Otkriveno je da kokice sadrže koncentrat antioksidanata jer u sebi imaju samo cetiri odsto vode, dok u pojedinim vrstama voca i povrca taj procenat dostiže 90, prenosi RTS.
Naucnici su otkrili da jedna porcija kokica ima oko 300 miligrama antioksidanata, što je skoro dvostruko više od 160 miligrama, koliko sadrži porcija bilo kojeg voca. Takode, otkriveno je da je u hrskavoj opni kokice najveca doza antioksidanata i vlakana.
Hranljivost kokica proucavali su naucnici sa pensilvanijskog Univerziteta „Skrenton" i upozoravaju da ljudi ne smiju zamijeniti neophodnih pet porcija voca i povrca u toku dana kokicama, jer u njima nema veoma važnih vitamina i minerala.
„Kokice su odlicna užina. To je jedina namirnica koja sadrži 100 odsto cijelo, neobradeno zrno. Sve druge žitarice su obradene i pomiješane sa drugim sastojcima, pa cak i ako se reklamiraju kao 'cijelo zrno', to se odnosi samo na 51 odsto mase proizvoda", kaže Džo Vinson, jedan od naucnika koji su ucestvovali u istraživanju.Jedna porcija kokica obezbjeduje više od 70 odsto dnevne potrebe za žitaricama.
„Prosjecan covjek dnevno unese samo pola neophodne doze žitarica sa cijelim zrnom, a kokice mogu da popune taj nedostatak na veoma prijatan nacin", zakljucio je Vinson, koji upozorava i da je veoma važno kako se kokice pripremaju.
Priprema je veoma važna. Naime, kada se kokaju na vatri ili ringli imaju malo kalorija, dok one spremljene u mikrotalasnoj rerni imaju dvostruko više kalorija.
Vrlo je opasno to što kokice u pakovanju za mikrotalasnu rernu mogu da budu kancerogene, zbog sastojaka samog pakovanja.
Najzdravije su napravljene na starinski nacin. Dakle, treba staviti zrna kukuruza kokicara na malo vrelog ulja, posoliti, poklopiti i kada budu gotove, uživati.