Društvo

Novinarske ekipe obišle GP Božaj

Albanski državljani jedva dočekali da dođu u Crnu Goru

Na graničnom prelazu Božaj juče je bilo frekventno – skoro kao prije epidemije. Granicu su uglavnom prelazili albanski državljani koji su htjeli da vide svoje rođake u Crnoj Gori, da trguju, a neki da zarade redovnu dnevnicu…

Albanski državljani jedva dočekali da dođu u Crnu Goru Foto: Foto: D. Mijatović/Pobjeda
PobjedaIzvor

Kontrole su uobičajene, osim što i policija na graničnim prelazima kao i građani prilikom ulaska u našu zemlju nose maske. Nekima, kažu, smetaju, ne mogu da dišu.

Frekvencija

- Jedva sam dočekao otvaranje granica. U Crnoj Gori imamo dosta posla - kazao je jedan albanski državljanin koji je rekao da je ranije dolazio u Crnu Goru i nekoliko puta sedmično.

Tokom jučerašnje posjete novinarskih ekipa graničnom prelazu Božaj, rukovodilac Regionalnog centra granične policije ,,Centar“ Vasko Aković kazao je da ih raduje pojačana frekvencija putnika nakon otvaranja granica, kao i da spremno dočekuju turističku sezonu. On je pozvao turiste da dođu u Crnu Goru i naglasio da će biti ,,dobro dočekani i da će se policija potruditi da budu bezbjedni“ i da što manje čekaju na granici.

- Svi granični prelazi tokom pandemije bili su zatvoreni za međunarodni putnički saobraćaj, dok se teretni i robni saobraćaj odvijao nesmetano, a sve u cilju sprečavanja širenja zaraznih bolesti - kazao je Aković.

On je saopštio da je tokom ponedjeljka od otvaranja granica, u Crnu Goru preko graničnog prelaza Božaj ušlo 984 vozila, što je 47 odsto manje u odnosu na prošlu godinu.

- Takođe, ušlo je i 2.170 putnika, što je 57 odsto manje u odnosu na prošlu godinu. Kako ovaj centar ima više graničnih prelaza, u ponedjeljak je stranih državljana ušlo na Ilinom brdu – 260, na Šćepan Polju – 216 i na graničnom prelazu Krstac – 16 - istakao je on.

Međutim, na naše pitanje sa kojih destinacija su došli turisti Aković je rekao da nemaju te podatke.

- Novim odlukama NKT-a omogućeno je da rezidenti država, kojima je stopa zaraženosti manja od 25 na 100.000 stanovnika, nesmetano ulaze u Crnu Goru. Nije dozvoljen dolazak građana iz država koje se ne nalaze na pozitivnoj listi. Pozitivnu listu sačinjava Institut za javno zdravlje i ažurira je svakih sedam dana. Službenici Uprave policije i Granične policije dali su značajan doprinos u borbi protiv korona virusa i na račun toga imamo tako pozitivne rezultate. Spremno dočekujemo turističku sezonu i turiste. Crna Gora je stabilna, sigurna i bezbjedna destinacija - kazao je Aković.

Podaci

On je podsjetio koliko je granični prelaz Božaj bitan za Crnu Goru, predstavljajući uporedne podatke iz prošle i ove godine.

- Granični prelaz Božaj je jedan od šest graničnih prelaza za drumski saobraćaj u Regionalnom centru granične policije ,,Centar“. Koliko je značajan granični prelaz Božaj za Crnu Goru, pokazuju podaci da je u 2019. godini bilo 1.942.543 putnika, a 654.683 vozila na ovom prelazu. Za prvih pet mjeseci ove godine, broj putnika se smanjio za 46 odsto, a broj vozila za 38 odsto. U toku maja ove godine broj putnika je smanjen za 93 odsto, a broj vozila za 83 odsto - rekao je Aković.

U skladu sa odlukom Nacionalnog koordinacionog tijela, a po preporukama Instituta za javno zdravlje, Crna Gora dozvolila je ulazak građanima iz zemalja u kojima je stopa aktivnih slučajeva kovida-19 manja od 25 na 100.000 stanovnika u državi iz koje stranac dolazi.

Debeli brijeg i Sitnicu u ponedjeljak prešlo 1.800 putnika

Tokom dva i po mjeseca, koliko je na snazi bio prekid međunarodnog saobraćaja, a granice bile zatvorene, granični prelaz na Debelom brijegu je bio stalno u funkciji. Prešlo ga je 8.000 putnika, a promet robe i prihvat crnogorskih državljana odvijao se nesmetano.

- Tokom prvog dana od otvaranja granica nije bilo gužve ni čekanja - kazao je Siniša Jokić, načelnik Regionalnog centra granične policije Jug. Na tom prelazu je u ponedjeljak evidentirano 800 putnika, dok je granicu na Sitnici sa BiH prešlo 1.000 ljudi.

Granična policija spremno dočekuje sezonu i veći promet putnika na svim prelazima. Fokus će biti na Debelom brijegu koji je prošle godine prešlo blizu tri miliona putnika.

- U Crnu Goru je preko Debelog brijega tokom prethodna 24 sata ušlo 800 osoba. Riječ je o turistima iz Njemačke, Švajcarske, Austrije, Mađarske, Slovačke i drugih evropskih država kojima je dozvoljen ulazak u Crnu Goru. Na Sitnici, u istom periodu, imali smo oko 1.000 putnika i riječ je uglavnom o građanima Herceg Novog i Trebinja. Otvoren je i granični prelaz na Kobili, ali je broj prelazaka mali - kazao je Jokić.

Otvoren je i pomorski granični prelaz u Kumboru, a za vlasnike brodova koji uplovljavaju u luku Portonovi važe određena nova pravila.

- Ako se radi o plovilima dužim od 50 metara, uplovljavanje treba uraditi preko agenta. Za plovila ispod 50 metara dužine, vlasnici imaju obavezu da uplovljavanje najave Upravi pomorske bezbjednosti koja im obezbjeđuje agenta, a mi obavljamo graničnu kontrolu i to funkcioniše bez problema –rekao je Jokić.

Grupa stranih državljana koja je juče na Debeli brijeg stigla iz Velike Britanije sprovedena je uz policijsku pratnju ka granici Crne Gore sa Albanijom.

Putnici su kazali da su prošli cijelu Evropu i da znaju da se zakon mora poštovati te da je njihova greška što se nijesu prijavili. Zamolili su policiju da im omoguće tranzit do granice sa Albanijom.

Jokić objašnjava da se radi o albanskim državljanima, rezidentima iz Velike Britanije kojima nije dozvoljen ulazak u Crnu Goru.

- Policija isključivo radi na osnovu preporuka Ministarstva zdravlja i IJZ i pokušavamo da riješimo i ovakve situacije – kazao je Jokić.

Portal Analitika