„Za nas EU nema alternativu. Predano radimo na ispunjavanju evropske agende. Ohrabreni smo izborom nove Evropske komisije i porukama koje govore da se prosirenje vraca u fokus politike u Brisel, naveo je Marković, na Okruglom stolu Vlade i NVO sektora.
Prema njegovim riječima, jedino kontinuiran i konstruktivan dijalog iz kojeg se uči i sazrijeva može i treba biti nova pokretačka snaga našeg društva.
„A ne uslovljvanje, isključivost i jednostranost“, dodao je Marković, koji je zadovoljan
Šef Delegacije Evropske unije u Podgorici Aivo Orav poručio je kako je civilno društvo ključni element za bilo koje društvo.
„Civilno društvo u Crnoj Gori uzima učešće u raznim grupama, ali savjeti i ekspertize civilnog društva nisu uvijek uzeti u obzir. Uspiješna saradnje između Vlade i civilnog društva zahtijeva saradnju, razumijevanje i dijalog“, naveo je Orav.
Šef delegacije EU u Crnoj Gori Aivo Orav je kazao da je počela sa radom nova Evropska komisija i da je to značajno za sve zemlje kandidate. On je dodao da se, iako je bilo nekih pomiješanih signala iz EU, proces proširenja nastavlja kao i da su vijesti o poglavlju 8 signal za to.
„Ako EU nešto obeća, Evropska unija će onda to ispuniti“, rekao je ambasador Orav i dodao da je važno da Crna Gora nastavi sa svojim reformama.
Osvrćući se na uloga NVO u procesu evropskih integracija, ambasador Orav je kazao da ona ne smije da bude potcijenjena. Dodao je da su u svom posljednjem izvještaju konstatovali da je poboljšano zakonodavno, institucionalno i finansijsko okruženje u kojem rade organizacije civilnog društva, te da su prisutni neki konkretni rezultati.
Predstavnici civilnog sektora pohvalili su pristup predsjednika Vlade da direktno razgovara sa njima i iskazali određene stavove i sugestije u odnosu na poglavlja u kojima učestvuju, a najviše iz oblasti vladavine prava i poljoprivrede.
Da za okrugli sto nisu došle NVO koje najčešće kritikuju rad Vlade primjetio je i predsjednik Evropskog pokreta u Crnoj Gori Momčilo Radulović.
„Ovdje nisu NVO koje su dobile najviše novca o od Evropske unije i od Vlade. Zato moram da pitam da li i mi ostali moramo da budemo dežurni kritičari rada Vlade da bi i mi dobili novac - rekao je Radulović.
Odgovorio mu je Aivo Orav navodeći da ne moraju biti stalni kritičari da bi dobili novac Evropske unije.
Orav je kazao da EU daje 40 miliona eura Vladi, a manji dio NVO sektoru i medijima i dodao da dobijaju puno pritužbi sa tri argumenta: "ne možemo da preživimo ako ne dobijemo novac, drugo uvijek dobijemo novac ali sad ga nijesmo dobili i treće nikad nijesmo dobili novac". "Nijedan od tih argumenata ne ne odnosi na naše odlučivanje jer nijesmo tu da otvaramo radna mjesta u NVO sektoru . Postoji jasna metodologija kako se projekti razmatraju. Moja preporuka vama je da da pišete što je moguće bolje predloge projekata koji će biti u skladu sa standardima i zaboravite tri argumenta koje sam pomenuo", poručio je Orav.
Snežana Kaluđerović iz Centra za građansko obrazovanje kazala je da radni dokument EK potvrđuje navode te organizacije da Crna Gora u poglavljima 23 i 24 stagnira, a da u nekim djelovima bilježi i regresiju.
“Dobro je da o ovakvim dokumentima razgovora Vlada i NVO sektor direktno, a još bolje da imamo i predstavnike Delegacije EU da svjedoče načinu i sadržaj te komunikacije;Ipak, cijenim da format sastanka nije odgovarajući jer smo mi očekivali da budu samo predstavnici RG za 23 i 24, s obzirom da o tim oblastima razgovaramo. Time se unaprijed, po našem mišljenju, obesmišljava svrha ovog sastanka jer on po ograničenju vremena i po broju učesnika ne može biti ni fokusiran ni konstruktivan”, rekla je ona.
Na primjedbu premijera da nisu došli čelnici NVO, Kaluđerović je naglasila da su pozivi upućeni članovima RG za pregovore iz NVO a da u slučaju CGO-a izvršna direktorka ne učestvuje u radu ni jedne RG već to čine nadležni programski koordinatori i savjetnici.
Pad povjerenja u EU nije za brigu
Premijer Marković je, komentarišući istraživanje Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), rekao da se trend pada povjerenja u EU bilježi zbog dešavanja u Uniji, Brexita, migrantske krize i izazova koji se tiču odnosa sa SAD i Kinom.
Prema istraživanju CEDEM-a, koje je objavljeno u petak, 55 odsto građana podržava članstvo Crne Gore u EU, što je najmanji procenat podrške u istraživanjima javnog mnjenja.
„Nemojte to da dramatizuje, znam da neki kritičari to koriste kao dobar argument da Vlada ne radi ništa. Taj procenat je značajan, ne treba ga potcjenjivati i nije za brigu“, rekao je Marković.