženskom liderstvu, ne može zanemariti važnost evropskih standarda koji se odnose na žensko liderstvo.
„Evropska unija postavlja visoke kriterijume za rodnu ravnopravnost i uključivanje žena u odlučivanje, a posebno naglašava značaj žena u biznisu. Prema statistikama, organizacije sa ženama na čelu ostvaruju bolje finansijske rezultate i često donose inovativne ideje koje unapređuju poslovanje. Zato danas stvaramo platformu za razmjenu iskustava i ideja, kao i program mentorstva. Tako ćemo zajedno jurišati na prepreke koje nam se postavljaju u poslovnom svijetu,“ navela je predsjednica ALCG.
Otvarajući skup ministrica evropskih poslova Maida Gorčević je naglasila da su žene u Crnoj Gori nositeljke evropskih vrijednosti.
„Osnivanjem Asocijacije liderki krčimo put budućnosti u kojoj žene zauzimaju svoje mjesto koje im pripada kako u društvu, biznisu, tako i u svim mogućim sferama. Nema napretka u društvu bez napretka žene. Postavljamo temelj platforme za osnaživanje žena da se bore za ravnopravnost i jednaka prava i orhrabriti muškarce da se priključe ovoj borbi. Svaka žena koja se danas priključi ovoj borbi za ravnopravnost pomaže izgradnji snažnije Crne Gore koja je spremna za EU. Zajedno možemo da preoblikujemo društvo u kojem živimo gdje će ravnopravnost biti pravilo, a ne izuzetak. Zajedno i hrabro do evropske budućnosti Crne Gore,“ navela je Gorčević.
Zvanični početak rada je označio panel 'Žensko liderstvo na putu ka EU - izazovi i šanse', na kojem se diskutovalo o ključnim temama vezanim za rodnu ravnopravnost, žensko liderstvo i prepreke s kojima se žene suočavaju u svom okruženju, na putu do rukovodećih pozicija. Razgovarano je i o načinima na koji način različite organizacije i institucije mogu doprinijeti ostvarivanju ravnoteže među polovima na upravljačkim pozicijama.
Na panelu su govorile Maida Gorčević, ministarka evropskih poslova; Marijana Kadić Bojanić, CEO Vijesti i predsjednica ALCG-a; Maja Raičević - izvršna direktorica Centra za ženska prava; a podršku im je pružio i Budimir Raičković, predsjednik Asocijacije menadžera Crne Gore.
U setu pitanja vezanih za osnivanje i razvoj Asocijacije liderki Marijana Kadić Bojanić je istakla da Asocijacija liderki treba da bude krovna organizacija za sve organizacije koje se bave rodnom ravnopravnošću.
„Cilj je objediniti sve snage za bolji ambijent i rad žena. Ženama u Crnoj Gori nije nimalo lako jer žive u duboko tradicionalnom i patrijarhalnom društvu. Ipak, dolaze neka druga vremena i treba da budemo korak ispred. I dalje zabrinjava disproporcija između broja obrazovanih žena i žena koje su na funkciji. Nemate razlog da se bojite da pustite žene da budu na visokim pozicijama,“ poručila je Kadić Bojanić.
Osim patrijarhata, Kadić Bojanić ističe problem balansa između posla i porodice.
„Mi smo te koje moramo da brinemo o djeci, njihovom zdravlju i školi. Mnogo žena odustaje od vodećih pozicija jer se boje da bi porodični život bio narušen. Socijalni servisi moraju biti unaprijeđeni, kada bi taj sistem bio uređeniji ili kada bi firme davale dopunsko socijalno osiguranje to bi bilo ublaženo. Kada bi te barijere bile otklonjenje i kada bismo imali uslove koje imaju naše koleginice na Zapadu lakše bismo uspostavile balans,“ navela je ona.
Gorčević je tokom panela istakla da Asocijaciju liderki vidi kao dodatnu platformu koja će dodatno osnažiti žene iz različitih branši, a ne samo iz javnog života.
„Sve kreće od sistema i same postavke. Ako imate sistem koji podrazumijeva da žene budu na rukovodećim pozicijama vi nemate problem da li čete naći žene koje će se naći na tim pozicijama. Ministarstvo evropskih poslova sa međunarodnim partnerima, na prvom mjestu UNDP-em radimo na Akcionom planu što se tiče rodnog balansa i ravnoprvanosti koji ćemo moći da preslikamo na sva ostala ministarstva. Ovo je pitanje jedne dodatne edukacije na ovu temu, ali potrebne su i izmjene Zakona o Vladi, Zakona o Skupštini i Zakonu o privrednim društvima koje će ženama osigurati sigurne pozicije. Moramo postaviti određene stvari u zakonu, a onda mijenjati svijest o osnaživanju žena,“ kazala je ministarka.
Gorčević napominje da kod žena i dalje postoji strah od izgovorene riječi, da li vrijede, da li je njima tu mjesto.
„Svaka žena može da iznese sve ako hoće. Pitanje je kako vaspitavamo dječake i djevojčice. Treba ohrabrivati djevojčice da sjutra preuzimaju određene odgovornosti i budu glasnije,“ navela je ona.
Gorčević je napomenula da su kritike navedene u Izvještaju Evropske komisije na mjestu, te da se više pažnje treba posvetiti pitanju femicida.
“Nije dovoljno usvajati zakone, potrebno je implementirati ih. Izostanak odgovora na pitanje femicida pokazuje svu ranjivost društva. Pitanje femcida je ključno pitanje kojim se moramo baviti sada. Potrebna je uključenost svih institucija. Jako je važno poslati političku poruku koliko je važno ovo pitanje i koliko je stanje alarmantno. Na sjednici Vlade ćemo iznijeti sve preporuke ka ministarstvima i predočiti šta je njihova obaveza u narednom periodu,“ dodala je ministarka.
Maja Raičević kao dugogodišnja aktivistkinja za prava žena je istakla da je za unapređenje rodne ravnopravnosti važno povezivanje i komunikacija, te u tome vidi glavni potencijal Asocijacije liderki.
„U današnje vrijeme žene su ponijele ogroman teret da usklade privatan i profesionalan život. Žene koje žele da doprinesu borbi za rodnu ravnopravnost nemaju prostora ni vremena da komuniciraju da se dogovaraju, nedovoljno se afirmiše solidarnost. Bez tog povezivanja ne možemo. Potrebna je uzajamna podrška i komunikacija među ženama. Sarađujemo sa svim društvenim akterima i pogotovo ženama koje dijele ista razmišljanja Žene bi mogle da transformišu društvo u kratko vrijeme i vjerujem da će Asocijacija liderki imati jako veliki uticaj na tu transformaciju,“ navela je Raičević.
Raičević je dodala da je ekonomsko osnaživanje žena pitanje opstanka društva i nešto čemu će Asocijacija liderki pomoći.
„Nedovoljno se prepoznaje potencijal žena da doprinesu ekonomskom napretku. Znam primjere žena koje su uspjele da prekinu ciklus siromaštva tako što su djeci omogućile obrazovanje. Mi ne koristimo ograman ljudski kapital koji ima ogromnu transformativnu snagu. Potreban nam je set direktiva koje mogu pomoći da se ovo promijeni. Potrebno je implementirati Direktivu ravnoteže između privatnog i poslovnog života. I očevi treba da preuzmu svoj dio obaveza da koriste roditeljsko odsustvo. Mnogo je važno govoriti o benefitu ekonomskog osnaživanja žena jer ono doprinosi boljem kvalitetu života svih u društvu. Osnažimo žene da se nađu na tržištu rada i da se zaposle,“ poručila je ona.
Budimir Raičković, predsjednik Asocijacije menadžera Crne Gore je čestitao na “impresivnom sastavu” Upravnog odbora Asocijacije liderki.
„Asocijacija liderki je dobila značajnu podršku Asocijacije menadžera i mislim da je to bio prvi korak da žene koje mogu nešto da doprinesu i koje imaju reference u profesionalnim karijerama budu danas ovdje. Sljedeći korak je osnažiti mrežu, omogučiti mentorstvo, te pozvati da se i mi muškarci koji se nalazimo na vodećim pozicijama počnemo edukovati o pravima žena u tradicionalnoj Crnoj Gori,“ naveo je Raičković.
Skup je održan pod sloganom 'Žensko liderstvo korak naprijed za Crnu Goru' i donesena je prva Deklaracija o ženskom liderstvu i ravnopravnosti, koja će biti upućena predsjedniku države, premijeru i Vladi, parlamentu i javnosti.