Pronađene na dubini od 33 do 46 metara, u moru kod Adrasana u okrugu Kumluca, ostatke ovog brodoloma stručnjaci nazivaju revolucionarnim otkrićem u svjetskoj podvodnoj arheologiji. Teret nekadašnjeg broda, keramički tanjiri, zdjele i poslužavnici, ostali su gotovo netaknuti i nakon 2.000 godina provedenih pod morem.
Nazvan „Ceramic Shipwreck“ (Keramička olupina), brod je prevozio teret stotina komada istočne sigilatne keramike – vrste finog crvenog keramičkog posuđa koje se u antičko doba masovno proizvodilo širom Mediterana. Otkriće je izazvalo oduševljenje u naučnoj zajednici jer su posude izuzetno dobro očuvane, s oko 25 različitih dizajna, navodi New York post.
Tokom transporta, keramika je pažljivo premazivana sirovom glinom koja je služila kao zaštitni sloj, a posude su slagane jedna na drugu. Upravo zahvaljujući toj drevnoj tehnici, ostale su gotovo netaknute pod slojevima morskog pijeska čak i nakon 2.000 godina. Smatra se da „Keramička olupina“, po stepenu očuvanosti, nema presedana u svijetu.
„Tanjiri i zdjele sačuvali su svoju originalnu boju i teksturu površine, pružajući dragocjene informacije o tehnikama proizvodnje i pakovanja prije 2.000 godina“, kazao je ministar kulture i turizma Republike Turske Mehmet Nuri Ersoy, koji je lično zaronio kako bi pregledao brodolom.
Ersoy je olupinu opisao kao „otkriće od izuzetne vrijednosti, ne samo za Tursku, već i za zajedničku kulturnu baštinu cijelog čovječanstva“, te naglasio da se artefakti trenutno pažljivo konzerviraju u regionalnoj laboratoriji za restauraciju i konzervaciju.
Kako bi podijelila izuzetno otkriće „Keramičke olupine“ s ostatkom svijeta, Turska planira otvoriti Muzej podvodne arheologije Mediterana u regiji Kemer-Idyros. Prema riječima ministra Ersoya, ovaj muzej odražava viziju Turske usmjerenu ka očuvanju i promociji kulturne održivosti. Faza projektovanja je završena, a izgradnja počinje ovog mjeseca.
Također, u okviru projekta „Noćni muzeji“, Arheološki muzej u Antaliji tokom ljeta će biti otvoren za posjetioce sve do 22 sata. Dio muzejske postavke biće posvećen podvodnoj arheologiji, s ciljem obogaćivanja posjetilačkog iskustva i širenja svijesti o značaju očuvanja kulturne baštine pod morem.