Zanimljivosti

Kako izgleda najsmrtonosniji obrok?

smrtonosniobrok
U
koliko pojedete veće količine ovog obroka, čeka vas sigurna smrt. Zašto bi onda iko pristao da ga proba?

Kako izgleda najsmrtonosniji obrok?
Portal AnalitikaIzvor

Simptomi počinju odma nakon nekoliko minuta. Prvo vas svrbi jezik, golica vas nešto u usnoj duplji. Potom počinje mučnina, bol u stomaku i dijareja. Zatim će vam utrnuti udovi, uz nekontrolisano znojenje i balavljenje. Onda ćete osjetiti slabost i drhtavicu, ubrzo počinje i postepena paraliza dijafragme, nevjerovatno veliki pad krvnog pritiska, problemi sa disanjem, srce otkazuje. Sve to u vremenskom intervalu od najmanje sedamaest minuta do sat vremena, najviše. I sve vrijeme ste veoma svjesni svega što vam se događa.
Sve ovo desiće vam se nakon nekoliko zalogaja najsmrtonosnijeg obroka, u što se uvjerio i Lio Benediktus koji je za britanski list Gardijan napisao tekst „Preživio sam najsmrtonosniji obrok na svijetu“.
„Moj potencijalno ubitačni meni sastojao se od fugu "naduvane ribe", ’kluvak’ paste od oraha i najljućeg čilija na svijetu. Nije me ubio, ali nije ni bio mnogo ukusan“, piše Benediktus.
Glavni sastojak na pomenutom meniju bila je upravo naduvana riba, koja spada u familiju morskih i priobalnih riba reda „Tetraodontiformes“. Ove ribe smatraju se jednim od najotrovnijih kičmenjaka na svijetu. Njihova upotreba u ishrani zabranjena je u mnogim zemljama, dok se u Japanu smatra specijalitetom.
U toj zemlji izlazećeg sunca ova riba često se nalazi na meniju, ali čak i tamnošnji kuvari uklanjaju opasne djelove mesa koji sadrže otrov tetrodokstin. On se u konačnom jelu nalazi tek u malim količinama, ali ni to nije zanemarljivo jer je tetrodokstin skoro hiljadu puta moćniji od cijanida.
Naduvana riba nalazi se na listama zabranjenih namirnica širom svijeta, pa i u Velikoj Britaniji. Međutim Benediktus je imao specijalnu priliku da ga proba na jedinstvenoj humanitarnoj večeri organizovanoj od strane organizacije „Remeber a Charity“.
Cilj događaja bio je da odabranim bogatašima prikažu kako izgleda smrt i time ih podstaknu na veće učešće u humanitarnim akcijama.

(B92)

Portal Analitika