Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost EKIP počela je juče, potvrđeno je Pobjedi, da prikuplja informacije u slučaju skandala – prisluškivanja dvojice visokih policijskih funkcionera Zorana Lazovića i Duška Golubovića, čiji je privatni razgovor u četvrtak veče objavio prosrpski portal IN4S, blizak Demokratskom frontu, uz tvrdnju kako im je snimak dostavljen preko društvene mreže Tviter od anonimnog korisnika.
Sama sadržina razgovora nema ništa kompromitujuće ili skandalozno, ali je ponovo otvoreno pitanje: ko i za čiji račun u Crnoj Gori prisluškuje zvaničnike i onda, po potrebi, medijima plasira snimke?
Indikativno je da je juče odmah reagovala i zvanična Srbija - i to predsjednik države Aleksandar Vučić - uz upozoravajuću poruku da, ako je bilo ko u Srbiji prisluškivao crnogorske zvaničnike i puštio medijima snimke, taj će odgovarati.
Povodom skandala prisluškivanja dvojice visokih policijskih službenika nijesu se zvanično oglašavali iz Uprave policije, niti Specijalnog tužilaštva u kojem je angažovan Lazović.
- Prikupljamo podatke i za sada ne bih mogao ništa konkretnije da kažem, osim da ćemo istražiti slučaj u skladu sa nadležnostima - kazao je u kratkoj izjavi za Pobjedu Darko Grgurović, izvršni direktor Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost.
Tajna služba ili..
Ko je portalu IN4S mogao dostaviti prisluškivani razgovor?
Stručnjaci za bezbjednost sa kojima smo razgovarali ukazuju na dvije mogućnosti: da je razgovor tajno snimala neka bezbjednosna služba ili da je neka služba preuzela presretnutu komunikaciju sa servera mobilnog operatera.
Vještak za telekomunikacije Predrag Boljević je za Portal Analitika kazao da je uvjeren da snimak telefonskog razgovora ,,pojedinim medijima u Srbiji i Crnoj Gori nijesu dostavili mobilni operateri Telenor i M:tel, već da je Goluboviću najvjerovatnije hakovan mobilni telefon“.
- Ovdje se, vjerujem, radi o klasičnom hakovanju telefona. Takođe, ostavljam malu mogućnost da blizu lokacije gdje Golubović živi, u rasponu od sto metara, postoji bazna stanica i da je prisluškivanje, da tako kažem, odrađeno preko bazne stanice, ali najvjerovatnije je riječ o hakovanju Golubovićevog telefona - smatra Boljević.
Poručuje da ne treba otvarati hajku na mobilne operatere, već oštro reagovati na medije koji objavljuju ,,ekskluzivne“ informacije.
...Operatori
Više nezvaničnih sagovornika Pobjede, stručnjaka iz oblasti telekomunikacija, međutim, ispričalo je našem listu da sve ukazuje da je neko prisluškivao Golubovića i Lazovića. Ne smatraju da je riječ o „klasičnom“ prisluškivanju koje rade tajne službe.
- Najvjerovatnije je riječ o operateru mobilne telefonije. Snimali su telefonske razgovore jednog od njih dvojice. Istraga će utvrditi ko – rekao je jedan od njih.
Komentarišući objavljeni razgovor profesor Pravnog fakulteta Velimir Rakočević je ocijenio da je to krajnje nedopustivo.
- To znači da je u pitanju teška zloupotreba. Radi se o tome da mobilni operateri koji imaju sjedište van naše države koriste te mogućnosti i pretvara se njihova aktivnost u svoju suprotnost. Radi se o M:telu i Telenoru koji imaju sjedište u Srbiji, a imaju SMS servis u Crnoj Gori - rekao je Rakočević u Jutarnjem programu TVCG.
On je naglasio da su njihove tehničke mogućnosti takve da ,,bukvalno mogu svakog korisnika tih mreža ne samo da prisluškuju u realnom vremenu, već da prate njegovo kretanje“.
Pazi, snima se
Zaista, opcija da je strana obavještajna služba snimala Lazovića i Golubovića ne djeluje mnogo vjerovatno. Prije svega, sadržina privatnog razgovora na Badnji dan ne razotkriva nikakve skektakularne podatke ili zakulisne policijske akcije. Dvojica policijskih zvaničnika su opušteno pričali preko otvorene linije, nijesu koristili ni jedan od komunikacionih kanala koje je teže pratiti (wats up ili viber).
Zato je logičnije posumnjati da je zloupotrijebljen servis nekog od tri mobilna operatera koji djeluju na crnogorskom tržištu – Telekom, Telenor i M:tel Crna Gora.
Zakonom je regulisano da mobilni operateri imaju obavezu zadržavanja podataka o komunikaciji i po više mjeseci, ali su i striktno obavezani da štite lične podatke. Izuzetak predstavljaju razlozi nacionalne bezbjednosti kada, po nalogu nadležnog suda, mobilni operateri moraju policiji ustupiti sve tražene podatke o komunikaciji.
Osim toga, mobilni operateri su dužni da instaliraju i sistem za presrijetanje komunikacije koji može biti upotrijebljen isključivo po nalogu suda države u kojoj operater posluje i koji može da korsiti samo policija matične države.
Ovo znači da ukoliko je iz servisa nekog mobilnog operatera dostavljen snimak razgovora, riječ je o težem ogrješenju o Zakon o zaštiti ličnih podataka i krivičnom djelu vezanom za nezakonito prisluškivanje ili praćenje.
Zloupotreba službe
Prema saznanjima Pobjede, jedan od dvojice sagovornika se tog dana nalazio – van Crne Gore. I taj podatak može biti od značaja za istragu. Kada iz inostranstva pozivate Crnu Goru, onda se komunikacija odvija preko centrale provajdera.
Dva provajdera mobilne telefonije - M:tel i Telenor - imaju centralu u Beogradu. Prema informacijama Pobjede, razgovor koji je objavio portal IN4S mogao je biti nezakonito sniman jedino preko provajdera u Srbiji, jer sve telefonske komunikacije iz inostranstva sa osobom koja je na teritoriji Crne Gore, kao što je bio razgovor Lazovića i Golubovića, prenose se preko servera koji je lociran u Beogradu i za mrežu Telenora i M:tela.
Teško je, međutim, povjerovati da bi se neko iz tih renomiranih kompanija odlučio da samoinicijativno proslijedi snimak razgovora dvojice policijskih službenika. Još je teže zamisliti da bi srpska policija ili BIA zvanično tražile od suda u Beogradu nalog da se presretne komunikacija Golubovića i Lazovića.
- Takve stvari se obično rade bez ikakvog pisanog traga, jer je riječ o takozvanim ,,crnim operacijama“ za koje ne smije da postoji dokumentacija – objašnjava za Pobjedu jedan bezbjednosni ekspert, sa dugim stažom u službi nekadašnje Jugoslavije.
Prema njegovom mišljenju, cilj ove operacije nije bilo otkrivanje nekih senzacionalnih podataka važnih za bezbjednost države, već – kompromitacija crnogorskih bezbjednosnih službi i pokušaj da se unese panika u redove ovdašnje službe, naročitio u vrijeme kada su narasle političke tenzije zbog usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti.
Ako se istragom ispostavi da su zloupotrijebljena značajna ovlašćenja koja imaju mobilni operateri na tržištu Crne Gore, onda to otvara znatno veći problem za Crnu Goru od (ne)uspjelog pokušaja lične kompromitacije Lazovića ili Golubovića. Ukoliko neko ili možda više osoba iz strane službe može da dobije bilo koji podatak iz mobilne komunikacije na teritoriji Crne Gore, i to bez sudskih ovlašćenja ili međudržavne saradnje, Crna Gora je – makar u bezbjednosnom smislu prilično porozna i sebe dovodi u vazalni položaj.
Razgovor
Portal IN4S objavio je preksinoć prisluškivani telefonski razgovor policijskih funkcionera Zorana Lazovića i Duška Golubovića, navodeći ,,da je snimak dostavljen i Vijestima i CDM-u“.
Golubović: ,,Ništa se sad ono više ne dešava… (nerazumljivo) jutros otišao je“.
Lazović: ,,Mirno je bilo noćas, ali, ipak, ima obavezu naša ekipa, specijalna. Bili smo zajedno sa momcima iz Specijalne, tamo za Zetu“.
Golubović: ,,Aaa, znači nema ništa. Ja se čuh danas sa onim Žižićem oko 11-12, nema ono ništa nešto za loženje Badnjaka?“
Lazović:….(nerazumljivo)
Golubović: ,,A da lože, dako se malo dohvate rakije i vina, ako i ko ih j..e, mogu k….c da puše“.
Lazović: ,,Gore se nalažu i jedna i druga pa će tu možda biti malo…(nerazumljivo)“.
Golubović: ,,A to je bilo godinama, ali dobro.“
Lazović: ,,A dobro, bićemo spremni da dobiju i jedni i drugi po g…ci ako što budu pravili“.
M:tel i Telenor kažu da ne prisluškuju korisnike
Iz Telenora i M:tela negirali su bilo kakvu povezanost sa prisluškivanjem građana Crne Gore.
Tvrde da poštuju sve regulative i zakonske norme, te da je privatnost njihovih korisnika garantovana.
Vučić: Ako je neko iz Srbije pustio prisluškivane razgovore, taj će odgovarati
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je juče da će odgovarati oni koji su pustili prisluškivane telefonske razgovore crnogorskih policijskih službenika Zorana Lazovića i Duška Golubovića.
- Da su pustili iz Srbije prisluškivane razgovore, bilo čije u Crnoj Gori, ti će da odgovaraju - rekao je Vučić.
Vučić je istakao da Srbija ima svoje probleme i da moraju da vide da li bilo kakve veze sa bilo kim u Srbiji ima puštanje prisluškivanih razgovora, jer je to, kaže, ,,katastrofa“.
On je poručio da će Srbija uvijek da bude uz svoj narod, da će pomoći, ali ,,da moramo da znamo da postoji druga država“.
Kazne u Evropi do 4 odsto godišnjeg prihoda operatera!
Opšta uredba Evropske unije o zaštiti podataka o ličnosti (GDPR), koja je zamijenila Direktivu o zaštiti podataka iz 1995. godine da bi se prilagodila razvoju IT industrije, odnosi se na sve pravne subjekte koji se bave ličnim podacima građana Evropske unije nezavisno od toga gdje im je sjedište, što znači da je važeća i za kompanije koje posluju na teritoriji naše države.
Evropska regulativa od 2016. godine predviđa drakonske kazne za prekršioca, do 4 odsto godišnjeg prometa preduzeća ili 20.000.000,00 eura, s time da se bira kazna koja će više oštetiti prekršioca.