U saopštenju se navodi da je iz izjava predsjenice Sindikata da zaključiti da je za poslednjih 6 mjeseci 50 ljekara napustilo zdravstveni sistem. „Ovo netačno, proizvoljno i zlonamjerno uzbunjivanje javnosti stvara atmosferu nesigurnosti i nepovjerenja u institucije države i zdravstveni sistem“, navodi se u reagovanju.
Istina je, međutim, tvrde u Ministartsvu, sasvim drugačija.
„Po evidenciji Ministarstva zdravlja, u periodu od maja 2019. do 31.12.2019. godine, migracija ljekara kroz zdravstveni sistem je bila intenzivna: 33 ljekara je, nakon dobijanja specijalizacije, iz jedne javne zdravstvene ustanove nastavilo rad u drugoj javnoj zdravstvenoj ustanovi, 5 ljekara je nastavilo radni angažman u privatnim zdravstvenim ustanovama u Crnoj Gori, dok je 8 ljekara svoj radni angažman nastavilo u inostranstvu“, navodi se u reagovanju,
Dodaje se da po podacima kojima raspolaže Ljekarska komora Crne Gore, u 2018. godini je izdato 7 „Potvrda o dobrom ugledu“ a u 2019. godini 19, odnosno 26 za dvije godine, a koje su preduslov za zasnivanje radnog odnosa u gotovo svim evropskim zemljama. „Takođe, Ljekarska komora je izdala u istom periodu 157 licenci za rad ljekarima koji nisu crnogorski državljani a imaju stalni ili privremeni boravak u Crnoj Gori, od čega je 37 licenci izdato u 2019. godini“, kaže se u reagovanju.
Kako se dodaje, u Crnoj Gori trenutno radi 2278 ljekara, što je 3,3 ljekara na 1000 stanovnika, koliki je i evropski prosjek.
„Zato građani Crne Gore nemaju razloga da brinu o tome ko će ih liječiti, već treba da budu svjesni činjenice da institucije sistema pomno prate sva dešavanja u vezi migracija zdravstvenih radnika i reaguju pravovremeno i savjesno“, navodi se u reagovanju.