Drugi prilog će biti poslat do 1. septembra, a pored dokumenata koje će Evropska komisija dobiti od Vlade, koristiće i druge izvore, mežunarodnih, nevladinih, ali i drugih institucija.
- Na sjednici Vlade je usvojena i posljednja odluka o formiranju pregovaračkih radnih grupa i to grupa za transevropske mreže koja obuhvata poglavlje 21. Na taj način je okončano formiranje pregovaračke strukture, objasnio je Pejović.
On je dodao da su ovim formirane sve 33 pregovaračke grupe, što čini negdje oko 1300 ljudi uključenih u pregovore.
- Ovim je zaokružena pregovaračka arhitektura i sada nam predstoje još dva mjeseca skrinininga, kojim se sagledava proces pravne tekovine Evropske unije u dijelu svih poglavlja, nakon kojeg slijede novi zadaci, kazao je glavni pregovarač.
Nakon toga će uslijediti „pripreme za izradu pregovaračkih dokumentata, kao i pregovaračke pozicije i izvještaji u kojima će se svako poglavlje tretirati posebno“.
Ambasador Pejović je podsjetio da je ovih dana u posjeti Crnoj Gori bila Ekspertska misija EU za oblast vladavine prava koja je imala oko stotinu sastanaka sa predstavnicima crnogorskih institucija, čiji će izvještaj takođe biti osnova za Izvještaj o napretku.
- Vidjećemo kako će se vremenom razvijati i usklađivanje Crne Gore u zakonodavnom dijelu, ali i naravno izgradnja institucija i stvaranje jednog kredibilnog bilansa ostvarenih rezultata po svim poglavljima, zaključio je Pejović.