Zanimljivosti

Kako izgleda budućnost komercijalnih letova?

deltaforsBudućnost komercijalnih letova izgleda sasvim drugačije u očima inovativnih aeroinžinjera i dizajnera koji su predstavili nove tipove aviona, u nastojanju da ih učine bržim, efikasnijim i ekološkim.

Kako izgleda budućnost komercijalnih letova?
Portal AnalitikaIzvor

Delta forsdeltafors

Korporacija "Nortrop Gruman" osmislila je ovo "leteće krilo" na kome će motori biti ugrađeni na gornjoj površini aviona, kako bi se što više ublažila buka koju oni proizvode.

Visokoletačvisokoletac

Jedan od predloženih modela nastalih u saradnji Nase i Boinga trebalo bi da izgleda ovako, a njegove prednosti su manja potrošnja goriva, smanjeno zagađenje i buka.

"Debeli"debeli

N3-X, najnoviji Nasin izum, spada u hibridne avione, a u vazduh se podiže cijelom površinom, zbog čega su mu krila manja u odnosu na "debeli" trup. Na taj način se smanjuje potrošnja goriva, kao i dužina piste za poletanje.

Dabl babldabldabl

Još jedan od modela sa širim trupom MIT D8 ima samo jednu manu koja se neće dopasti putnicima, a to je smanjen broj prozora u odnosu na broj sjedišta, što može stvoriti osjećaj klaustrofobije.

Dvostruki uzletdvostrukiuzlet

NASA je osmilila model "Amelija" kao hibridni avion, na kome izgleda kao da krila aviona "izrastaju" direktno iz trupa, što bi trebalo da omogući ugodnije letenje na većim visinama.

Krila kao kutijaukutiji

Krila u obliku kutije za dijamant, kao na ovom modelu kompanije "Lokhid Martin" i Nase, sada su izvodljiva i u praksi zahvaljujući ultra lakim vlaknima koja su ojačana kompozitnim materijalima.

Podigni mepodignime

Boingov model "Sugar Volt" karakterišu njegova dugačka krila, ali mu je najradikalnija karakteristika to što ima hibridni električni motor.

Šok testsoktest

"Erbas VoltEr" unosi sasvim novu dimenziju električnih motora, sa svojim propelerima koji se napajaju isključivo uz pomoć baterija.

Supersoniksupersonik

Povratak supersoničnih letova može se ostvariti uz pomoć aerodinamičnijeg oblika letjelice.

U oba smjerauobasmjera

Ovaj supersonični avion u obliku šurikena mogao bi da leti u oba pravca, a pri rotaciji od 90 stepeni prelazi sa supsoničnog u supersonični način letenja.

izvor: blic.rs, foto: NASA, Boing

 

Portal Analitika