Abiznis

Ministarstvo poljoprivrede: Mljekare i farmeri da se dogovore

mljekari
M
inistarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja iznenađeno je potezom proizvođača mlijeka koji traže veće otkupne cijene mlijeka, samim tim što po tom pitanju treba da se dogovore mljekare i farmeri.

Ministarstvo poljoprivrede: Mljekare i farmeri da se dogovore
Portal AnalitikaIzvor

Savjetnik za stočarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, Blažo Rabrenović, kazao je da se ne može taj resor dogovoriti sa mljekarama o visini otkupne cijene, jer se radi o ugovornom odnosu mljekara i farmera.

“Do 2002. godine Vlada je učestvovala u određivanju otkupne cijene mlijeka, a na traženje samih farmera 2002. godine prepustili smo proizvođačima da se dogovaraju sa mljekarama”, kazao je Rabrenović agenciji Mina-business.

On je naveo da sada ne mogu od mljekara da traže koliko mogu da izdvoje, jer se radi o njihovoj poslovnoj politici.

Proizvođači mlijeka iz Nikšića i Danilovgrada saopštili su da će se 10. marta okupiti ispred Ministarstva i prekinuti isporuku mlijeka prerađivačima, ukoliko Ministarstvo ne poveća otkupnu cijenu mlijeka tri centa i sa isto tolkiko ne subvencionira stočnu hranu.

Proizvođači smatraju da bi im tih šest centi pomoglo da prevaziđu tešku situaciju u koju su zapali nakon niza nedaća, počev od suša i poplava, preko nepovoljnih uslova proizvodnje do posljednje štete koju je prouzrokovalo prekomjerno prisustvo aflatoksina u mlijeku.

Svi veći farmeri, kako je naveo Rabrenović, imaju dogovorenu cijenu mlijeka od mljekara i ona se kreće od 36 ili 37 do 40 centi.

“Plus ako na to dodamo sedam centi premije donijete kroz Agrobudžet, plus jedan cent na veću količinu i još jedan za april, maj i jun zbog problema sa kojima su bili suočeni tokom prošle godine usljed elementarnih nepogoda i tri centa koja izdvaja lokalna samouprava, to znači da veći farmeri dobijaju preko 50 centi”, precizirao je Rabrenović. On je kazao da je Ministarstvo uradilo sve što je moglo, kao i da ne vidi razlog za najavljene radikalne mjere.

“Ne zatvaramo vrata i to farmeri dobro znaju da u svim nedaćama kojima su bili izloženi u posljednjih nekoliko godina smo ih pomagali, i kroz nabavku stočne hrane i kroz subvencioniranje kamata koje su dobijali”, rekao je Rabrenović.

Iz Ministarstva takođe naveli da je to najveća otkupna cijena u regionu i najveći podsticaj koji država izdvaja za tu granu poljoprivrede.

„Iznenađeni smo potezom koji su farmeri napravili, održali su sastanak i to su prvo objavili sredstvima informisanja a nijesu se obratili Ministarstvu za problem koji ističu“, dodao je Rabrenović.

 

 

Portal Analitika