"Obraćam Vam se kao Arhiepiskop cetinjski i mitropolit crnogorski koji nosi krst apostolske službe i poglavara Crnogorske Pravoslavne Crkve.
Naša Crkva,svakoga dana, cijele godine, molitveno i crkvenona uslužuje svim građanima pravoslavne vjeroispovijesti, u zemlji i dijaspori", navode u saopštenju.
Njen klir čine četvorica episkopa: mi, Arhiepiskop cetinjski i mitropolit crnogorski Mihailo, Arhiepiskop kotorsko-primorski Simeon, episkop Ostroško-nikšićki Gorazd,vikarni episkop Boris Bojović i klirici: protojerej-stavrofor Jovan Tomović, protojerej-stavrofor Milutin Cvijić, protojerej-stavrofor Ivan Pajović, protojerej-stavrofor Dragan Pavlović, protojerej Žarko Đurović, protojerej Branislav Pajović, jerej Neđeljko Furtula, jerej Milomir Mihailović, đakon Stevan Mašanović, ipođakon Stefan Marković, ipođakon Vuk Radunović, ipođakon Jovan Todorovići ipođakon Nebojša Aleksić.U Italiji imamo 3 svještenika i 2 đakona, u Belgiji 2 svještenika, u Austriji vladiku i svještenika a u Argentini vladiku i đakona.
Skupno: 26 klirika (Mitropolit, trojica episkopa, 15 svještenika, tri đakona i četiri ipođakona).
Od obnavljanja, 31. oktobra 1993. godine, Crnogorska Pravoslavna Crkva živi crkveni život uz velike žrtve svih klirika i mnogih laika.
"Nama lično i cijeloj Crkvi je prijećeno, na nas fizički nasrtano i brutalno smo sprječavani da služimo na oltarima crkava koje su gradili naši prađedovi; policija je uvijek bila podrška Srpskoj crkvi. Gonjena od Beogradske patrijaršije aprezrena od državne administracije koja joj nije bila naklonjena, uz Božju pomoć naša Crkvaponijela je i nosi svoj krstveć 27. godina. Za svo to vrijeme ta ista administracijajavno i tajno odbijala je da joj omogući da koristi neku od 650 crkava i oko 60 manastira, uključujući Cetinjski i Ostroški", navodi sveštenstvo CPC.
U međuvremenu, većinu je upisala u vlasništvo Srpske Paravoslavne Crkve.
"Namjerno je godinama odbijala da nam dodijeli plac za izgradnju crkve u Baru i odugovlačila je s dodjelom placa za izgradnju saborne crkve u Podgorici. Ni sad administracija ne pokazuje namjeru da ga prenese u vlasništvo Crnogorske Pravoslavne Crkve, iako smo se bili pripremili da je za kratko vrijeme sagradimo. Tako su Crnogorci lišeni mogućnosti da saborna Crkva crnogorskih svetitelja u Podgorici budestožer koji bi ih okupljao i krijepiou ova sudbonosna vremena za naš narod i državu. Novčano nas je vlast pomagala tek od 2007. godine, i tomizernim iznosom od 4.200 euramjesečno. Istovremeno, rušila nam je autoritet na sve moguće podle i neljudske načine", piše u saopštenju.
Dodaju da su u tome bili uključeni mnogi crnogorski kulturni, javni i politički djelatnici, tako da je podrška javnosti od 35,4% 2004. srušena na 12% 2020. godine.
"Cilj joj je bio da u konačnici ukloni Crnogorsku Pravoslavnu Crkvu sa duhovne scene u korist takozvane Pravoslavne Crkve, kakve nikada nije bilo i nikad neće biti .No, Bog je veliki i vidi nas i našu žrtvu. Ne samo ovih 26, pred vratima naše Crkve čekajui drugi klirici i monasida se stave u službuBogu i narodu, ali se ne usuđujemo da ih prihvatimo", ističu u saopštenju.
Uputili su apel svim vjernicima.
"U novim okolnostima ne dobijamo ni tih 4.200 eura, što je dovelo u pitanje naše poslanje,zato APELUJEMO na Crnogorce i Crnogorkeu zemlji i rasijanju: pokažite odgovornost i jedinstvoi pomognite našu Crnogorsku PravoslavnuCrkvu.Moleći se Bogu, iskreno verujemo da ćete se odazvati ovom našem pastirskom apeluza blagovremenu pomoć!", apel je sveštenstva CPC-a.
Uplata iz inostranstva na:
Swift code MNBAMEPG
IBAN code: ME25530095120005749491
Name: CRNOGORSKA PRAVOSLAVNA CRKVA
GRUDA B.B.
81250 Cetinje
Montenegro
Uplata iz zemlje na:
Žr: 530 - 467 - 67NLB Montenegrobanka