Abiznis

Čanović: Pripremljen Nacrt zakona o regularizaciji neformalnih objekata

Izvor

Crnogorska Vlada pripremila je Nacrt zakona o regularizaciji neformalnih objekata kojim će vlasnicima neformalnih objekata omogućiti pojednostavljivanje i ubrzavanje procedure za legalizaciju kao i omogućavanje plaćanja naknade za komunalno opremanje zemljišta jedinicama lokalne samouprave na rate.
- Takođe, zakon predviđa i obezbjeđenje alternativnog smještaja za sve vlasnike neformalnih objekata primarnog stanovanja, čiji će se objekti ukloniti u postupku, saopštio je Portalu Analitika Marko Čanović, pomoćnik ministra za turima i održivi razvoj. On je objasnio da je donošenju nacrta zakona prethodilo usvajanje Akcionog plana.
- U cilju rješavanja problematike neformalnih naselja i ispunjavanja međunarodno preuzetih obaveza, Ministarstvo održivog razvoja i turizma, u saradnji sa nadležnim ministarstvima i jedinicama lokalne samouprave izradilo je Akcioni plan pretvaranja neformalnih naselja u formalna i regularizaciju objekata, čija je implementacija planirana za period od 2011. do 2014. godine, saopštio je Čanović.
Osnovni zadaci Akcionog plana su definisanje koraka u rješavanju problema neformalne gradnje, kao i postizanje maksimalne efikasnosti u angažovanju svih raspoloživih kapaciteta u cilju bolje infrastrukturne opremljenosti prostora zahvaćenog nelegalnom gradnjom.
- Kako bi se ispunile i kompletirale mjere i aktivnosti iz Akcionog plana, ovo Ministarstvo je u saradnji sa predstavnicima lokalnih samouprava, nevladinih organizacija i odgovornih institucija pripremilo nacrt Zakona o regularizaciji neformalnih objekata koji se trenutno nalazi u Vladinoj proceduri. Takođe, po usvajanju nacrta ovog Zakona, planirana je javna rasprava koja će trajati 30 dana, u svim opštinama u Crnoj Gori, objasnio je Čanović.

Upis nelegalnih objekata u katastar: Ispunjavajući neophodne pretpostavke za potpunu implementaciju ovog Zakona i procesa legalizacije, Vlada Crne Gore je donoseći izmjene i dopune Zakona o državnom premjeru i katastru, omogućila svim vlasnicima neformalnih-nelegalnih objekata upis istih u katastar nepokretnosti sa zabilježbom nedostatka građevinske, upotrebne dozvole, odnosno prekoračenja građevinske dozvole.
- Naime, kao preduslov za učešće u procesu legalizacije predviđen je upis nelegalnih objekata u katastar nepokretnosti, pa građani Crne Gore koji posjeduju nelegalne objekte koji se ne nalaze u zvaničnoj evidenciji, u ovom periodu trebaju prijaviti svoje objekte kako bi izbjegli potencijalne zastoje u procedurama prilikom stupanja na snagu Zakona o regularizaciji neformalnih objekata, naveo je Čanović, dodajući da shodno nacrtu zakona, samo nelegalni objekti koji imaju riješene imovinsko pravne odnose nad zemljištem na kojem je izgrađen nelegalni objekat, će biti predmet procesa legalizacije.
- Naime, ukoliko su objekti izgrađeni na tuđem ili državnom zemljištu, vlasnik će prilikom prijave za postupak legalizacije  dostaviti dokaz o uređenim imovinsko pravnim odnosima nad zemljištem. Prednosti koje su predviđene nacrtom zakona su višestruke, i odnose se kako na pojednostavljivanje i ubrzavanje procedure za legalizaciju, tako i na omogućavanje plaćanja naknade za komunalno opremanje zemljišta jedinicama lokalne samouprave na rate. Takođe, zakon predviđa i obezbjeđenje alternativnog smještaja za sve vlasnike neformalnih objekata primarnog stanovanja, čiji će se objekti ukloniti u postupku, što predstavlja ispunjavanje međunarodnih obaveza preuzetih potpisivanjem Bečke deklaracije, precizirao je Čanović.    
Objekti moraju proći ocjenu seizmičke stabilnosti: Neformalni objekti koji budu predmet procesa legalizacije, proći će ocjenu seizmičke i statičke stabilnosti, u skladu sa usvojenom metodologijom odnosno pravilnikom koji će propisati Ministarstvo turizma i održivog razvoja.
- Ukoliko se prilikom ispitivanja utvrdi da objekat nije siguran i stabilan za upotrebu, on će se rekonstruisati u skladu sa zakonom kojim se uređuje izgradnja objekata. Nacrtom ovog zakona predviđeno je da se legalizacija neće  primjenjivati na nelegalne objekte koji su izgrađeni u zoni morskog dobra; u zoni nacionalnog parka; u zaštitnom putnom pojasu; u zaštitnom pružnom pojasu i u zoni aerodroma; na kulturnom dobru i zoni zaštite kulturnog dobra; u zoni zaštite prirodnog dobra; na vodnom zemljištu i u zaštitnim zonama vodoizvorišta; zonama park šuma, zaštitnih šuma, zelenih površina; na klizištu odnosno eksploatacionom području; na udaljenosti manjoj od 400 m od vojnih objekata koji služe za smještaj eksploziva i municije; na mjestu određenom planskim dokumentom za izgradnju infrastrukturnih i drugih objekata od javnog odnosno opšteg interesa; na tuđem zemljištu i vršenjem krivičnog djela, pojasnio je Čanović.
Za koje objekte važi zakon: Takođe, kako dodao, odredbe ovog zakona se neće primjenjivati na objekte koji su izgrađeni u vrijeme kad u skladu sa tada važećim pozitivnim propisima za izgradnju objekta nije bilo propisano izdavanje građevinske dozvole, kao i na privremene objekte.
- Prilikom izrade zakona vodili smo se idejom da treba stimulisati vlasnike nelegalnih objekata da uđu u proces, ali u onoj mjeri koja ne dovodi legalne graditelje u neravnopravan položaj. Smatramo da će rešavanje problema nelegalne gradnje uticati na rešavanje dugogodišnjih infrastrukturnih problema nelegalnih naselja kao i povećanje vrijednosti objekata koji će biti predmet legalizacije.  Završetkom ortofoto snimanja prostora od strane Uprave za nekretnine, dobiće se osnova za početak procesa, čime će se evidentirati nelegalni objekti u prostoru, što će biti i baza za represivne mjere koje će se preduzimati nad vlasnicima nelegalnih objekata koji se ne prijave za proces legalizacije, zaključio je Čanović.

Portal Analitika