Od 13 do sada balsamovanih šefova država, javnost još ima priliku da vidi lik prvog lidera SSSR-a Vladimira Iljiča Lenjina, prvog predsjednika Turske Republike Mustafe Kemala Ataturka, lidera kineske revolucije Mao Cetunga, doživotnog predsjednika Sjeverne Koreje Kim Il-Sung i njegovog sina Kim Džong-ila, vijetnamskog lidera Ho Ši Mina, kao i papu Jovana XXIII.
Ruski stručnjaci prvi put su balsamovali tijelo Lenjina poslije njegove smrti 1924. godine, a kasnije je ista tehnologija korišćena pri balsamovanju Josifa Visarionoviča Staljina, koji je umro 5. marta prije 60 godina. On je sahranjen 1961. kod zidina Kremlja, kao što su sahranjeni i posmrtni ostaci drugih balsamovanih lidera.
Bugarski vođa Georgi Dimitrov sahranjen je 1990. godine na molbu rodbine, mongolski maršal Horlogin Čojbalsan sahranjen je 2005. na državnom groblju u Ulan-Batoru, a predsednik Čehoslovačke Klement Gotvald kremiran je 1962. godine.
Angolski lider Antonio Agostino Neto na molbu porodice sahranjen je 1992. godine, a beživotno tijelo prvog predsjednika Gvajane Lindona Forbsa Burnema smješteno je u hermetički zatvorenu kapsulu.
Svojevremeno je balsamovana bila i “prva dama” Argentine Eva Peron, koja je nakon zbacivanja Perona 1955. tajno sahranjena u Italiji, a ponovo sahranjena 1976. u porodičnoj grobnici u Buenos Airesu.
Dugogodišnji predsjednik Venecuele Ugo Čaves (58) preminuo je 5. marta u Karakasu nakon duge i teške bolesti. U Karakasu su, u prisustvu lidera s pet kontinenata, počele različite ceremonije, od kojih je prva formalna državna sahrana Čavesa, nakon čega će preminuli lider Venecuele biti balsamovan, a kovčeg sa njegovim tijelom biće trajno izložen u Muzeju revolucije.
(foto:AP)