Vlada Crne Gore nedavno je donijela odluku da dugovi državnih preduzeća budu sanirani iz državnog budžeta što, prema mišljenju Kostića, nedvosmisleno predstavlja preraspodjelu javnih prihoda na teret poreskih obveznika u korist preduzeća kojima se u najvećem broju slučajeva loše upravlja.
"Jasno je da loše vođena preduzeća umanjuju efikasnost privrede i djeluju kao limitirajući faktor rasta ekonomije po više osnova. S druge strane, nesporno, obavljanje njihove djelatnosti je najčešće od opšteg društvenog interesa, a za neke od njih ne postoji interes privatnog sektora zbog profitne neatraktivnosti. U takvim slučajevima, silom prilika, to ostaje državni posao zarad potreba građana, ali uz neminovne gubitke za koje se unaprijed zna da će rezultirati potrebom za saniranjem", rekao je Kostić. U takvim slučajevima, kako objašnjava Kostić, pitanje budžetskih subvencija, pomoći, naknada, dotacija se ne dovodi u pitanje, ali finansijska sredstva se za to projektuju i posao se radi sa planiranim gubitkom. "Kada državna preduzeća duguju iz bilo kojih razloga,onda ona negativno utiču na poslovanje preduzeća povjerilaca, a time i na ukupno stanje privrede, pa u toj činjenici treba tražiti razlog za saniranje njihovih dugova iz budžeta", kazao je Kostić.
Kao adekvatno rješenje novonastale situacije u Crnoj Gori, Kostić predlaže donošenje jasnih kriterijuma za sagledavanje poslovanja državnih preduzeća. Takode potrebno je locirati i odgovornost za neuspjeh top menadžementa, osim u slučajevima kada se radi o preduzećima koja posluju u profitno neatraktivnim djelatnostima.
"Samo za takva preduzeća treba donijeti odluku o saniranju, a za ostala ukinuti tu mogućnost. Pri takvim uslovima teško da bi se desilo da se gubici od više miliona proglašavaju uspjehom pojedinaca ili menadžmenta, a račun bi plaćali svi mi ostali" objasnio je Kostić.
Na taj način bi se, tvrdi Kostić, ukinula dosadašnja praksa imenovanja "političkih top menadžera" koji su menadžment procedure i menadžment kompetencije zamjenjivali političkim procedurama i kompetencijama, upravljali preduzećima bez mnogo motivacije za uspjeh sa sviješću da će građani i preduzeća platiti taj neodgovarajući preobražaj i neadekvatno vođenje preduzeća.
Ukupan dug javnih preduzeća koja se finansiraju iz budžeta lokalnih samouprava u Crnoj Gori iznosi 11,6 miliona eura, pokazuju podaci Ministarstva finansija. Taj dug odnosi se na javna preduzeća koja nemaju benefite ili nemaju rješenja o odloženom plaćanju duga, čiji ukupan dospjeli dug iznosi 7,3 miliona eura. Po opštinama, Andrijevica ima dug od 100.000 eura, Bar 2,5 miliona, Bijelo Polje 933.000, Kotor 237.000, Mojkovac 74.000, Podgorica 3,2 miliona i Danilovgrad 261.000 eura. U navedeni iznos nije uključeno 15 miliona eura duga po osnovu ugovora o reprogramu, koji su zaključili Ministarstvo finansija i lokalne samouprave.