Društvo

Otkrijte kako su greškom nastale čuvene namirnice

gumenjaciokVećina nas uživa u ukusu čokoladnih kolačića, čipsa, sladoleda i sendviča. Sjajne poslastice izmišljene prije dva vijeka imaju veoma zanimljivu istoriju i jednu zajedničku crtu- sve su nastale sasvim slučajno.

Otkrijte kako su greškom nastale čuvene namirnice
Portal AnalitikaIzvor

ČOKOLADNI CHIP KOLAČIĆI

Legenda kaže da je ovaj slatkiš nastao u jednom restoranu u Masačusetsu 1930. kada je njegova vlasnica Rut Grejvs Vejkfild u smjesu za kolače dodala čokoladne komadiće u namjeri da se čokolada istopi i da poslastici dobije braon boju. Dodaci su ostali sačuvani, a omiljeni čokoladni kolači su rođeni.

GUMENE BOMBONE

Pojavile su se 1899. kada je prodavac "Basseta" slučajno pred jednim kupcem ispustio različite slatkiše. Klijentu se dopao mik ukusa i boja pa se ubrzo na tržište pojavila kombinacija ovih slatkiša.

TART TATIN

tartuok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postoji zanimljiva priča o porijeklu ove poslastice. Ona ide daleko u 1988. dešava se u hotelu dvije sestre Stefani i Karoline Tatin. Umorna Stefani pravila je kolač od jabuka. Nažalost ili nasreću, jabuke su izgorjele. Kako bi ispravila grešku, ona je morala da na površinu zagorelog kolača doda još jedan sloj tijesta. Odlično rješenje postalo je tradicija.

LOLIPOP SLADOLED

Ovu vrstu hladne poslastice izmislio je jedanaestogodišnji Frenk Iperson 1905. godine i to sasvim slučajno. Dječak je u toku noći času sa sodom i štapićem ostavio na terasi. Ujutru kada je otišao po nju, napitak se zaledio. Frenk je povukao štapić, ali je cijelo zamrznuto piće ostalo na štapiću. Deset godina kasnije, on je svoj izum patentirao.

BEJKVEL PUDING

Još jedna ukusna poslastica je nastala greškom. 1800. u Derbiširu gost jednog paba je poručio kolač sa džemom. Nespretni kuvar nije uspio da to jelo napravi, ali je ono što je izašlo iz njegove kuhinje oduševilo gosta, a zatim i sve one koji su probali Bejkvel puding.

KREP SUZET

krepsuzetok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nizu nenamjerno nastalih ukusnih dezerata treba dodati Crêpe Suzette. Jedan francuski konabar tvrdio je da je on izumio ovu poslasticu tako što je u restoranu u Monte Karlu 1895. umjesto sosa za palačinke napravio krmelizovani alkohol sos. Jedan od gostiju restorana bio je i kralj Edvard sedmi koji je ovo neobično jelo ocijenio odličnim, pa je osoblje zamolio osoblje da ono ponese ime njegove saputnice Suzette.

ČIPS

Amerikanac Džordž Kram, koji je proizvodio jela od krompira, jedan je od velikog broja nabrajanih izmislilaca čipsa. Po ovoj priči on je 1853. primio žalbu svoje mušterije koja je njegove kolutiće od krompira smatrala predebelim. Klam je odlučio da to ispravi, isjekao je krompir na tanke komade, ispekao ih je i posolio. Mušterija je bila prezadovoljna.

DRUMSTIK LOLIPOP

1950. u švajcarskoj fabrici "Swizzels-Matlow's" u toku eksprimenta sa novom mašinom, otkriveno je da je njome moguće napraviti lolipop sa dva ukusa.

ITON MES

itonmesok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kremasta poslastica od jagoda, kolača od bjelanaca i pavlake napravljena je pukom slučajnošću. Postoje dvije verzije o njenom porijeklu. Po jednoj je učenik u kulinarskoj školi ispustio dezert od bjelanaca, ali je odlučio da ga ipak posluži. Druga govori o tome kako je na pikniku povodom obilježavanja "Iton open deja" labrador sjeo na dezert smješten u korpi jednog izletnika.

SENDVIČ

Grof Džon Montagu je igrajući karte, zamolio poslugu da mu donesu meso i dva parčeta hljeba kako ne bi morao da zbog obroka prekine igru. Ovo je dobra priča, ali se pretpostavlja da sendvič ima dužu istoriju.

VORČESTER SOS

vorcestersok

 

Britanski hemičari Džon Vilej Lea i Vilijam Henri Perins su prije dva vijeka su i stvorili čuveni Vorčester sos. U namjeri da pripreme sos za klijenta koji je obožavao indijsku hranu, oni su stvorili namirnicu koja je bila toliko jakog ukusa da nije mogla da se jede. Sos su sačuvali nekoliko godina i kada su ga ponovo probali, on je bio savršen.

(tekst i foto: blic.rs)

 

 

Portal Analitika