Usvajanje eura i dalje je cilj Tuska i njegove centrističke vlade, a premijer je izjavio da bi to pitanje moglo da se riješi referendumom zato što je u tom slučaju "potrebno manje glasova za pobjedu".
Prema uslovima prijema Poljske u EU 2004. godine, ova zemlja od 38 miliona stanovnika obavezna je da prihvati euro, ali joj nije postavljen krajnji rok da to učini. Varšava je obećala da će se pridružiti eurozoni do 2015. godine.
Ministar finansija Jacek Rostovski izjavio je da je podrška javnosti za taj potez presudna, ali je sugerisao da treba ukinuti uslov izlaznosti 50 posto građana na referendum za njegovu validnost.
Poljska oklijeva da pređe na euro zbog problema u 17 zemalja eurozone, koje pokušavaju da riješe dužničku krizu.
Debata o euru u Poljskoj ponovo je aktuelizovana u januaru, u vrijeme kada je zemlja pokušavala da osigura što više subvencija u budžetu EU u periodu od 2014. do 2020. godine.
"Ako vlada želi da se pokrene ka članstvu u eurozoni, mora to da učini odmah. To je očekivanje koje vlada u Briselu i drugdje. U protivnom ćemo biti isključeni iz učešća u donošenju važnih odluka", izjavio je Marcin Zaborovski, direktor Poljskog instituta za međunarodne poslove.
Poljska je ostvarivala značajan ekonomski rast u svakoj godini poslije pada komunizma prije dvije decenije i jedina je članica EU kojoj to uspijeva i u godinama aktuelne globalne finansijske krize.