Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • ANIMA: Negiranje genocida je akt nasilja nad žrtvama, kultura sjećanja mora biti zasnovana na istini ne na nacionalnim mitovima ili političkoj opstrukciji

ANIMA: Negiranje genocida je akt nasilja nad žrtvama, kultura sjećanja mora biti zasnovana na istini ne na nacionalnim mitovima ili političkoj opstrukciji

Na tridesetu godišnjicu iz ANIMA-e navode da je sjećanje na Srebrenicu etička i politička obaveza svakog društva koje želi da gradi mir, pravdu i odgovornost

ANIMA: Negiranje genocida je akt nasilja nad žrtvama, kultura sjećanja mora biti zasnovana na istini ne na nacionalnim mitovima ili političkoj opstrukciji Foto: Reuters
Portal AnalitikaIzvor

Ove godine navršava se 30 godina od genocida u Srebrenici – najvećeg zločina počinjenog na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata, saopšteno je iz Centra za žensko i mirovno obrazovanje Kotor (ANIMA) uz poruku da je negiranje genocida akt nasilja nad žrtvama i prepreka za pomirenje.

“Genocid nad Bošnjacima Srebrenice počinile su vojne i paravojne formacije Vojske Republike Srpske, pod komandom haškog osuđenika Ratka Mladića, uz sveobuhvatnu političku, logističku i vojnu podršku režima Slobodana Miloševića i tadašnje vlasti u Crnoj Gori. Prema podacima Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Međunarodnog suda pravde (MSP), ubijeno je 8372 muškaraca i dječaka bošnjačke nacionalnosti. Njihova tijela, rasuta u masovnim i sekundarnim grobnicama, pronalaze se i danas. Istina i pravda za žrtve još uvijek nisu zadovoljene”, navode u saopštenju.

Kako dodaju, uprkos usvajanju Rezolucije o zabrani negiranja genocida u Srebrenici u Skupštini Crne Gore (7. jun 2021), snažni talasi revizionizma, relativizacije i poricanja genocida prisutni su u javnom i političkom prostoru.

“Od 2021 godine, Akcija za ljudska prava (HRA), Centar za građansko obrazovanje (CGO) i ANIMA Centar za žensko i mirovno obrazovanje pozivaju Skupštinu i Vladu Crne Gore da hitno utvrde 11. jul kao zvaničan Dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici. Međutim, službeni diskurs sve češće izbjegava inicajative, jasne osude, dok se saradnja sa nosiocima velikodržavnih ideologija nastavlja”, ističu u saopštenju.

Na tridesetu godišnjicu iz ANIMA-e navode da je sjećanje na Srebrenicu etička i politička obaveza svakog društva koje želi da gradi mir, pravdu i odgovornost.

“Negiranje genocida je akt nasilja nad žrtvama i prepreka za pomirenje. Kultura sjećanja mora biti zasnovana na istini, ne na nacionalnim mitovima ili političkoj opstrukciji. Crna Gora mora jasno i dosljedno prepoznati sopstvenu ulogu i odgovornost u ratovima devedesetih, uključujući podršku režimu koji je učestvovao u izvršenju genocida. Ustanoviti 11. jul kao zvanični Dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici”, ističu.

Kako zaključuju: “U vremenu kada se nasilje i nacionalizam ponovo normalizuju – Srebrenicu pamtimo zbog istine, zbog pravde, zbog budućnosti. Pamćenje nije osveta. Pamćenje je otpor”.

Portal Analitika