Ovu inicijativu Ujkaj je po hitnom postupku uputio za sjednicu gradskog parlamenta koja je održana 15. maja, ali je ona tokom utvrđivanja dnevnog reda, odbijena iz formalno pravnih razloga. Zbog toga će, kako navodi, inicijativu obnoviti ka gradskom parlamentu.
Ujkaj ističe da traži da se Opštini Tuzi pripoji kompletna Kakarcka gora, koja se prostire do Javne ustanove za smještaj za rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika psihoaktivnih supstavni, ali i komplentna Fundina.
“Fundina i Kakaricka gora su oduvijek bila naselja usko povezana sa običajima Malesije i neodvojivi dio albanske kulture i kao takve gravitiraju prema Tuzima kao središtu. Ekonomski i u drugim sferama su povezani sa Opštinom Tuzi, važni su kao socijalni, nacionalni i ekonomski resursi, stoga ne zaslužuju ni našu šutnju ni pomirenje sa mogućim nepravdama. Uzimajući u obzir povremene kontakte sa nekim od stanovnika ovih naselja i prepoznavanje geografskog opsega Malesije kao geografske cjeline koja se danas, srećom, vratila kao pravno lice s lokalnom samoupravom koja je bila zahtjevana i potrebna decenijama”, kazao je Ujkaj.
Danas je, dodaje, Opština Tuzi u procesu podjele teritorije i imovine sa Glavnim gradom.
“Gdje itekako imamo pravo osjećati se narušenim i ugroženim nepravdama koje nam mogu zaprijetiti smanjivanjem onoga što Opština Tuzi teritorijalnouključuje i dijela koje su uvijek identifikovana kao Malesija i dio Malesije kao cjeline”, naveo je Ujkaj.
Predsjednik Opštine Tuzi Nik Đeljošaj nije želio da komentariše inicijativu, kao ni granice naselja koje inicijativom traži odbornik njegove partije.
“Nemam komentar. Sva pitanja rješavamo na komisiji za razgraničenje i dijalogom na sastancima gledajući interes i zahtjeve građana. Vjerujem u dogovor i dok god je tako ne mogu odgovarati na hipotetička pitanja. Dijalog između prijateljskih opština daće kao rezultat dogovor”, prokomentarisao je Đeljošaj.
Predsjednik Skupštine opštine Tuzi Fadilj Kajošaj kazao je da takva inicijativa nije dolazila do njihovog parlamenta.
“Ako inicijativa dođe do našeg parlamenta mi ćemo dati saglasnost da se stavi na dnevni red i raspravlja o njoj. Što se tiče granica i naselja postoji komisija koja će se izjasniti i dogovoriti o tome koje naselje treba da pripadne Tuzima, a koje Podgorici. Mislim da će naći zajednički jezik i sve biti u interesu građana”, ističe Kajošaj.
Predsjednik MZ Fundina Jonuz Purović smatra da o tome treba da se izjasne stanovnici.
“Fundina je vijek vjekova čuvala sebe, a u njoj su živjele tri nacije. Nećemo dozvoliti da u Fundini bilo ko napravi razdor, posebno po pitanju granica. Pravi Fundinjani treba da odluče u kojoj opštini žele da žive, a oni su se ranije odlučili za Crnu Goru. Neću da iznosim svoje mišljenje kome treba da pripadnemo, jer se stanovnici pitaju, ali samo oni kojima je Fundina prebivalište. Mislim da je ovo politička igra stranaka, a od vlasti još nijesu određene granice dvije opštine. Podsjetiću da po Zakonu o teritorijalnom razgraničenju mi pripadamo Glavnom gradu, a Podgorica je i investirala u naše selo”, kaže Purović.
Kakaricka gora je dio Mjesne zajednice Masline. Predsjednica MZ Žaklina Oštir kazala je da o inicijativi ništa ne zna, te da se ne može o tome ni izjasniti.
Vešović: Inicijativa neće uticati na koaliciju
Albanska alternativa u Podgorici je u koaliciji sa DPS-om, SD-om, LP-om i BS-om. Upitan da prokomentariše da li će inicijativa koju je odbornik Albanske alternative uputio ka Skupštini Glavnog grada uticati na koaliciju u Podgorici Časlav Vešović, zamjenik gradonačelnika Podgorice i šef DPS-a Glavnog grada, saopštio je da neće.
“Sve teme koje se tiču razgraničenja i podjele imovine između Glavnog grada i Opštine Tuzi su predmet rada komisije koja se bavi tim pitanjem i naš je principijelan stav od početka bio da svaku inicijativu toga tipa ne komentarišemo već upućujemo na nadležnost komisije. Ona neće uticati uticati na koaliciju”, naveo je Vešović.
Suhih: Pitanje zakona, a ne naše odluke
Predsjednik gradskog parlamenta Đorđe Suhih saopštio je da zahtjev odbornika Albanske alternative nije zadovoljavao formalno-pravno kriterijume jer nije dostavljen u periodu od više od 72 sata prije početka sjednice.
“Takođe, to nije pitanje koje rješava Skupština Glavnog grada. Mi možemo da pričamo o tome ali ne moženo da donesemo zaključak, pa ne vidim nikakvu svrhu. Sve i da je stavimo, vjerujem da će se naći neko ko će je skinut sa dnevnog reda. To je regulisao Zakon o teritorijalnoj organizaciji, a mi ga ne možemo mijenjati”, rekao je Suhih.