Abiznis

USSCG: Tražićemo od Vujanovića da ne potpiše krizni zakon

kekovic27Unija slobodnih sindikata (USSCG) pozvala je građane da sjutra dođu na protest protiv Vladinog uvođenja kriznog poreza i najavila da će, ukoliko ga Skupština ipak usvoji, tražiti od predsjednika države da iskoristi diskreciono pravo i ne potpiše taj akt, prenosi Mina biznis.

USSCG: Tražićemo od Vujanovića da ne potpiše krizni zakon
Portal AnalitikaIzvor

Generalni sekretar USSCG, Srđa Keković, kazao je da će sa protesta koji će početi u 11 sati, isto kada i skupštinsko zasijedanje, uputiti apel poslanicima kojim će uzkazati na sve one ekonomske mjere koje je Vlada trebalo da preduzme prije uvođenja kriznog poreza.

„Unija neće više ćutati na ovakve poteze Vlade. Tražićemo državu socijalne prvde i da konačno teret krize preuzme i ova šačica bogatih i povlašćenih u Crnoj Gori“, rekao je Keković na konferenciji za novinare.

Unija ipak očekuje da će poslanici sjutra uvažiti njihovu poruku i apel, jer će u suprotnom, naredni korak biti obraćanje predsjedniku države, Filipu Vujanoviću.

„Ukoliko naš apel ne urodi plodom, naredni korak biće da odmah ujutro tražimo hitan prijem kod predsjednika države od koga ćemo tražiti da iskoristi svoje diskreciono pravo i da taj zakon ne potpiše“, rekao je Keković.

Unija, prema njegovim riječima, još vjeruje da sjutra može da promijeni stvarnost i da lobiranjem poslanika spriječi, "neutemeljenu i neprimjerenu kriznu mjeru".

Keković je, komentarišući Predlog dopuna zakona o porezu na dohodak fizičkih lica, popularno nazvan krizni porez, koji predviđa dodatno oporezivanje od tri odsto na bruto zarade veće od 400 EUR, kazao da ova dva dana nije bilo dodatnih pregovora sa predstavnicima Vlae, kako je bilo najavljeno nakon sastanka u petak.

„Ova dva dana nije bilo nikakvih dodatnih poziva i ništa se nije desilo po pitanju kompromisa na ovu temu“, poručio je Keković.

Savez sindikata Crne Gore (SSCG) najavio je da se sjutra neće pridružiti protestu, ali je njegove članove koji smatraju da će biti pogođeni tim mjerama, Unija ipak pozvala da dođu.

Zamjenik generalnog sekretara USSCG, Vladimir Pavićević, podsjetio je da su do sada imali dosta pregovora sa predstavnicima Vlade i resornim ministrima tokom kojih se govorilo i o sporazumu koji je potpisan u decembru 2011. godine i koji je predviđao da država troši onoliko koliko ima.

„Mi smo tada pristali da se u odnosu na rast bruto domaćeg proizvoda (BDP), budžetski deficit i inflaciju, koriguju plate u Crnoj Gori. Sporazum je predvidio da se formiraju i komisije u svim sektorima koje će pratiti kontrolu budžeta“, rekao je Pavićević.

On tvrdi da Vlada tokom čitave prošle godine nije ispoštovala taj sporazum.

„Mi se sada nalazimo u malo nejasnoj situaciji jer ne znamo kakav će zakon sjutra biti usvojen. Takođe smatramo i da svi oni koji su imali veliki benefit od ove države i ogromne plate da bi morali konačno nešto i da joj vrate“, dodao je Pavićević.

Unija, kako je poručio, insistira na tome da se budžet pravdeno dijeli.

Član najužeg rukovodstva USSCG, Sandra Obradović, saopštila je da je ovo već peti put uzastopno da Vlada rješava deficit u budžetu na teret primanja i zarada zaposlenih.

„Od 2009. godine do danas pet teških mjera je palo na standard građana i tome mora da se stane na put“, zaključila je Obradović.

Portal Analitika