Društvo

Anketni odbor sjutra o Mandićevom predlogu

Izvor



On je, na sjednici Anketnog odbora prošle sedmice, predložio devet novih osoba od kojih bi trebalo uzeti izjave, o čemu će se članovi tog tijela izjasniti sjutra. Oni bi trebalo i da predlože osobe koje bi trebalo pozvati na saslušanje.

Na Mandićevom spisku se, između ostalih, nalaze predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) i bivši predsjednik Vlade Milo Đukanović, suvlasnik Univerziteta Donja Gorica (UDG) i nekadašnji zamjenik predsjednika Savjeta za privatizaciju, Veselin Vukotić. Tu su i bivši predjsednik Tenderske komisije, Branko Vujović i nekadašnji ministar ekonomije, Darko Uskoković.

Pored funkcionera, Mandić je predložio da se saslušaju i bivši direktori Telekoma Crne Gore, Moneta i Euromarket banke, Oleg Obradović, Milan Perović, Miodrag Ivanović i Branimir Pajković, kao i predsjednik Atlas grupe Duško Knežević javila je MINA-BUSINESS.

Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP), Raško Konjević, smatrao je da predloženim spiskom nije do kraja ispoštovan Zakon o parlamentarnoj istrazi, s obzirom da su se na njemu našli ljudi koji nijesu u obavezi da se odazovu pozivu. On je tada kazao da će na novoj sjednici dati svoj predlog osoba koje bi trebalo saslušati.

I poslanik DPS-a Zoran Jelić, je najavio da će ta partija dati svoj predlog, dok je predstavnik Pokreta za promjene (PzP), Koča Pavlović, podržao Mandićev predlog u integralnom obliku.

Anketni odbor, prema zakonu, može od svih državnih i organa lokalne samouprave, ustanova i kompanija tražiti da mu dostave na uvid svu dokumentaciju koja bi mogla biti od znažaja za ostvarivanje povjerenog zadatka.

Ti subjekti su dužni da postupe po zahtjevu Anketnog odbora u najkraćem mogućem roku i da daju istinite isprave, podatke i obavještenja.

Anketni odbor u julu je saslušao vrhovnog državnog tužioca, Ranku Čarapić, direktora Uprave za sprječavanje pranja novca i finansiranja terorizma, Predraga Mitrovića i direktora Uprave policije, Božidara Vuksanovića.

Sredinom avgusta su u javnosti, putem medija, dospjeli tajni podaci iz informacija koje su dostavljene Anketnom, kao i Odboru za bezbjednost i odbranu, iako je cijeli slučaj strogo zatvoren za javnost.

Objavljeno je da su američki istražni organi došli do podataka da su tokom 2005. godine preko Euromarket banke obavljane koruptivne isplate vezane za aferu Telekom i to u iznosu od oko 2,32 miliona EUR.

Prema navodima američkih istražnih organa, iz izvještaja koji je dostavljen mađarskim službama, a koji je kasnije proslijeđen i crnogorskim institucijama, Meksikanac Oskar Ramirez je otvorio račun firme Aktiva investment 21. aprila 2005. godine u Euromarket banci, a na taj račun Mađar /Magyar/ Telekom je 12. maja 2005. godine uplatio novac.

Poslije pet dana sav novac je podigao slovenački biznismen Tomaš Kralj u gotovini, dok su računi i firma ugašeni.

Krajem prošle godine Dojče /Deutsche/ Telekom i njegova mađarska podružnica Mađar /Magyar/ Telekom pristali su da plate kaznu od oko 95 miliona USD u okviru nagodbe o sudskoj tužbi, u kojoj se tvrdilo da su bivši rukovodioci te dvije kompanije potkupili državne funkcionere u Crnoj Gori i Makedoniji. Mađar Telekom je, kako se navodi u nagodbi, podmitio najmanje dvojicu Vladinih zvaničnika uključenih u prodaju Telekoma Crne Gore.

Pripremno ročište u procesu koji je američka Komisija za hartije od vrijednosti (SEC) pokrenula pred Okružnim sudom u Njujorku protiv trojice bivših direktora Mađar Telekoma, zbog podmićivanja crnogorskih zvaničnika, biće održano 12. oktobra.

Portal Analitika