On je poručio da je stav Episkopskog savjeta, sveštenstva, vjernika i građana koji učestvuju u litijama u toj zemlji da se ide do konačne, "Hristove pobjede".
Amfilohije upozorava da "režim pokazuje toliku tvrdoglavost i agresivnost" da ima utisak da ne bi prezao ni od primjene nasilja i ocjenjuje da je "sve što režim radi zasnovano na lažima".
"Nema povlačenja, niti zaustavljanja. Naš narod - od djeteta do starca - vratio se sebi, a ta energija je nezaustavljiva", rekao je Amfilohije u intervjuu za "Novosti" povodom protesta protiv Zakona o slobodi vjeroispovesti u Crnoj Gori.
Podsjećajući da je Crna Gora u svojoj istoriji nekoliko puta iskusila bratoubilaštvo, navodi da je zabrinut što korjene toga prepoznaje u postupcima aktuelne crnogorske vlasti.
"Litije su mirne, a narod u njima ispoljava izuzetnu ljubav, toleranciju i pomirenje. Opasnost od sukoba vidim u najavljenom povlačenju policije, mogućim provokacijama, incidentima... Režim pokazuje toliku tvrdoglavnost i agresivnost, da imam utisak da ne bi prezao ni od primjene nasilja. Učinićemo sve da se to izbjegne", napominje on.
Dodaje i da je "sve što režim radi zasnovano na lažima".
"Poništili su odluke Podgoričke skupštine, iako je ogromna većina ondašnjih Crnogoraca bila za prisajedinjenje Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca. Oni to danas tumače kao nestanak Crne Gore, iako zaboravljaju da je tada i Srbija nestala, odnosno izgubila svoje ime, a ne samo Crna Gora", ukazuje Amfilohije.
Ističe i da je ideja o ujedinjenju sveukupnog Srpstva i obnovi Pećke patrijaršije ideja kralja Nikole, dok je Podgorička skupština bila svojevrsni izraz ovih stremljenja.
"Bez obzira na to, oni danas izmišljaju istoriju i mijenjaju volju kralja Nikole. Istorija mi daje za pravo i da Mila Đukanovića nazivam izdajnikom Crne Gore, jer je Metohiju, sa kojom postoji organska veza, predao razbojniku Hašimu Tačiju, koji je sramota izuzetno patrijarhalnog i čestitog albanskog naroda", poručuje Amfilohije.
Upitan da li će najavljeni dijalog između SPC i države pomoći u smirivanju situacije i otklanjanju manjkavosti zakona, Amfilohije kaže da je dobio pismo premijera Duška Markovića kojim poziva na dijalog, ali o sprovođenju Zakona, što je, napominje, za crkvu neprihvatljivo.
"Sadašnja vlast jeste za dijalog, ali tako da mi budemo izršioci njihove zamisli o obnovi identiteta Crne Gore. Zaparavo, Mitropoliju vide kao nekakvu njihovu sektu, koja bi se uklopila u novocrnogorski identitet", kaže Amfilohije.
Na pitanje da li vlast ima dobru volju da reši krizu i pronađe rješenje, on ocjenjuje da se ne bi reklo, sudeći po njihovim javnim reakcijama.
"Imam utisak da je premijer Marković nešto otvoreniji i da više naginje dogovoru, dok predsjednik Đukanović otvoreno demonstrira nedostatak bilo kakve volje da se postigne kompromis. Išao je dotle da naše litije karakteriše 'ludačkim pokretom'. Njega prate i saradnici koji Podgoricu porede sa Teheranom, a nas optužuju da Crnu Goru pretvaramo u pravoslavnu džamahiriju. Eto kakvoj dobroj volji možemo da se nadamo", zaključuje on.