Kampanja koja se poslednjih mjeseci vodi, od kada se vile na ostrvu Sveti Stefan fazno završavaju i privode namjeni željeli smo ignorisati, ali sada zbog političkih interesa trpimo značajnu štetu. Konstantno se saopštavaju neistine, mijenjaju teze, i činjenice izvlače izu konteksta.
Prvo, konstantno se pominje naše uslovljavanje otvaranja Svetog Stefana lagalizacijom objekata koji treba da služe kao pomoćni. To smatramo uvredom jer je interpretirano na način kao da je naša kompanija ucjenjivač, što nije tačno.
Mi smo samo ukazali na potencijalni problem jer Adriatik properties ne nosi krivicu što ovi objekti nisu planirani na vrijeme. Nije niko u Crnoj Gori kriv što je kriza uništila mnoge pa i prethodnog investitora koji je to trebao da uradi. Mi smo rekli da bez njih Sveti Stefan ne može da funkcioniše kao hotel kategorije sa pet zvjezdica. O tome smo na vrijeme obavijestili nadležne državne i lokalne institucije, ne da bi ih ucjenjivali nego da bi što prije otvorili Sveti Stefan kao elitno ljetovalište najviše kategorije. Ovo je nešto što će nas jedino koštati 5 miliona eura više, i na kraju ostati u trajnom vlasništvu zakupodavcu a ne nama.
Navedena izjava da plaže nisu uređene je blago rečeno smiješna. Svako ko je bio na Svetom Stefanu jasno vidi razliku između plaža koje održava Adriatik properties i AMAN. Ovim ne želimo da umanjujemo značaj i kvalitet usluge na susjednim plažama već da demantujemo proizvoljnu priču o neuređenosti naših. Neka građani dođu i sami se uvjere.
Neistina je da se od juče plaća ulaz na plaže. Ulaz je slobodan ali se korišćenje mobilijara plaća. Pri tome je zaboravljeno da su plaže date pod zakup sa pravom da budu zatvorene za svakog osim za goste hotela. Izgleda da nam je jedina greška bila što smo izašli u susret zahtjevima da se nađe modalitet da plaže budu dostupne javnosti pa je ulaz otvoren uz plaćanje koriščenja mobilijara. To smo i ranije istakli, a ta činjenica je zloupotrijebljena u javnosti kako bi se crnogorske plaže navele kao skupe. Ne vidimo zašto je problem imati najbolju uslugu i kvalitet po odgovarajućoj cijeni na bar jednoj plaži, kada u blizini imate mnogo veći izbor usluga za korišćenje plaža i po nižim cijenama. Zakon to ne brani, a tržište reguliše.
Stiče se utisak i da smo sada krivi što sve na plažama nije besplatno i pored toga što zakup skupo plaćamo, a u okviru ugovora možemo da ih zatvorimo u potpunosti. Takođe, valjda je svakom bar malo informisanom građaninu jasno da je cilj da Sveti Stefan bude elitno ljetovalište za goste sa dubokim džepom koji žele svoju privatnost i luksuz i da to postoji u svim elitnim turističkim destinacijama kao najnormalnija stvar.
Mnogi zaboravljaju sljedeće: Adriatik properties plaća godišnju cifru od 1,6 miliona eura za zakup Svetog Stefana čime se država obezbijedila od investitora i njemu ostavila na rizik uspjeh u dovođenju gostiju ili eventulano kašnjenje u radovima. Do sada smo investirali skoro 50 miliona eura. Samim tim država i njeni građani ne mogu biti oštećeni.
Zaboravljeno je da je najveći dio istočne plaže otvoren za i da ih svi turisti koji borave u pansionskom i drugim hotelskim smještajima mogu nesmetano koristiti po pristupačnim cijenama. Niko ne pominje da smo ostavili otvoren, iako nismo morali, dio Miločerske plaže da smo otvorili dva elitna restorana i organizovali koncert jednog od najvećih tenora današnjice Andree Bocelija koji je pored Sofije Loren i drugih, jedno od najvećih imena koje je boravilo na Svetom Stefanu.
Ne pominje se da smo u godini najveće krize odlučili investirati 100 miliona eura. Da li kritičari projekta mogu da nađu nekog drugog ko to može da uradi?
Da li da svakog dana kroz medije pominjemo da tolerišemo i to što je na našoj zakupljenoj plaži dozvolu za plažni bar dobio neko drugi bez konsultacijama sa našom kompanijom, što nas je obrzana rekonstrukcija po najvećim standardima koštala mnogo skuplje i da u smislu ispunjavanja zahtjeva koji su u interesu i građana Crne Gore nismo žalili novac.
Stalno se namjerno netačno navodi da su objekti sagrađeni u maslinjaku devastirali prostor, a neki su navodili i kako su unistene masline. Objekti su izgradjeni na prostoru gdje su se nalazili teniski tereni. Oni će se ponovo naći na vrhu objekata. Nijedna maslina nije uništena. Naprotiv, Adratik je u cilju oplemenjivanja prostora kupio zemlju u blizini sa koje je preseljeno dodatnih 40 stabala maslina, posađenih u blizini svih objekata na kopnenom dijelu Svetog Stefana, a biće donešeno još 60. Sad aneko želi da ih ukloni iako je svia jasno da su potrebni. Zbog čega? Da eminentni hotel ne bi mogao da radi a kampanja protiv prjekta mogla dobro iskoristiti?
Protesti potvrđuju našu priču
Najave mještana date dnevnom listu Vijesti da će blokirati Vilu Miločer govore u prilog tvrdnji da rad hotela nekome ne odgovara. Objekat koji od otvaranja funkcioniše besprekrono i jedan je od najelitnijih na Crnogorskom primorju žele da blokiraju nezadovoljni, kako je navedeno u tekstu, situacijom u ovom elitnom ljetovalištu. Pri tom, dok je ljetovalište propadalo, stavljani klima uređaji na njegove zidove, krovovi se urušavali a podovi propadali, stropovi od trske visili, što smo sve zabilježili kamerom, nije bilo protesta.
Opstrukcije
Ne znamo ko želi da naši objekti ne prorade ali da je u pitanju koordinirana akcija da se onemoguci i uspori rad na Svetom Stefanu jasno je i iz slučaja koji su se prethodnih dana desili. Prije tri dana je čudno prekinuta struja na novootvorenom Bach Cafeu na Miločerkoj plaži, a sinoć se desila provala i u novootvoreni restoran „Olive tree“, gdje su provalnici pokušali, ne da kradu, već da oštete vodovodne cijevi i inventar.
Slučajevi su prijavljeni policiji ali javno tražimo i od države da zaštiti investitore od samovolje onih koji žele da sve bude po starom.
Vjerujemo i da šira crnogorska javnost vidi više i dalje od lokalnih pojedinačnih neargumentovanih istupa i da je država snažna da nas može zaštiti od prijetnji blokadama naših objekata.