Abiznis

Ubrzati priključenja objekata na distributivnu mrežu

Izmjenama i dopunama Zakona o energetici planira se ubrzati proces priključenja objekata na elektrodistributivnu mrežu, kazali su iz Ministarstva ekonomije.
Ubrzati priključenja objekata na distributivnu mrežu
Dnevne novineIzvor

Oni su, u komunikaciji sa građanima i pravnim licima, zaključili da priključenje objekata na elektroenergetsku mrežu traje dugo, zbog čega su i pribjegli izmjenama i dopunama zakona.

“U razgovoru sa operatorima distributivnog i prenosnog sistema, CEDIS-om i CGESom, ukazano je da se ključne prepreka za ubrzanje procesa priključenja nalaze u Zakonu o energetici. Iz tog razloga formirana je ekspertska grupa koja intenzivno radi na zakonskom rješenju koje treba da značajno ubrza priključenje objekata na elektrodistributivnu mrežu”, rekli su u Ministarstvu.

Kako su istakli, važno je da izmjene i dopune što prije budu spremne, usvojene na Vladi i, nakon toga, upućenje Skupštini. U Ministarstvu očekuju da cijeli postupak bude završen u februaru.

“Samu dinamiku razmatranja izmjena i dopuna Zakona na skupštinskim tijelima će definisati Skupština. Ono što je važno je da Izmjene i dopune Zakona što prije budu spremne i usvojene od strane Vlade, a zatim upućene parlamentu”, rekli su u Ministarstvu.

Drugi set izmjena, kako su naveli u nadležnom resoru, odnosi se na unapređenje modela proizvođač-potrošač koji građanima omogućava da instaliraju uređaje za proizvodnju električne energije kako bi proizvodili električnu energiju za lične potrebe.

“Osnovni princip ove vrste proizvodnje je da potrošači koji proizvode električnu energiju za svoje potrebe, električnu energiju razmjenjuju sa snabdjevačem. Naime, kod potrošača/proizvođača, koji na svojim instalacijama imaju proizvodne kapacitete, CEDIS će instalirati dvosmjerno brojilo električne energije, tj. brojilo koje mjeri električnu energiju u dva smjera: od mreže ka potrošaču, i od potrošača ka mreži”, objasnili su u Ministarstvu.

Oni su ukazali i da su prije četiri godine, među prvima u regionu omogućili građanima i pravnim licima instaliranje malih elektrana na objektima.

“Danas, četiri godine kasnije, smatramo da postoji prostor da se ovaj model dodatno unaprijedi u korist, na prvom mjestu potrošača, tj. građana i pravnih lica, te će se u tom dijelu Zakon o energetici izmijeniti” istakli su u nadležnom resoru.

Ukoliko potrošač/proizvođač na kraju mjeseca potroši više električne energije nego što je proizveo, onda, kako su objasnili u Ministarstvu, plaća struju kao i ostala domaćinstva.

“U slučaju kada je proizveo više energije nego što je potrošio, tada Elektroprivreda plaća potrošaču višak proizvedene električne enegije po cijeni kilovatsata, kolika je komponenta energije u ukupnoj cijeni električne energije bez naknada”, precizirali su u Ministarstvu.

Oni poručuju da izmjene i dopune Zakona o energetici neće biti odrađene u bilo čiju korist, već da su njihov cilj dodatni benefiti za svaku stranu. Kako su dodali, nakon sprovedenog procesa izmjena i dopuna Zakona o energetici, očekuju da građani i pravna lica imaju znatno brži proces priključenja objekata na elektroenergetsku mrežu, kao i bolje ekonomske uslove za instalaciju i eksploataciju mikro elektrana na svojim objektima.

“Benefiti energetskih kompanija, nakon sprovedenih izmjena i dopuna Zakona, biće kroz smanjenje trenutno vrlo obimnog zakonski definisanog procesa priključenja objekata na mrežu, dok će instalacij a mikroelektrana uticati na smanjenje tehničkih gubitaka u mreži kao i na smanjenje opterećenja elektroenergetske mreže”, zaključili su u Ministarstvu.

Portal Analitika