Društvo

Kabinet Krivokapića: Baviti se stanjem u sudstvu, a ne medijskim navodima

1704skupstina
P
ovodom izjave predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice da ne podržava reizbor sudija, Kabinet predsjednika Skupštine Crne Gore Ranka Krivokapića izdao je saopštenje u kojem navodi da pojedini slučajevi vezani za važne sudske predmete nijesu ohrabrenje na putu evropskih integracija, te da nosilac najviše sudske vlasti treba da se pozabavi aktuelnim stanjem, a ne medijskim navodima.

Kabinet Krivokapića: Baviti se stanjem u sudstvu, a ne medijskim navodima
Portal AnalitikaIzvor

- Efikasno, nezavisno i prije svega odgovorno sudstvo uslov je jačanja vladavine prava kao ključnog obilježja zrelosti jednog drustva. Od rezultata na polju procesuiranja i presuđivanja, posebno slučajeva visoke korupcije i organizovanog kriminala, zavisi i brzina i kvalitet evropskih integracija Crne Gore. Posljednji slučajevi vezani za neke važne sudske predmete svakako nijesu ohrabrenje ukupnim državnim naporima na tom putu. Zbog svega toga, bilo bi puno produktivnije da se najveći nosioci pravosudne vlasti više pozabave aktuelnim stanjem u sudstvu, posebno u svijetlu posljednjih slučajeva, nego što polemišu sa medijskim napisima, a da prethodno makar ne provjere da li ih je predsjednik Skupštine Crne Gore uopšte izgovorio, navodi se u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.

Komentarišući stav Socijaldemokratske partije na današnjoj da bi reformu pravosuđa trebalo sprovesti kroz opšti reizbor sudija, predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica kazala je na današnjoj pres konferenciji, povodom Izvještaja o rada sudova za 2012, da u Crnoj Gori postoje tri grane vlasti - od kojih je jedna sudska, te da bi to ugrozilo nezavinost te institucije.

- Ako jedna grana vlasti svako malo šalje poruku sudskoj da će biti reizbor, ko je onda tu željan da ugrozi samostalnost i nezavisnost sudstva? Sama ta poruka to pokazuje - kazala je Medenica.

Ona je naglasila da se u Crnoj Gori nije desila neka revolucija, niti su urušene institucije sistema.

- Zašto reizbor i ko bi ga sproveo? Sudski savjet bira sudije, ko će izabrati te sudije u Sudskom savjetu - navela je Medenica.

Ona je ukazala na negativno iskustvo iz Srbije koja je, kako je navela, kroz reizbor urušila kompletno sudstvo i njegovu samostalnost, nezavisnost i pouzdanost, uz ogromne materijalne troškove, s obzirom na to da su sve reizabrane sudije primale novčane nadoknade, što je tu zemlju koštalo 11,5 miliona eura.

- Nijesmo ekonomski jaka država da bi mogli taj smio poduhvat pokrenuti. Uz to, šta bi bilo sa predmetima ako bi godinu čekali, i ko bi kasnije to završio - dodala je Medenica.

Portal Analitika