Društvo

Djelo Adnana Čirgića publikovala kuća Lexington Books

Američki izdavač objavio dijalektologiju crnogorskog jezika

Svoje je profesionalno-stručne kapacitete Adnan Čirgić potvrdio u više oblasti montenegristike. U bogatoj bibliografiji toga autora nalazi se preko 150 naučnih i stručnih radova, 15 knjiga te znatan broj udženika, recenzija, prikaza itd. 

Američki izdavač objavio dijalektologiju crnogorskog jezika Foto: Dnevne Novine
Portal AnalitikaIzvor

Kako je koja knjiga izlazila, tako je primana po njezinu primarno naučnom značaju, ali i prema nespornoj društvenoj, emancipatorskoj misiji razgrtanja istina zapretanih golemom masom naučnih i izvannaučnih motiva u dijalektologiji, standardologiji, usmenoj književnosti, folkloristici itd. 

Godine 2017. objavljena je Čirgićeva knjiga Dijalektologija crnogorskoga jezika. Ta se knjiga – uz knjigu Dijalektolozi i crnogorski jezik – može smatrati krunom Čirgićeva bavljenja dijalektologijom. Nedugo po publikovanju krenuli su prikazi u zemlji i inostranstvu (u Sloveniji i Ukrajini), a rasprava je o toj knjizi uvrštena u program konferencije dijalektologa i onomastičara na Filozofskome fakultetu u Lođu. Akademik Mark L. Grinberg povodom Čirgićeve Dijalektologije napisao je referat: „Notes on a new dialectology of Montenegro“ i objavio ga u zborniku And thus you are everywherehonored. Studies Dedicated to Brian D. Joseph (Indijana, 2019).

Nedavno je ta Čirgićeva monografija objavljena na engleskome jeziku, s naslovom Dialectology of the Montenegrin Language. O dometima spomenute knjige govori činjenica da se za njezino pojavljivanje zainteresovala prestižna izdavačka kuća Lexington Books. Pisac uvodnoga teksta koji prati knjigu je Mark L. Grinberg, ugledni svjetski naučnik, pregalac u filologiji a u slavistici osobito. Izdanje za akademsku i naučnu zajednicu engleskoga govornog područja recenzirali su Mate Kapović i Žozef Šalert. Knjigu je, kako Mark Grinberg u jednome osvrtu veli, odlično preveo Goran Drinčić, saradnik u nastavi na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost. 

Žozef Šalert, profesor Univerziteta u Torontu, u svojoj recenziji, pored ostaloga, ističe: „Bogata oaza crnogorskih govora pravi je dragulj za proučavaoce jezičkih varijeteta i slovenske akcentologe. Čirgić kontekstualizuje izučavanje crnogorskih govora, što istraživačima pomaže u snalaženju kroz složenu literaturu i prethodne deskriptivne tretmane regiona koji su nastali tokom protekloga vijeka. Kao takav, ovaj naslov značajna je prekretnica u post-jugoslovenskim izučavanjima južnoslovenske dijalektologije.“

Hrvatski jezikoslovac i profesor Sveučilišta u Zagrebu, Mate Kapović, ovako se osvrnuo na doprinos knjige: „Čirgićeva monografija o štokavskim dijalektima Crne Gore donosi moderan i suvremen pregled one vrste koja se rijetko nalazi na engleskom jeziku. Crnogorski govori predstavljaju jedno od graničnih dijalektatskih područja u okviru slovenskoga svijeta, obuhvatajući i izuzetne arhaizme i fascinantne jezičke inovacije. Ovaj naslov, čiji je autor vodeći stručnjak u ovoj oblasti, biće od velikog interesa slavistima, ali i dijalektolozima, fonolozima i istorijskim lingvistima generalno.“

U nas su autori prikaza Čirgićeve knjige hvalili njegovo odbacinje neutemeljenog pripisivanja crnogorskog organskoga jezičkog sloja fondu srpskoga jezika. Kao doprinos prepoznato je odustajanje od tradicionalističkih pogleda na crnogorske govore kao dvije oštro podijeljene zone, kao i to što pri podjeli crnogorskih govora spisku postojećih dodaje kao kriterijume pitanje poluglasnika te vokalske grupe -ao. Adekvatnim su metodološkim modelom sintetizovana dosadašnja znanja iz crnogorske dijalektologije. Sve što je rečeno, razumije se, svjedoči da smo s najvišega mjesta montenegristike dobili pouzdanu monografiju.

Ovo je izdanje Dijalektologije crnogorskoga jezika na engleskome jeziku ne samo priznanje za autora knjige i izdavački program Fakulteta za crnogorski jezik i književnost, nego potvrda kako se posvećenošću i čestitim radom crnogorskoj nauci otvaraju vrata prestižnih univerziteta i svjetskih izdavačkih kuća.


Portal Analitika