Abiznis

Mencinger: Podaci Monstata nijesu razlog za brigu

5mac
N
akon što je objavljeno da je crnogorska ekonomija prema preliminarnim podacima Monstata pala u četvrtom kvartalu prošle godine 0, 3 odsto i to drugo tromjesječje uzastopno ,što znači da je u recesiji, slovenački ekonomski analitičar Jože Mencinger za Antenu M pak kaže da to nije razlog za brigu. Pad je, u poredjenju sa mnogim evropskim zemljama , kako kaže,  relativno mali :

Mencinger: Podaci Monstata nijesu razlog za brigu
Portal AnalitikaIzvor

-“ To je jedna stvar, a drugo ljude koji poznaju kako se radi mjerenje BDP-a  takve brojke ne bi smjele previše zabrinjavati, jer se zna da su to veoma teško shvatljivi odnosno ocijenjeni agregati za pojedinu privredu, tako da ja na osnovu toga ne bih pravio neke velike zaključke. Te brojke minus  0,2 ili 0,5 se ustvari i ne razlikuju međusobno, pa to ne bih smatrao tako nepovoljnim rezultatom za Crnu Goru. Imamo u Sloveniji pad otprilike dva odsto predviđen za ovu godinu, a prošle godine smo imali dva odsto pada , tako je je to veće u Sloveniji nego u CG. Po mom mišljenju daleko najvažniji problem stagnacije je da je sve više nezaposlenih. To je osnovni problem koji će proizaći iz stagnacije, a za sada društva nijesu našla neki put kako naći dovoljno radnih mjesta.”

Jože Mencinger  nekadašnji je  ministar ekonomije. Iz Antene M su  ga pitali šta treba uraditi da bi se pospješio ekonomski rast:

“Očigledno da recepta nema i u svakoj zemlji je drugačije. Uglavnom,sada rast na kratko razdoblje  zavisi od toga da li je dovoljno potražnje. U nekim malim zemljama daleko najznačajnija potražnja je izvoz . Po mom mišljenju daleko najveći problem Crne Gore je upravo bilans plaćanja . Imali ste velike minuse u bilansu plaćanja i pokrivali ste ih na neki način tako što ste prodavali imovinu odnosno imali ste strane investicije i to je po mom mišljenju veći problem nego zaostatak odnosno stagnacija.”

Podsjetimo, iz Monstata su saopštili da je crnogorski BDP u prvom kvartalu prošle godine u odnosu na isti period 2011. pao 2,3 odsto dok je u drugom ostvaren realan rast od 0,3 odsto. U trećem kvartalu BDP je pao 0,2   a u četvrtom 0,3 odsto.

 

Portal Analitika