Riječ je o 105 predmeta, koji su odlukom tadašnjeg ministra prosvjete Nika Pavića, iz Muzeja prenijeti u Cetinjski manastir, odnosno Crkveni muzej, kako piše u odluci.
Poznato je da više od dvadeset godina stručnjaci Narodnog muzeja nisu imali uvid u stanje predmeta u Riznici i da su ponavljali da je problem u lošoj komunikaciji sa Mitropolijom crnogorsko-primorskom Srpske pravoslavne crkve. Dogovor je nedavno postignut, i kako je ranije za Portal Analitika kazao direktor Muzeja Pavle Pejović, u korektnom razgovoru sa mitropolitim Amfilohijem dogovoreno je da stručnjaci ostvare uvid i popišu vrijedne predmete.
Pejović je tada naglasio da je u pitanju kulturno dobro i da je neophodno da se pruži mogućnost da urade ono što je zakonom definisano, a to je uvid u stanje i stručnu obradu predmeta sakralnog karaktera.
Kada je riječ o riznici Cetinjskog manastira, poznato je da je unazad dvadesetak godina ona bila uvrštena u obilazak Cetinjskih muzeja, odnosno da se kartom kupljenom za Muzeje mogla vidjeti i riznica. Vodiči su bili iz Narodnog muzeja. Ta praksa je ukinuta prije dvadesetak godina, a od tada i komunikacije između MCP i Narodnog muzeja gotovo da nije bilo. Tako se, uostalom, posljednjih godina često moglo čuti iz ove matične muzejske ustanove u Crnoj Gori. Tim prije vijest da će istoričari umjetnosti i konzervatori i restauratori danas ostvariti uvid u stanje riznice, zavrijeđuje veću pažnju.
foto: cetinje.montenegro.travel