U studiji objavljenoj u Britanskom medicinskom žurnalu, istraživači iz Centra za kontrolu bolesti digestivnog trakta u Notingemu, poredili su terapiju antibioticima sa efikasnošću operacije.
Studija je obuhvatila 900 odraslih pacijenata sa akutnim zapaljenjem slijepog crijeva u tri odvojena istraživanja, u kojima je 470 uzimalo antibiotike, a 430 se podvrglo operaciji.
Ispostavilo se da je terapija antibioticima bila uspješna u 63 odsto slučajeva, a izazivala 31 odsto manje komplikacija u poređenju sa hirurškim zahvatom.
Nije bilo značajne razlike u dužini boravka u bolnici ili riziku od dobijanja komlikovanog zapaljenja između te dvije grupe, prenosi B92.
Odstranjivanje zapaljenog slijepog crijeva je standardna terapija u liječenju ove bolesti već više od jednog vijeka.
Liječenje antibioticima obično se smatra „prelaznim periodom do operacije“, ali autori studije smatraju da njihov uticaj mnogi ljekari previđaju iz čistih predrasuda.
Studija je pratila efekte antibiotika u akutnim i nekomplikovanim slučajevima zapaljenja slijepog creva.
Istraživači ističu da je odstranjivanje slijepog crijeva u ranom stadijumu bolesti korisno samo u onim slučajevima kod kojih je upaljen ili oštećen trbušni zid.
Slijepo crevo koje je probušeno takođe se operiše, jer može ugroziti život tako što inficira cijelu trbušnu šupljinu.
Ne slažu se svi sa otkrićima ovih britanskih naučnika.
Dr Olaf Baker sa Univerziteta u Utrehtu (Holandija) reagovao je komentarom: „Upotreba antibiotika kao prve linije odbrane u borbi protiv zapaljenja slijepog creva nosi brojne štetne aspekte“.
On smatra da je za neke ubjedljivije rezultate potrebno više istraživanja, sa čim se složio i Dilep Lobo, profesor abdominalne hirurgije u Centru za borbu protiv bolesti digestivnog trakta u Notingemu, koji je bio i vođa studije.