Organizator skupa bilo je Udruženje za UN Srbije, u saradnji sa Nacionalnom komisijom za UNESCO Republike Srbije, a u koordinaciji sa Centrom za Svjetsku baštinu UNESCO-a u Parizu i Kancelarijom UNESCO-a u Veneciji. Na forum su pozvani predstavnici 14 zemalja: Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Grčka, Hrvatska, Kipar, Makedonija, Mađarska, Moldavija, Rumunija, Srbija, Slovenija i Turska.
Učesnici Foruma su imali priliku da posjete lokalitet pod UNESCO zaštitom – Gamzigrad, Felix Romuliana, carsku palatu rimskog imperatora Galeriusa iz III vijeka, kao i lokalitet sa tentativne liste Republike Srbije, pod nazivom Negotinske pivnice. U okviru radnog programa Foruma, organizovane su plenarne sjednice tokom kojih su prezentovani pojedinačni nacionalni projekti, predavanja o potrebi zaštite kulturnih dobara, radionice na kojima su se učesnici upoznali sa tehnikama izrade mozaika i slikanja, dok je za profesore organizovana posebna obuka vezana za primjenu seta nastavnih sredstava pod nazivom ,,Svjetska baština u rukama mladih“.
U okviru plenarne sjednice, Dušanka Belada i Marijana Marković su predstavili Crnu Goru kroz projekat „Bokokotorski zaliv, grad Kotor sa okolinom, Crna Gora“, kratki film koji su za ovu priliku učenice pripremile u saradnji sa profesorom Perišićem. Pošto je večernji dio programa bio rezervisan za prezentacije zemalja učesnica kroz pjesmu, igru, i distribuciju publikacija i lokalnih proizvoda, učenice cetinjske gimnazije su se predstavile u bokeškoj, odnosno crnogorskoj narodnoj nošnji, a Dušanka Belada je izvodila izvorne crnogorske pjesme na gitari. Uz to, prikazana je i skraćena verzija njihovog drugog projekta, pod naslovom „Crna Gora i njen simbol – Cetinje“.
Osnovni ciljevi Omladinskog foruma UNESCO-a su: unapređenje interkulturalnog dijaloga i saradnje u regionu, uvođenje i primjena obrazovanja o Svjetskoj baštini u školske programe, osposobljavanje učenika i nastavnika za razvijanje i pokretanje interkulturalnih projekata u regionu JIE, kao i uključivanje roditelja učenika u obrazovanje o ulozi baštine u održivom razvoju.