Zdravlje

Nova studija o epigalokatehin galatu

Antioksidans iz zelenog čaja moguća komponenta za lijek protiv karcinoma

Antioksidans iz zelenog čaja moguća komponenta za lijek protiv karcinoma Foto: Foto: Pixabay
PA
PAAutor
Nature SciIzvor

Zeleni čaj može na više načina doprinijeti zdravom tijelu. Dosadašnje studije pokazuju da ako se pije po jedna šolja dnevno može poboljšati funkciju mozga, čak se i boriti protiv gojaznosti. Sada naučnici otkrivaju da bi tradicionalni kineski napitak mogao biti ključan u borbi za prevenciju karcinoma.

Prema istraživačima sa Politehničkog instituta Renseler u Njujorku, zeleni čaj može da uključi gen zvan p53, koji blokira razvoj tumora. Protein uništava oštećene ćelije ili zaustavlja njihovo dijeljenje tokom „popravki“. Mutiran je ili inaktiviran kod većine vrsta karcinoma. Antioksidans koji se nalazi u zelenom čaju, međutim, poboljšava njegovu efikasnost, pokazuje ova studija.

Autori studije kažu da njihovo otkriće pruža nadu u lijek koji oponaša epigalokatehin galat ili EGCG, glavno aktivno jedinjenje.

„I molekuli p53 i EGCG su izuzetno zanimljivi“, kaže Čuniu Vang, autor studije, u izjavi. 

„Mutacije p53 nalaze se u više od 50% ljudskog karcinoma, dok je EGCG glavni antioksidans u zelenom čaju, napitku popularnom širom svijeta. Sada otkrivamo da postoji prethodno nepoznata, direktna interakcija između to dvoje, što ukazuje na novi put za razvoj ljekova protiv karcinom. Naš rad pomaže da objasnimo kako je EGCG u stanju da pojača antikancerogenu aktivnost p53, otvarajući vrata za razvoj ljekova sa jedinjenjima sličnim EGCG. “

Na koji način je p53 kriptonit karcinoma

Vang smatra p53 „vjerovatno ključnim proteinom u ljudskom raku“. Prirodni protein koji se bori protiv raka nazvan je „čuvarom genoma“ nakon njegovog otkrića 1979. Jedan kraj, poznat kao „N-terminalni domen“, ima fleksibilan oblik, omogućavajući mu da služi za nekoliko funkcija.

Najsavremenija tehnika skeniranja nazvana nuklearna magnetna rezonanca spektroskopija pokazuje da je EGCG štiti od propadanja. Biljna hemikalija, koje ima u izobilju u zelenom čaju, takođe se prodaje kao biljni dodatak. Pomaže u otklanjanju stalne štete uzrokovane kiseonikom u metabolizmu. Studija, objavljena u naučnom časopisu Nature Communications, prvi put identifikuje specifični mehanizam.

Nakon stvaranja u telu, p53 se brzo raspada kada N-terminalni domen dođe u kontakt sa proteinom nazvanim MDM2, održavajući količine na niskom nivou. 

„I EGCG i MDM2 vezuju se na istom mjestu na p53, N-terminalnom domenu, pa se EGCG 'takmiči' sa MDM2. Kada se EGCG veže za p53, protein se ne degradira kroz MDM2, pa će nivo p53 povećati direktnom interakcijom sa EGCG. To znači da postoji više p53 za funkciju protiv raka. Ovo je vrlo važna interakcija“, ističe Vang.

Zeleni čaj bi mogao 'otključati' nove ljekove protiv raka

Studija budi nadu u novu generaciju ljekova protiv raka koji djeluju tako što jačaju aktivnost p53. On kontroliše ćelijski ciklus. Kada pravilno funkcioniše, aktivira mehanizme za obnavljanje DNK i sprečava dijeljenje ćelija sa oštećenom DNK.

Ako je oštećenje DNK nepopravljivo, p53 navodi ćeliju da se uništi podvrgavanjem apoptozi ili programiranom ćelijskom smrću. Kada se p53 isključi mutacijom ili uništenjem, mnogo je veća vjerovatnoća da ćelije postanu kancerogene, jer će se nekontrolisano dijeliti čak i kada je DNK oštećena.

Portal Analitika