Društvo

HRA: Procesuirati tužioce ako ne bude istrage povodom afere "Snimak"

1103tea
D
ržavni tužioci se moraju procesuirati, ukoliko Tužilaštvo ostane pri odluci da ne pokreće nikakvu istragu povodom afere Snimak, ocijenili su iz Akcije za ljudska prava (HRA), prenosi Mina.

HRA: Procesuirati tužioce ako ne bude istrage povodom afere "Snimak"
Portal AnalitikaIzvor

Izvršni direktor HRA Gorjanc-Prelević smatra da objavljeni snimci sa sjednica partijskih organa Demokratske partije socijalista (DPS) dokazuju da su kao metod političkog djelovanja sistematski izvšena brojna krivična djela, na osnovu kojih je vrhovni državni tužilac morao da reaguje.

Ona je kazala da je, nakon afere Snimak, postala očigledna sistemska diskriminacija građana po partijskoj pripadnosti zloupotrebom državnih resursa, kako bi se pred izbore zapošljavali ili na drugi način finansijski pomagali članovi i simpatizeri DPS.

„Izostanak krivične istrage, ozbiljno nameće pitanje o tužilaštvu kao najslabijoj karici u sistemu vladavine prava u Crnoj Gori“, navodi se u saopštenju Gorjanc-Prelević.

Ona smatra da objavljeni snimci ukazuju na postojanje krivičnih djela iz više članova Krivičnog zakonika.

„To su povreda ravnopravnosti i povreda ravnopravnosti u zapošljavanju i zloupotreba službenog položaja“, navela je Gorjanc-Prelević.

Kako je ocijenila, iako se radi o osnovanoj sumnji na stotine i hiljade krivičnih djela, prva reakcija Tužilaštva, iz kojeg je saopšteno da u tim izjavama nema elemenata krivične odgovornosti, obeshrabrujuća je i usmjerena na izbjegavanje postupanja u tom slučaju.

„Posebno zabrinjava zabijanje glave u pijesak vrhovnog državnog tužioca Ranke Čarapić, imajući u vidu da je prema Zakonu o krivičnom postupku dužna da preduzme krivično gonjenje, kada postoji osnovana sumnja da je određeno lice učinilo krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti“, smatra Gorjanc-Prelević.

Prema njenim riječima, državno tužilaštvo je dužno da ispita sve iznijete navode tako što će sprovesti hitnu istragu, koja bi, pored funkcionera DPS-a, obuhvatila i osobe koje su u državnim organima eventualno izvršavala njihove naloge.

„Tužilaštvo treba da detaljno ispita sve slučajeve zapošljavanja na koje se odnose snimljene izjave, podjele pomoći nakon poplava, korišćenja sredstava iz Fonda rada, evropskih fondova i da u skladu sa rezultatima istrage procesuira izvršioce krivičnih djela“, rekla je Gorjanc-Prelević.

Ona smatra da je za vladavinu prava i poštovanje ljudskih prava važnije kakve su joj institucije kojima je posao da ih štite, nego kakve su joj političke stranke.

Gorjanc-Prelević je ocijenila da u vladavini prava, tužilac mora biti odan isključivo zakonu i savjesti i spreman da istraži i goni počinioca krivičnog djela, bez obzira na političku pripadnost.

„Munjevito odbijanje Tužilaštva da sprovede opsežnu istragu na temu priznanja o partijskom zapošljavanju i pomaganja o državnom trošku svjedoči o tome gdje se Crna Gora nalazi na putu ka vladavini prava i koliko je neodložna reforma tog organa“, precizirala je ona.

Gorjanc-Prelević je navela da ostaje nada da će promjene Ustava, i prestanak mandata sadašnjeg tužioca doprinijeti napretku u uspostavljanju vladavine prava u Crnoj Gori.

foto: slobodnaevropa.org

Portal Analitika