prethodno su astronomi mislili kako te vodene čestice na Satrun padaju u tek nekoliko uskih kružnih ciklusa, ali nakon analize podataka iz opservatorijuma na Havajima, astronomi sa Univerziteta Leikester otkrili su kako je kiša sa Saturnovih prstenova zapravo globalna pojava na toj planeti, te da utiče na sastav i temperaturu velikih dijelova Saturnovog gornjeg dijela atmosfere, prenosi popsci.com.
"Saturn je prva planeta koji pokazuje značajnu interakciju između njegove atmosfere i sistema prstenova oko njega. Glavni efekt kiše iz prstenova jeste da on služi kao gasitelj ionosfere te planete, drastično smanjujući gustoću elektrona u dijelovima atmosfere na koji pada ta kiša', istakao je Džejms O’Donog, autor studije o kiši iz Saturnovih prstenova.
Istovremeno, astronomi su dobili i odgovor na pitanje zašto su godinama bilježili neuobičajeno nisku gustoću elektrona na pojedinim mjestima na Saturnu.
Prema spomenutoj studiji, magnetsko polje Saturna privlači vodene čestice prema planeti, te na taj način proizvodi efekt kiše.
tekst i foto: Dnevnik.hr