Društvo

Studenti zainteresovani za programe razmjene

1201univerzitetBroj studenata Univerziteta Crne Gore (UCG) zainteresovanih za programe razmjene značajno se povećao posljednjih godina, a najveće je interesovanje na Ekonomskom i Fakultetu političkih nauka, saopštila je prorektor za međunarodnu saradnju Mira Vukčević.

Studenti zainteresovani za programe razmjene
Portal AnalitikaIzvor

Iz UCG su kazali da je, otkad se Univerzitet uključio u programe mobilnosti, preko projekata koji se administriraju na Univerzitetu ( asileus i Joineusee), 146 studenata otišlo na razmjenu na neki od partnerskih univerziteta, a 20 studenata je došlo u Crnu Goru.

“Preko ostalih programa (CEEPUS, bilateralni sporazumi, stipendije stranih vlada) između 150 i 200 studenata godišnje ode u inostranstvo, a između 20 i 50 studenata dođe u Crnu Goru. To su programi za koje su zadužene ostale institucije (na primjer Ministarstvo prosvjete i sporta)”, saopšteno je agenciji MINA iz Univerziteta.

Prema riječima Vikčević, studenti UCG su izuzetno zainteresovani za programe mobilnosti, jer u njima vide mogućnost sticanja novih iskustava i znanja.

“Treba naglasiti činjenicu da broj zainteresovanih raste iz dana u dan, dosadasnji statistički rezultati pokazuju da najveće interesovanje vlada na fakultetima društvenih nauka, pogotovo Ekonomskom i Fakultetu političkih nauka”, rekla je ona agenciji MINA.

Prema njenim riječima, od 2012. godine, zahvaljujući intenzivnom promovisanju programa mobilnosti kroz INFO dane, sajmove inostranih stipendija i posjete predstavnika inostranih partnerskih univerziteta, broj zainteresovanih studenata i na tehničkim naukama je znatno porastao.

“Porast interesa koincidira sa razvijanjem infrastrukture za podršku mobilnosti: pravilima za mobilnost, potpunim administrrtivnim i akademskim rješavanjem pitanja priznavanja uspjeha ostvarenog na partnerskim institucijama, stvranjem jedinica za podršku međunarodnim aktivnostima i mobilnosti na svim univerzitetskim jedinicama. Naravno i sa primjerima dobre prakse, odnosno sve većim brojem naših studenata koji se vraćaju sa uspješno obavljenog programa mobilnosti”, kazala je Vukčević.

Ona je saopštila i da broj aplikacija za UCG sve više raste.

“Broj stranih studenata je najveći na fakultetima društvenih nauka, ali počinju da dolaze i na tehničke fakultete, umjetiničke akademije i Filozofski fakultet. Ono što je prepoznato kao problem je nepostojanje kurseva na engleskom jeziku na osnovnim studijama, što znači da su studenti, dominantno, usmjereni na mentorsku nastavu”, kazala je Vukčević.

Ona je istakla ogroman doprinos profesorskog kadra u organizovanju mentorske nastave sa tim studentima i zajedničkoj borbi da njihov boravak u Crnoj Gori bude uspješan.

“Struktura studenata koji dolaze u Crnu Goru se značajno mijenja iz godine u godinu. Dok smo nekada imali samo studente iz regiona, sada imamo studente iz srednje Evrope i baltičkih zemalja, kao i iz zapadne Evrope. Za sve njih se već dvije godine organizuje kurs crnogosrskog jezika kako bi se poboljšala njihova socijalna inkluzija”, pojasnila je Vukčević.

Kancelarija za međunarodnu saradnju, dodala je, pravi napore u tom smislu organizovanjem tematskih nacionalnih večeri na kojima studenti predstavljaju svoje države, a organizovanjem društvenih događaja i ekskurzija imaju priliku da se što bolje upoznaju sa vršnjacima iz Crne Gore.

“Nov projekat u planu je organizovanje mreže za studentsku podršku, gdje bi svaki dolazeći student imao svog “druga-mentora”, studenta sa UCG koji bi se brinuo o tome da strani student ima podršku u sređivanju boravišnih dokumenata, smještaja, administrativnih obaveza na fakultetu itd”, navela je Vukčević.

Ona je saopštila da se broj studenata koji idu u inostranstvo drastično povećao posljednjih godina.

“Studenti sve rađe provode dio svog školovanja na strani, možda i zbog toga što nemaju problema oko priznavanja uspjeha na svojim matičnim fakultetima. Uspjeli smo da kod svih i studenata i profesora razvijemo stav da je mobilnost od presudnog značaja ra razvoj profesionalne ličnosti mladih ljudi i da je treba bodriti i omogućavati na svaki način”, poručila je Vukčević.

Studenti su, kako je kazala, zainteresovani za zemlje gdje su studije organizovane na engleskom, italijanskom ili nekom od slovenskih jezika, jer im nepostojanje jezičke barijere znatno olakšava inkluziju u studentski život univerziteta domaćina.

Ona je rekla da su iskustva studenata koji su bili u inostranstvu sjajna i da se ogroman broj njih vrati sa dragocjenim iskustvom.

“Veliki broj njih dobija i stipendije iz drugih fondova preko univerziteta domaćina, jer brzo se pokažu njihovi kapaciteti. Uglavnom dobijaju stipendije za nastavak školovanja na višim nivoima studija poput mastera i doktorata”, precizirala je Vukčević.

Ona je ocijenila da se programi razmjene intenzivno promovišu.

“Promotivne aktivnosti su zasnovane prvenstveno na promovisanju dva programa koji se administriraju na Univerzitetu i vremenski su vezane za objavljivanje konursa. Međutim, Kancelarija informiše zainteresovane studente i o svim ostalim mogućnostima razmjene i punim stipendijama koje su dostupne crnogorskim studentima”, rekla je Vukčević.

Njihove Informativne dane, kako je saopštila, posjećuju i predstavnici i studenti privatnih univerziteta, s obzirom na to da su neki od programa, odnosno djelovi pojedinih programa, otvoreni i za njihovo učešće.

“Prezentacijama obično prisustvuje više od 200 studenata, i one se organizuju u Podgorici, Cetinju, Kotoru i Nikšiću. Studenti su informisani putem e-maila (trenutno mejling lista uključuje više od 500 adresa, prikupljenih prijavom na web-sajt, u toku Informativnih dana, putem studentskih povjerenika, itd.)”, rekla je Vukčević.

Kako je kazala, na web sajtu Kancelarije, www.ir.ac.me, objavljuju se sve informacije u vezi sa programima mobilnosti, a studenti se informišu i na sastancima sa zaposlenima u Kancelariji i prorektorom. “A u toku trajanja Basileus i JoinEU-SEE konkursa, organizuju se konsultacije na svake dvije do tri nedjelje za studente koji pripremaju prijave.”

“Napravljen je priručnik za prijavljivanje za stipendije, koji se nalazi na našem web sajtu, kao i vodič za studente koji dolaze na naš Univerzitet. U pripremi je i English course catalogue, koji će sadržati sve kurseve koje UCG moze ponuditi na engleskom jeziku”, zaključila je Vukčević.

Portal Analitika