Politika

“Poželjna veća odgovornost građana”

Ambasadorka Francuske: Solidarnost zbog korone potisnula je razlike

Ambasadorka Francuske u Crnoj Gori Kristin Tudik Gaborit kazala je za Dan da su preventivno ponašanje i socijalna distanca najbolje mjere za stavljanje pod kontrolu Kovida 19, ali i poručila da bi bila poželjna veća odgovornost građana.

Ambasadorka Francuske: Solidarnost zbog korone potisnula je razlike Foto: Pobjeda/Mara Babović
Dan Izvor

Kazala je i da je Francuska zbog virusa korona do sada izgubila blizu 11.000 sugrađana, i navela da treba, koliko god mjere koje Vlada Crne Gore uvodi bile ograničavajuće, imati na umu da su donesene s ciljem da se spasu životi, te da je to jedino važno.

Kakva je saradnja između Francuske i Crne Gore u borbi protiv virusa Kovid-19? Da li je Francuska i na koji način pomogla Crnoj Gori u sprečavanju širenja virusa ili to planira, i obratno?

Tudik Gaborit: Francuska je među zemljama koje su najviše pogođene virusom korona i njeni bolnički kapaciteti za reanimaciju su bili u jednom trenutku na ivici pucanja. Stoga su neke zemlje iz okruženja, Njemačka, Luksemburg, Švajcarska ali i Austrija i Republika Češka, kao izraz solidarnosti, u svoje bolnice primile na desetine pacijenata iz Francuske kojima je bio neophodan respirator. Francuska je pomogla Crnoj Gori posredstvom Evropske unije koja je izdvojila tri miliona eura za najhitnije potrebe, odnosno nabavku medicinskog materijala neophodnog za borbu protiv pandemije. Dodatnih 50 miliona eura biće izdvojeno za pomoć sektorima zdravstva, obrazovanja i rada. Svojim učešćem od 18 odsto u budžetu Evropske unije, Francuska je drugi kontributor poslije Njemačke.

Da li je ova zarazna bolest pomogla da se prevaziđu neke razlike među zemljama na Balkanu?

Tudik Gaborit: Čini se da je solidarnost potisnula razlike, što je dobro. Sada nije vrijeme za politička suočeljavanja već za zajedničku borbu protiv nevidljivog neprijatelja, koji za sobom ostavlja strašne posledice. Zaista, želim da ovo sveto jedinstvo u borbi protiv Kovida-19 traje i poslije ove krize, jer će tada biti neopohodno raditi na obnovi, a ona je posebno uspješna ako postoji jedinstvo.

Kako gledate na mjere koje je Vlada Crne Gore uvela u cilju sprečavanja širenja zaraze u odnosu na one koje je Francuska preduzela?

Tudik Gaborit: Po mom mišljenju Vlada Crne Gore je sprovela adekvatne mjere za borbu protiv virusa prethodno usvojivši većinu onih koje su bile sprovedene u zemljama koje su prve pogođene. Preventivno ponašanje i socijalna distanca, sa čim se cijela naučna zajednica slaže, najbolje su mjere za stavljanje pod kontrolu Kovida-19. Dakle, mjere koje je preduzela crnogorska vlada su u potpunosti primjerene i može se konstatovati da su efikasne, imajući u vidu, ipak, sporo širenje epidemije. Bolničke službe su, takođe, spremne za djelovanje. Veća odgovornost građana bi bila poželjna, i kada ovo kažem mislim kako na građane Crne Gore, tako i na građane Francuske. Mjere su ograničavajuće ali s ciljem da se spasu životi, i to je jedino važno.

Da li u Crnoj Gori ima francuskih državljana koji su u inficirani virusom, ili su u karantinu-samoizolaciji, ili crnogorskih državljana u Francuskoj, i koliko ih je?

Tudik Gaborit: Za sada nema zaraženih Francuza u Crnoj Gori, četiri su u karantinu, a većina francuskih državljana koji borave u Crnoj Gori, njih stotinak među kojima i ja prva, samoinicijativno su u izolaciji. Što se tiče Crnogoraca u Francuskoj, nemam te podatke.

Koristim ovu priliku da još jednom najiskrenije zahvalim crnogorskim vlastima na pomoći koju su pružili mojim sugrađanima kako bi se vratili u Francusku. Od velikog značaja nam je bila i pomoć ambasadora Crne Gore u Parizu, njegova aktivna uloga i razumijevanje. Ovo primjerno angažovanje crnogorskih vlasti još jednom svjedoči o odličnim odnosima između naše dvije zemlje.

Kakvo je trenutno stanje po pitanju sprečavanja virusa korona u Francuskoj?

Tudik Gaborit: U Francuskoj je trenutno hospitalizovano blizu 60.000 ljudi, od čega su 7.148 teški pacijenti na reanimaciji. Do sada je od Kovida-19 preminulo blizu 11.000 osoba. Sada bilježimo sporiji rast broja teških pacijenata, a potrebe za novim mjestima na odjeljenjima za reanimaciju nisu toliko izražene kao što je to bio slučaj na početku perioda izolacije. To dokazuje koliko je dragocjeno poštovanje mjera. Sedamnaest pacijenata u teškom stanju je hospitalizovano 8. apripa, za razliku od pedeset devet 7. aprila, deveteset četiri 6. aprila i dvjesta šezdeset tri prošlog petka. Ljekari pomno prate razvoj situacije na odjeljenjima za reanimaciju, jer nam upravo broj tih pacijenata omogućava da sagledamo naše kapacitete za zbrinjavanje najozbiljnijih bolesnika.

Prošle su gotovo tri sedmice od kako je Francuska u totalnoj izolaciji, ako izuzmemo, naravno, zaposlene u zdravstvu i u sektorima kao što su, na primjer, prehrambene trgovine, apoteke i komunalne službe. Svi ostapi moraju da imaju uz sebe potvrdu o razlozima svog kretanja, a dozvoljeni razlozi su tačno određeni. Gradonačelnici imaju zakonsko ovlašćenje da uvedu strože mjere, kao na primjer obavezno stalno nošenje maski, u nekim gradovima je uveden policijski čas, u nekima, kao što je Pariz, zabranjeno je džogiranje od 10 do 19 časova, a ponegdje su sa javnih površina uklonjene klupe kako bi se spriječila okupljanja.

Policija je krajnje ažurna i podnosi zapisnike o svim prekršajima za koje izriče novčanu kaznu od 135 eura. Do današnjeg dana procesuirano je više desetina hiljada Francuza.


Portal Analitika