- Vlada će takođe sagledati mogućnost obezbjeđivanja dijela sredstava u cilju smanjivanja troškova koje namjeće to zapošljavanje. Zavod će za određeni broj osoba, tokom turističke predsezone sprovesti obuke za sticanje osnovnih vještina za rad, u cilju povećanja zapošljavanja mladih i nezaposlenih tokom ljetnje sezone.
Prema njenim riječima, ove aktivnosti su rezultat Analize potreba za radnom snagom tokom turističke sezone, koju je u petak usvojila Vlada.
Cilj Analize je da se, u neposrednom kontaktu sa poslodavcima, utvrdi okvirna potreba za radnom snagom za vrijeme turističke sezone i stvore uslovi za sve veće zapošljavanje domaće radne snage. Zbog toga je ZZZ sproveo anketu koja je, između ostalog, pokazala da kod većine poslodavaca kvalifikaciona struktura zaposlenih tokom sezone nije od presudnog značaja, da uglavnom nije neophodno radno iskustvo, kao i da poslodavci za vrijeme sezonskog rada pretežno obezbjeđuju smještaj i ishranu.
- Takođe, zapošljavanje u oblasti ugostiteljstva i trgovine u vrijeme turističke sezone utiče i na veće zapošljavanje u drugim djelatnostima u tom periodu, kao što su saobraćaj, administrativne i pomoćne djelatnosti, djelatnosti zabave i rekreacije i druge uslužne djelatnosti - navela je Nikolić - Vučinić.
Ona je podsjetila i da je kvota radnih dozvola za strane državljane u ovoj godini znatno niža od utvrđene u prošloj.
U skladu sa dobijenim podacima, ZZZ će sprovesti obuku za određeni broj osoba, u cilju obezbjeđivanja uslova za što veće zapošljavanje domaće radne snage na sezonskim poslovima, sticanja potrebnih znanja i vještina, kao i radnog iskustva.
Povećanje zapošljavanja mladih i nezaposlenih tokom ljetnje sezone imaće višestruki efekat.
- S jedne strane, mladi i nezaposleni će steći nova znanja i iskustva, koja će poslodavci moći da koriste i u buduće, a država povećati stopu zaposlenosti - kazala je Nikolić - Vučinić.
Ona je podsjetila da je veće zapošljavanje domaće radne snage jedan od postavljenih prioriteta Vlade.
U pomenutoj Analizi se, pak, ističe da je obim zapošljavanja stranaca u posljednjih nekoliko godina rastao sa oko 14.000 u 2010, na 19.650 u 2011, i do 20.660 u prošloj godini i gotovo je izjednačen sa zapošljavanjem domaće radne snage. To je, kako je objašnjeno, posljedica višegodišnje prakse obezbjeđivanja strane radne snage prije ili u toku same turističke sezone.
- Na obim i strukturu zapošljavanja stranaca bitno utiče i relativno velika ponuda radne snage u okruženju od oko milion nezaposlenih. U takvim uslovima poslodavci lakše dolaze do jeftije radne snage koja prihvata i nepovoljnije uslove sezonskog rada od domaće radne snage – navodi se u Analizi koju je usvojila Vlada.