Društvo

Đukanović: Medenica da nastavi sa reformama

303okmilodj
P
redsjednik Vrhovnog suda Vesna Medenica treba da nastavi sa reformama koje će dovesti do potrebnog kvaliteta u radu sudova kako bi bila izbjegnuta opasnost prečestog poništavanja presuda viših sudova, ocijenio je premijer Milo Đukanović.

Đukanović: Medenica da nastavi sa reformama
Portal AnalitikaIzvor

On je, nakon Kongresa mladih Demokratske partije (DPS), kazao novinarima da to što Apelacioni sud obara određene presude treba da bude „inspirativna tema za šefa sudske vlasti“.

„Apelacioni sud je najveći sud u Crnoj Gori i u njemu treba da bude skoncentrisana, uz Vrhovni sud, najkvalitetnija pravosudna pamet. Smatram da oni sagledavaju sve aspekte presuda i da u skladu sa zakonom donose odluke“, rekao je Đukanović.

Prema njegovim riječima, uvijek će se dešavati da se presude obaraju.

„To se događa u svim društvima da viši sudovi preispituju i da znaju više od onih koji predstavljaju više instance, ali vjerujem da je najbolji odgovor na to reforma koju nastavljamo da realizujemo“, kazao je Đukanović.

On je saopštio da Vlada aktivno radi na daljim reformama u oblasti zakonodavstva, konkretno na Zakonu o krivičnom postupku i Krivičnom zakoniku.

„To će dovesti do organizacije pravosudne vlasti, veće nezavisnosti i efikasnosti koja će garantovati viši nivo pravne sigurnosti za građane“, istakao je Đukanović.

On je rekao da se nada da će biti obezbjeđena dvotrećinska većina u Skupštini za usvajanje amandmana za Ustav.

Upitan da prokomentariše istraživanje CEDEM-a prema kojem 56 odsto ispitanika nije zadovoljno radom Vlade, Đukanović je rekao da je to ohrabrujuće.

„Živimo u vremenu ekonomske krize i većina ljudi, ne samo u Crnoj Gori nego i u svim evropskim državama, danas je nezadovoljno kvalitetom života i prije nego što sebe optuži za to, optužiće Vladu“, rekao je on.

Đukanović je rekao da je Vlada „svjesna kakav vrući kesten je uzela nakon oktobarskih izbora“.

„Ne očekujemo nikakve euforične podrške i nijesmo spremni da povlađujemo javnosti zbog jeftinog sticanja političkih poena. Da smo to željeli da radimo za prvu mjeru ne bi imali paket fiskalne konsolidacije koji je direktno ušao u ono što je, koliko do juče bio neprikosnoveni politički zabran, a to je politika plata i penzija“, objasnio je on.

Ta mjera je, prema Đukanovićevim riječima, nepopularna ali neizbježna na putu finansijske konsolidacije i ekonomskog rasta i razvoja.

„Efekti konsolidacije su očigledni što znači da imamo razloga i za zadovoljstvo, a ubijeđen sam da će se podrška vladi povećavati vremenom“, naveo je premijer.

To što je po CEDEM-u opala podrška javnosti za ulaskom Crne Gore u NATO, Đukanović ne vidi kao nešto senzacionalno.

„Podrška ulasku u NATO je od 38 do 42 odsto javnosti, a otpor između 43, 44 odsto. To je uobičajeno raspoloženje javnosti zemlje koja je na ovoj udaljenosti od članstva“, rekao je Đukanović.

Rezultat istraživanja vezan za NATO je, prema riječima Đukanovića, „inspiracija za Vladu i to smatramo kao najvažniji prioritet u agendi naše državne politike“.

Na pitanje da li očekuje da će Albanci iz Malesije podržati kandidata DPS-a Filipa Vujanovića na predstojećim predsjedničkim izborima, Đukanović je kazao da će ta podrška 7. aprila biti veća nego ranije.

„Predsjednički izbori su posebni jer se izlazi iz nekih klišea i partnerstava među partijama a ulazi se u opredjeljenje u odnosu na ličnost. Vjerujem da Vujanović može animirati podršku jednog dijela birača koji do sada nijesu bili uz DPS“, rekao je on.

Izvor: Mina

Portal Analitika