„Izjave političara ponekad služe drugim ciljevima, a ne da kažu istinu. Crna Gora ne vodi nikakvu antisrpsku politiku, već samo politiku u korist Crne Gore. Crna Gora je prepoznata po politici dobrosusjedstva i regionalne stabilnosti. Na razne načine postoji miješanje od strane Republike Srbije u naše unutrašnje stvari. Ali, kao i svaka situacija, i ova će naći neko svoje rješenje“, rekao je Darmanović u Vili Gorica na zajedničkoj konferenciji za medije sa grčkim kolegom, Nikosom Dendijasom.
On je kazao da dio građana i Srpska pravoslavna crkva (SPC), odnosno Mitropolija crnogorsko-primorska (MCP), imaju „svoje mišljenje“ o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti i da koriste pravo na proteste protiv njega. Dodaje da se o primjeni zakona mora razgovarati.
„To je neminovno. Država s vjerskim zajednicama ima potpisane ugovore i takav slični ugovor treba napraviti i sa SPC, koja je jedina s kojom takav aranžman ne postoji. Odnosi države i crkve se moraju regulisati na odnosu zakona. Kad stvari uđu u malo mirnije vode, onda će i mnoge izjave vjerovatno postati izlišne. Vidjeli ste da je premijer Marković uputio pismo u kome se jasno naznačava da treba da dođe do ovih razgovora, i vjerujem da će stvari ići tim putem“, smatra Darmanović.
Upitan da pojasni šta je tačno uradio ministar-savjetnik u Ambasadi Srbije, te su zbog toga najavili da će prema njemu biti primijenjene određene diplomatske mjere, Darmanović je odgovorio „da Crna Gora nikad ne bi posezala za ovakvim odgovorom da se ne radi o ozbiljnim stvarima“.
Podsjetimo, iz Ministarsva vanjskih poslova Crne Gore sinoć je saopšteno da su u djelovanju ministra-savjetnika Ambasade Srbije u Podgorici nepobitno utvrđeni postupci kojima se flagrantno krši slovo i duh Bečke konvencije, dobra vjera i dobra praksa u međudržavnim odnosima i diplomatskim relacijama.
Ministar inostranih poslova Srbije, Ivica Dačić, kazao je ranije juče da je Crna Gora zabranila prisustvo sastancima državnih organa i institucija otpravniku poslova Ambasade Srbije u Podgorici (Ljubiši Milanoviću), nakon čega je Srbija primijenila recipročne mjere prema „ličnosti broj dva“ crnogorske ambasade u Beogradu, (ministar-savjetnik Ana Ražnatović).
„O svemu tome detaljno je obaviješten ambasador Srbije i razgovor o tome vođen je u vrlo prijateljskom tonu i sa razumijevanjem. Uradili smo ono što smo mislili da je primjereno u ovakvoj situaciji“, naveo je Darmanović.
Dendijas: Nadamo se da će CG u najskorijoj budućnosti postati članica EU
Ministar je nakon sastanka s Dendijasom kazao da je njihov susret potvrda prijateljskih odnosa Crne Gore i Grčke.
„Grčka je uvijek pružala snažnu podršku evropskim i evroatlantskim integracijama Crne Gore i bila snažan pobornik proširenja EU na Zapadni Balkan“, rekao je Darmanović i dodao da Crna Gora cijeni ulogu Grčke kao jednog od nosilaca programa vazdušne zaštite našeg neba.
Dendijas je rekao da se nada da će Crna Gora u najskorijoj budućnosti postati članica EU.
„To je najbolji način da se sačuvaju mir i prosperitet u regionu. Zato smo spremni da dodatno podržimo pristupanje EU“, poručio je on.