Društvo

Agencija za sajber bezbjednost pokreće nadzor nad primjenom mjera informacione bezbjednosti

Planirano je da do kraja 2026. bude izvršen nadzor kod subjekata iz više sektora definisanih Zakonom o informacionoj bezbjednosti, a način sprovođenja nadzora biće utvrđen podzakonskim aktima

Agencija za sajber bezbjednost pokreće nadzor nad primjenom mjera informacione bezbjednosti Foto: AFP
Portal AnalitikaIzvor

Agencija za sajber bezbjednost prelazi iz faze uspostavljanja u fazu punog operativnog djelovanja, pa će tokom jula će pokrenuti prvi ciklus stručnog nadzora nad primjenom mjera informacione bezbjednosti. 

kako je saopšteno iz ove nove institucije, nadzor će se odnositi na organe i druge subjekte, osim organa državne uprave, koji su po Zakonu o informacionoj bezbjednosti određeni kao ključni i važni subjekti, a provjeravaće se da li primjenjuju zakonom definisane mjere informacione bezbjednosti koje se tiču zaštite podataka i mrežnog i informacionog sistema, kao i upravljanja rizicima u ovoj oblasti. 

"U cilju pripreme nadzora, Agencija će prethodno subjektima dostaviti inicijalni upitnik i na osnovu odgovora dobiti uvid u trenutnu primjenu mjera informacione bezbjednosti u subjektima nadzora, te procijeniti stanje sajber bezbjednosti u sektorima koji su definisani zakonom", kazali su iz Agencije. 

Svrha prvog nadzora će, dodaju, između ostalog, biti da se stekne uvid u način na koji subjekt upravlja informacionom bezbjednošću, nivo uključenosti rukovodstva u upravljanje sajber rizicima, razumijevanje zakonskih obaveza i uspostavljanje saradnje Agencije i subjekta nadzora.

"U slučaju da tokom nadzora utvrdi neusaglašenosti, nadzornik će subjektu dati preporuke za unaprjeđenje njegove informacione bezbjednosti", stoji u saopštenju. 

Planirano je da do kraja 2026. bude izvršen nadzor kod subjekata iz više sektora definisanih Zakonom o informacionoj bezbjednosti, a način sprovođenja nadzora biće utvrđen podzakonskim aktima. 

"Važno je istaći da se aktivnosti Agencije odnose na kritičnu infrastrukturu, odnosno prije svega na ključne i važne subjekte koji primjenjuju informaciono - komunikacione tehnologije i pružaju usluge od posebnog značaja za život, zdravlje, bezbjednost građana i funkcionisanje države. Sa druge strane, nadzor nad primjenom mjera informacione bezbjednosti kod organa državne uprave vrši Ministarstvo javne uprave. Agencija će, kao institucija sa centralnom ulogom u jačanju i unapređenju sajber bezbjednosti, kontinuirano pružati podršku ključnim subjektima u primjeni mjera informacione bezbjednosti, te doprinositi razvoju bezbjednog i pouzdanog digitalnog okruženja u Crnoj Gori, za dobrobit građana, privrede i društva u cjelini. Uspostavljanjem i profesionalnim radom Agencije realizuju se strateški i reformski prioriteti predviđeni Zakonom o informacionoj bezbjednosti i strateškim dokumentima u ovoj oblasti, kao i važan dio obaveza iz procesa evropskih integracija Crne Gore", stoji u saopštenju. 

Portal Analitika