Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Dvadeset devet NVO kandidovalo Camović-Veličković za Savjet RTCG: Doprinijeće jačanju uloge Javnog servisa

Dvadeset devet NVO kandidovalo Camović-Veličković za Savjet RTCG: Doprinijeće jačanju uloge Javnog servisa

Vjerujemo da ova kandidatura predstavlja priliku da se Savjet RTCG kadrovski osnaži osobom koja ima integritet, iskustvo i znanje da dosljedno zastupa javni interes, navodi se u obrazloženju

Dvadeset devet NVO kandidovalo Camović-Veličković za Savjet RTCG: Doprinijeće jačanju uloge Javnog servisa Foto: Pobjeda
Portal AnalitikaIzvor

U skladu s javnim pozivom Skupštine Crne Gore za izbor članova Savjeta RTCG, Centar za građansko obrazovanje (CGO), Akcija za ljudska prava (HRA) i Centar za ženska prava (CŽP) su kandidovali su Marijanu Camović Veličković za članicu Savjeta Javnog servisa iz reda organizacija koje se bave zaštitom ljudskih prava i sloboda.

Njihovu inicijativu prati i podrška dodatnih 26 organizacija čime je Camović Veličković postala kandidatkinja 29 NVO iz oblasti ljudskih prava.

Saopštenje koje potpisujuCGO,HRA iCŽP prenosimo u cjelosti:

"Organizacije koje su podržale Camović Veličković aktivno djeluju u različitim oblastima ljudskih prava,uključujući rodnu ravnopravnost, prava osoba s invaliditetom, radnička prava, LGBTIQ prava, zaštitu različitih ranjivih i marginalizovanih grupa, tranzicionu pravdu, medijske slobode, pravo na okupljanje, zaštitu životne sredine, prava mladih, itd.

Camović Veličković već ima značajno iskustvo u radu Savjeta RTCG, u kojem je ranije obavljala funkciju potpredsjednice. Tokom svog ranijeg mandata,odgovorno je ukazivala na nepravilnosti i nezakonitosti u radu Javnog servisa,a posebno je važna bila njena uloga u insistiranju na poštovanju zakona u procesu izbora generalnog direktora RTCG-a.

Ona je je odbila da učestvuje u nezakonitom izboru rukovodstva RTCG, što je kasnije potvrđeno i pravosnažnim sudskim presudama. Camović Veličković je i svjedokinja u postupku pred Osnovnim sudom u Podgorici u kojem se sudi pojedinim članovima Savjeta RTCG-a zbog sumnje na zloupotrebu službenog položaja.Njeno ranije djelovanje u Savjetu predstavljalo je važan glas u odbrani principa profesionalizma, etike i javne odgovornosti.

Kandidatura je zvanično predata Skupštine Crne Gore u petak, 27. juna 2025. godine,uz kompletnu dokumentaciju 29 nevladinih organizacija, uključujući i pisanu viziju rada i razvoja RTCG-a koju je pripremila Camović Veličković, akroz koju je ona jasno identifikovala ključne izazove s kojima se RTCG suočava uz konkretna i izvodljiva rješenja ili načine adresiranja tih izazova.

Pored inicijatora -CGO, HRA i CŽP, kandidaturu Marijane Camović Veličkovićpodržale su i sljedeće NVOkoje daju doprinos procesu izgradnje kulture ljudskih prava i demokratizacije Crne Gore: Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore (MOACG), NVO PRIMA, CAZAS, Institut za medije Crne Gore (IMCG), Centar za monitoring i istraživanje (CeMI), NVO Udruženje za zaštitu prava radnika i nezaposlenih lica Opštine Bijelo Polje, Institut Alternativa (IA), Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), Centar za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO), Asocijacija SPEKTRA, Natura, Đakomo Adriatic, NVO „35mm“, Udruženje za razvoj pčelarstva, voćarstva, povrtlarstva i stočarstva “Vunov Lom” – Berane, Udruženje roditelja djece sa teškoćama u razvoju, Savez udruženja roditelja djece i omladine sa teškoćama u razvoju “Naša Inicijativa”, NVO Ženska akcija, Centar za građanske slobode (CEGAS), NVO „Novi Horizonti“, Centar za demokratsku tranziciju (CDT), SOCEN, Juventas, Centar za romske inicijative (CRI), Crnogorska LGBTIQ asocijacija – Kvir Montenegro, NVO „E – roma Bijelo Polje“ i Bjelopoljski demokratskicentar (BDC). Ove organizacije, takođe,dolaze iz različitih opština u Crnoj Gori.

Vjerujemo da ova kandidatura predstavlja priliku da se Savjet RTCG kadrovski osnaži osobom koja ima integritet, iskustvo i znanje da dosljedno zastupa javni interes i doprinese jačanju uloge Javnog servisa u demokratskom društvu."


Portal Analitika