Društvo

ULAMA: U slučaju romskih djevojčica ima elemenata krivičnog djela trgovine ljudima

10ulamaok
V
jerujem da u slučaju romskih djevojčica koje se trenutno nalaze u skloništu u Nikšiću, jer su bile žrtve nasilja u porodici, ima elemenata krivičnog djela trgovine ljudima i zato smo danas preduzeli sve neophodne mjere i aktivnosti, počev od kontakta sa Vrhovnim državnim tužiocem, predstavnicima Centra za socijalni rad, da se uključe u rješavanje ovog problema, kazao je za Portal Analitika šef Kancelarije za trgovinu ljudima Zoran Ulama.

ULAMA: U slučaju romskih djevojčica ima elemenata krivičnog djela trgovine ljudima
Portal AnalitikaIzvor

 

Ulama je kazao da su ponudili da se djevojčice smjeste u vladino Sklonište, koje je namijenjeno za žrtve trgovine ljudima, gdje će imati svu neophodnu pomoć i zaštitu, te da se sve čini da se djevojčice zaštite. Centar za socijalni rad će im odrediti staratelja, što je ustaljena procedura, naglasio je Ulama.

Podsjetimo, šesnaestogodišnja Romkinja i četrnaestogodišnja Egipćanka, koje su prodate porodici bivšeg muža, spas od maltretiranja potražile su od nevladinog sektora. Jednu od njih, četrnaestogodišnju Romkinju, otac je sa 13 godina ispisao iz škole i prodao mladoženji na Kosovu za 300 eura. Djevojčica je maltretirana i zbog toga je pobjegla od muža, vrativši se u kuću svog oca. Tri mjeseca kasnije, otac je vratio mužu i ona je odlučila da spas potraži u prostorijama nevladinog sektora. I duga djevojčica je prisilno udata sa 14 godina, takođe je bila zlostavljana, i pobjegla je u sklonište.

Ulama naglašava da kada su u pitanju ugovoreni brakovi da se to najviše dešava kod romske populacije, ali, kako kaže, ono što brine je to da žrtve nemaju svijest o tome da trebaju da se odupru i ne pokušavaju da se odupru odlukama porodice.

"Kada su u pitanju prislini brakovi vjerujem da ćemo u narednom periodu kvaklitetnije rješavati ovaj problem. Vladina Kancelarija za borbu protiv trgovine ljudima inicirala je izmjenu krivičnog Zakona, tako da će se predlaganjem novih odredbi na adekvatan način sankcionisati ovaj vid ugrožavanja ljudskih prava", kaže Ulama.

On ističe da cijelo društvo mora pojačati napore na podizanju nivoa svijesti o zabrani prisilnih dječjih brakova.

Biljana Alković, direktorica Instituta socijalne inkluzije, naglašava da je slučajeve trgovine ljudima poput ovih teško dokazati i prijava se najčešće odnosi na nasilje u pororici i nebrigu prema djeci. Alković je za Portal Analitika kazala da će socijalni radnik i psihološkinja danas razgovarati sa djevojčicama i one će biti zbrinute, jer se nemaju gdje vratiti. One ne mogu ići kući, kaže Alković.

 

 

Portal Analitika