- Imajući u vidu značaj borbe protiv korupcije na evropskom putu, država će morati da stvori mehanizme i rješenja, kojima će se na efikasan način suočiti sa ovim problemom. Policija će, kao jedan od najznačajnijih organa u ovoj oblasti, a pogotovo oni službenici koji su direktno zaduženi za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, biti posebnim predmetom pažnje, i državnih organa i civilnog sektora, ocjenjuju u CEDEM-u.
Prema njihovom riječima, uvažajući podatak da materijalni položaj policijskih službenika u Crnoj Gori nije na nivou razvijenih zemalja, problem korupcije je, prije svega, etičko pitanje.
- Nikako se ne smije uspostaviti uzročno-posljedična veza između materijalnog položaja i koruptivnog ponašanja, jer na taj način bacamo sumnju na policijske službenike sa niskim platama, što je nepravedno i pogrešno, kazali su iz CEDEM-a.
Pored adekvatnih zakonskih rješenja, CEDEM napominje da je potrebno da svi antikorupcijski organi i tijela daju u Crnoj Gori svoj doprinos.
- U prvom redu, neophodno je da sama policija, odnosno Ministarstvo unutrašnjih poslova, stvori kvalitetne interne mehanizme ili da ojača postojeće. Tu prije svega mislimo na Etički odbor, koji je već ostvario zapažene rezultate. Značajna će biti i uloga Skupštine, a pogotovo novoosnovanog Odbora za antikorupciju. Spoljašnji nezavisni nadzor, koji vrše Državna revizorska institucija i Komisija za sprječavanje konflikta interesa, takođe treba da dođe do izražaja. Naravno, najznačajniju ulogu u ovom pogledu će imati pravosudni organi, a prije svega Specijalna odjeljenja za borbu protiv organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina, u okviru sudskog i tužilačkog sistema, objašnjavaju iz CEDEM-a.
Oni dodaju da ne treba zanemariti ni ulogu civilnog sektora, tj. nevladinih organizacija i medija, čije će "aktivno interesovanje za ovo značajno pitanje nesumnjivo predstavljati dodatni pritisak na državne organe da odgovorno obavljaju svoj posao".