Ne ispunjavaju ni obaveze o strukturi mjesečnih karata i ukupnom broju karata, časovima vožnje voznog osoblja… To međutim, Glavni grad nije omelo da im dodijeli subvencije uz opravdanje da su nerentabilni. Kako su i na osnovu čega to zaključili iz dokumenta nije jasno.
“Podaci o broju prevezenih putnika od strane prevoznika nijesu dostupni, kako za protekli period tako ni za 2019. godinu, izuzev podatka koji je na zahtjev prema svim prevoznicima dostavljen jedino od strane Gradskog saobraćaja PG i to samo za maj 2019. godine.
On pokazuje da je tokom maja prošle godine na 16 gradskih i prigradskih linija koje održava ovaj prevoznik, prevezen ukupno 95.941 putnik. Po podacima koje je dostavio ovaj prevoznik, prosječan broj po polasku u gradskom saobraćaju iznosi šest putnika, a u prigradskom saobraćaju pet.
Ovaj podatak navodi na zaključak da, i pored subvencija grada, javni prevoz nije rentabilan. Budžetom za 2019. godinu predviđeno je subvencionisanje javnog gradskog prevoza u iznosu od 90.000 eura”, navode u dokumentu.
Dakle Glavni grad je za subvencije 2019. godine dao 90 hiljada, i one kako koja godina ide rastu. Tokom 2015. godine iznosile su 79.880 eura, godinu kasnije 82.600, a 2017. godine 81.880 eura, dok su 2018. godine one bile 84.370 eura, piše u dokumentu koji je na javnoj raspravi do 17. februara.
Komentar zašto ne dostavljaju podatke o broju prevezenih putnika Dan je juče tražio od Harisa Alivodića, vlasnika Gradskog saobraćaja PG, koji navodi da je on naložio zaposlenima da dostavljaju uredno podatke Glavnom gradu.
Da li su to radili Alivodić će provjeriti pa će se danas oglasiti.
Istu informaciju nijesu mogli dobiti ni od Boža Bulatovića, vlasnika BLT-a, koji je takođe poručio da će izjavu dati nakon što provjeri da li su informacije dostavljene Glavnom gradu.
Uskoro će, kako je najavljeno iz Sekretarijata za saobraćaj, konkurs za raspodjelu linija. Biće zanimljivo da li će i ovaj podatak iz doku menta uticati na rezultat.
U dokumentu piše da prevoz na linijama obavljaju tri privatna prevoznika autobusima prosječne starosti oko 18 godina.
“Intervali praćenja vozila u okviru gradskog prevoza na većini linija su oko 30 minuta. Na većini stajališta postavljene su nadstrešnice, od kojih su 73 savremenijeg tipa, ali uglavnom bez oznaka koje se tiču redova vožnje i sličnih informacija.
Postojeći sistem plaćanja prevoza je u vidu pojedinačnih karata po vožnji i u vidu mjesečne karte. Ne ispunjava se obaveza prevoznika o redovnom dostavljanju podataka koja prevezenih putnika, strukturi mjesečnih karata i ukupnom broju karata, časovima vožnje voznog osoblja…
U toku je postupak za pripremu i sprovođenje javnog oglasa za povjeravanje obavljanja prevoza na linijama u gradskom i prigradskom prevozu, kao i za uvođenje elektronske karte”, piše u dokumentu.
U dokumentu se dalje navodi da je studija javnog gradskog i prigradskog prevoza iz 2010. godine u kazala da bi se prostorna dostupnost mogla poboljšati uvođenjem tri nove linije, te izmjenama u nekoliko postojećih.
Ukazano je i na potrebu za poboljšanjem frekvencije vožnji između naselja i izmjenom u vremenu putovanja.
“Uslov za ostvarivanje ovih ciljeva je povećanje broja i kvaliteta autobusa. Od izrade studije protekao je duži period, a izgradnjom novih naselja desile su se značajne promjene u koji utiču na generisanje svih vrsta putovanja te se može zaključiti da su predlozi iz studije koji se tiču novih gradskih linija umnogome prevaziđeni”, piše u planu.