Kako javljaju mediji, visoka predstavnica Komisije za vanjska pitanja i sigurnosnu politiku Evropske unije (EU) Ketrin Ešton izjavila je da su pregovori završeni i da su obje strane parafirale tekst.
Evropski komesar za proširenje Evropske unije (EU) Stefan File čestitao je Srbiji i Kosovu na ''hrabrosti i posvećenosti'', te napomenuo da ''dvije strane mogu računati na punu podršku EU na njihovom evropskom putu''.
Kako prenose srpski mediji, premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je da su prijedlozi Srbije prihvaćeni.
"Parafirao sam. Ovo je predlog teksta o čijem prihvatanju ili odbijanju će se izjasniti obe strane u narednim danima", rekao je Dačić.
Srpski mediji tvrde da su u finalnoj verziji teksta prihvaćeni svi prijedlozi Srbije, tačka 9 je nedirnuta i po srpskoj želji modifikovana je tačka 14.
"To je do sada najpovoljniji tekst za srpsku stranu", rekao je Dačić nakon završetka desete runde dijaloga.
Prema njegovim riječima, u narednim danima obje strane - i Beograd i Priština, konačno će se izjasniti o tom dokumentu, koji sadrži 15 tačaka.
Dačić je naveo da je tačka devet sporazuma koja se odnosi na pitanje policije i izbora regionalnog komandanta ostala ista, a da je u parafiranom sporazumu precizirana tačka 14 u kojoj se sada navodi da Srbija ne smije da blokira Kosovo u evrointegracijama.
Ranije je u tački 14 traženo da Srbija ne blokira Kosovo u zahtjevima za članstvo u međunarodnim organizacijama - kao što je UN, objasnio je premijer Srbije.
Visoka predstavncia EU Ketrin Ešton saopštila je poslije današnje, desete runde pregovora u Briselu da su premijeri Srbije i Kosova Ivica Dačić i Hasim Tači parafirali sporazum.
Ona im je čestitala na riješenosti koju su pokazali proteklih mjeseci kao i na hrabrosti, istakavši da je sporazum za obje strane korak kojim se udaljavaju od prošlosti i približavaju Evropi.
Srpska delegacija ide u sjedište NATO gdje će razgovarati o garancijama za sigurnost Srba na sjeveru Kosova.
Budući da je sporazum između Kosova i Srbije postignut očekuje se da u ponedjeljak, ministri vanjskih poslova zemalja EU šefovima država i vlada EU preporuče da se na Summitu u junu Srbiji odobri datum za početak pregovora za ulazak u EU, što je u ovom trenutku najvažnije vrhu Srbije.
Izvjestilac Jelko Kacin izjavio je juče za agenciju Anadolija da bi sporazum Kosova i Srbije za Zapadni Balkan imao značaj koliko završetak Hladnog rata za Zapadnu Evropu.
Tekst prijedloga sporazuma
Tekst prijedloga sporazuma, koji su u Briselu parafirali premijer Srbije Ivica Dačić i kosovski premijer Hašim Tači, a u koji je Tanjug imao uvid, sadrži 15 tačaka.
- Prva tačka predviđa uspostavljanje Zajednice/asocijacije srpskih većinskih opština na Kosovu (ZSO), a članstvo je otvoreno i za druge opštine uz saglasnost članica.
- U drugoj tački navodi se da će Zajednica imati osnivački statut. Može biti ukinuta samo odlukom opština koje su u njenom sastavu. Pravne garancije će biti odgovarajući zakoni i Ustavni zakon (uključujući donošenje odluka dvotrećinskom većinom).
- U trećoj tački se navodi da će struktura Zajednice biti zasnovana na istim osnovama na kojima počiva Statut asocijacije kosovskih opština, odnosno imaće predsjednika, potpredsjednika, skupštinu i vijeće.
- U četvrtoj se navodi da će opštine članice, u skladu sa Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi i kosovskim zakonima imati pravo da sarađuju u sprovođenju svojih ovlašćenja kolektivno preko zajednice. Zajednica će imati puni nadzor u oblastima ekonomskog razvoja, obrazovanja, zdravstva, urbanog i ruralnog planiranja.
- U petoj se navodi da zajednica/asocijacija ima i dodatne nadležnosti, koje na nju mogu da prenesu centralne vlasti u Prištini.
- U šestoj tački se navodi da će Zajednica imati predstavničku ulogu pri centralnoj vlasti, kao i mjesto u lokalnim, savjetodavnim tijelima u tu svrhu. Kako bi se navedeno sprovelo, predviđa se funkcija monitoringa.
- U sedmoj tački navodi se da će postojati jedna policijska snaga na Kosovu koja će se zvati kosovska policija. Čitava policija sa sjevera Kosova treba da bude integrisana u okvire kosovske policije. Plate će isplaćivati jedino kosovska policija.
- U osmoj se navodi da će pripadnicima drugih bezbjednosnih srpskih struktura biti ponuđeno mjesto u odgovarajućim kosovskim strukturama.
- U devetoj tački navodi se da će četiri opštine sa većinskim srpskim stanovništvom (Sjeverna Mitovica, Zvečan, Zubin Potok, Leposavić) na sjeveru Kosova dobiti regionalnog komandanta policije. Komandant treba da bude kosovski Srbin, kojeg će imenovati MUP, a na osnovu predloga koji će dostaviti predsjednici četiri opštine u ime zajednice. Sastav policije na sjeveru odražavaće etnički sastav stanovništva ove četiri opštine.
- U desetoj tački se navodi da će pravosuđe biti integrisano i radiće u okvirima pravnog sistema Kosova. Apelacioni sud u Prištini će formirati panel sudija u kome će većinu činiti sudije kosovski Srbi. Oni će biti nadležni za sve opštine sa većinskim srpskim stanovništvom.
- U jedanaestoj se predviđa održavanje opštinskih izbora na sjeveru u 2013, uz podršku OEBS-a i po zakonima Kosova i međunarodnim standardima.
- Dvanaesta tačka predviđa da do 26. aprila bude sačinjen plan za implementaciju, koji će imati određeni vremenski rok. U sprovođenju dogovora mora se poštovati princip transparentnosti finansiranja.
- U trinaestoj se obavezuju obje strane da intenziviraju razgovore o telekomunikacijama i energetici i da ih završe do 15. juna 2013.
- U četrnaestoj se navodi daje dogovoreno da dvije strane neće jednu drugu blokirati, niti podsticati druge da blokiraju napredak neke od strane na njenom evropskom putu.
- U petnaestoj se predviđa da dvije strane formiraju Odbora za primenu dogovora uz podrsku Evropske uni