Abiznis

Advokati za porez duguju 3,5 miliona eura

U imenik Advokatske komore Crne Gore upisano je 989 advokata i oko 500 advokatskih pripravnika, a u 2019. godini otprilike je upisano oko 80 advokata i oko 150 pripravnika na rad kod advokata. Kako je saopšteno Dnevnim novinama iz Poreske uprave, najveći pojedinačni dug za porez kada su u pitanju advokati, na kraju 2019. bio je 91.239 eura.
Ilustracija
Ilustracija
Dnevne novineIzvor

Prema zakonu, advokati imaju obavezu da plaćaju mjesečni PDV, a na kraju godine Poreska uprava obračunava devet odsto na kompletan iznos koji je bio na računu.

Mada se, prema Zakonu o porezu na dohodak fizičkih lica, advokatima ne priznaje pravo da plaćaju porez u paušalnom iznosu, ipak, onima koji ostvaruju prihode manje od 18.000 eura godišnje ostavljena je mogućnost paušalnog oporezivanja, a za sve koji imaju veći iznos PDV je obavezan.

Naravno, teško je ući u trag koliko je koji advokat stvarno prihodovao i da li je sav novac išao preko računa, tako da i advokati koji plaćaju porez to ne mora znači da su državi prijavili baš svaki primljeni cent.

Kako navode iz Poreske uprave, prema njihovoj evidenciji registrovano je 938 fizičkih lica koji obavljaju neku od djelatnosti: pravni poslovi, advokatski poslovi, ostali pravni poslovi, a koji imaju status ‘poreski obaveznik’.

“Prema evidenciji Poreske uprave, 657 poreskih obaveznika iz gore navedene kategorije ima neizmirena potraživanja porema Poreskoj upravi, a ukupne neizmirene obaveze lica koja obavljaju advokatsku djelatnost iznose 3.564.506,48 eura. U skladu sa odredbama Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica (član 49, stav 8) licima koja obavljaju i advokatsku djelatnost ne može se priznati pravo na plaćanje poreza u godišnjem paušalnom iznosu, zbog čega advokati plaćaju porez po stvarnom dohotku, i to na godišnjem nivou i po podnošenju Godišnje prijave poreza na dohodak fizičkih lica (GPPFL)”, saopštili su Dnevnim novinama iz Poreske uprave

Sem toga, dodaju, ukoliko advokati u kancelarijama zapošljavaju radnu snagu, dužni su po tom osnovu prijaviti i izmiriti obaveze po osnovu zarada zaposlenih.

“Imajući u vidu navedeno, kao i činjenicu da lica koja obavljaju djelatnost pružanja advokatskih usluga ostvaruju značajne prihode, to se u Poreskoj upravi u kontinuitetu sprovode intenzivirane aktivnosti na povećanju poreske discipline obveznika koju obavljaju advokatsku djelatnost”, navode u Poreskoj upravi.

IZMIRIVANJE PORESKOG DUGA U RATAMA

Iz ove uprave naglašavaju da su obveznici navedenim djelatnostima u kontinuitetu predmet mjera Poreske uprave, koje podrazumijevaju inspekcijski nadzor i prinudnu naplatu, ali i aktivnosti na podsticanju dobrovoljnog izmirivanja poreskih obaveza, kao što su sastanci sa Advokatskom komorom, Sudskim savjetom i advokatima pojedinačno, preko kojih je poslata jasna poruka da se neizmirivanje poreskih obaveza, bez obzira što se radi o specifičnoj kategoriji poreskih obveznika, neće tolerisati.

Imajući u vidu da je u prethodne tri godine Poreska uprava sprovela veliki broj aktivnosti na naplati obaveza od advokata, kao i da je jedan broj poreskih obveznika iz ove kategorije započeo otplatu obaveza kroz reprogram, to je ukupni poreski dug isti u proteklom periodu značajno smanjen, a očekuje se nastavak ovog trenda, s obzirom da će sve gore navedene aktivnosti biti nastavljene i u narednom periodu.

U Poreskoj upravi ističu da je, u skladu sa Zakonom o reprogramu poreskog potraživanja, tokom prethodne tri godine sproveden veliki broj aktivnosti na naplati obaveza od advokata, a 182 poreska obveznika iz ove kategroije započela su otplatu obaveza kroz reprogram.

“Advokati su kroz reprogram do sada uplatili iznos od 969.010,22 eura, što je uticalo na smanjenje ukupnog poreskog duga istih, a očekuje se nastavak ovog trenda, s obzirom da će aktivnosti na naplati prihoda biti nastavljene i u narednom periodu”, kazali su iz Poreske uprave.

Portal Analitika