Abiznis

Opštinski vodovodi izgube 69,2 odsto vode koja se isporuči

Prema Informaciji o stanju u oblasti vodosnadbijevanja i upravljanja otpadnim vodama iz 2015. godine, u vodovodne sisteme opština na Crnogorskom primorju potisnuto je ukupno oko 60.274.947 nm3 vode, a fakturisano oko 13.486.659 m3 vode, od čega je pravnim licima fakturisano 3.660.012 m3 vode, a fizičkim licima 9.826.647 m3 vode, navodi se u Studiji poslovanja Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje (RVCP).
Opštinski vodovodi izgube 69,2 odsto vode koja se isporuči
Portal AnalitikaIzvor

Kako je precizirano, prosječna vrijednost ukupnih gubitaka vode (tehnički gubici usljed neispravnosti ili dotrajalosti mreže za distribuciju vode kao i gubici zbog nelegalnog korišćenja vode) na nivou ovog područja iznosila je 77,6 %

Najveći gubici u distributivnoj mreži zabilježeni su u vodovodnom sistemu Cetinja, Kotora i Herceg Novog.

Situacija nije bolja ni u opštinama u centralnom i sjevernom regionu: u toku 2015. godine u sistem vodosnabdijevanja opština centralnog i sjevernog regiona, potisnuto je ukupno oko 72.825.347 m3 vode, od čega je ukupno fakturisano 27.513.753 m3 i to 5.135.142 m3 vode pravnim licima i 22.378.611 m3 vode fizičkim licima. Ukupni gubici iznosili su 62,3 %. 

Najveći gubici zabilježeni su u vodovodnom sistemu Berana, Rožaja i Žabljaka.

Po opštinama, gubici su prikazani u sljedećoj tabeli:

pdf-studija-slucaja-analiza-poslovanja-jp-regionalni-vodovod-crnogorsko-primorje-7

„Zvaničan podatak da se izgubi 69,2% vode koja se isporuči djeluje nevjerovatno. Ipak, stanje se iz godine u godinu ne mijenja; naši problemi sa infrastrukturnom mrežom u opštinskim kompanijama su enormni. Investicije u obnavljanje vodovodne mreže gotovo i da ne postoje; simbolične investicije su nedovoljne da se rasipanje prirodnog vodnog bogatstva zaustavi“, navodi se u studiji poslovanja Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje.

Kompletni dokument   Studija slučaja - Analiza poslovanja JP Regionalni vodovod Crnogorsko primorje možete preuzeti ovdje 

 

Kvantifikovanje gubitaka vode

U dokumentu se naglašava da „ako pretpostavimo da je prosječna cijena jednog kubika vode (hiljadu litara) ona koju RVCP fakturiše opštinskim vodovodima 0,37 eura, Crna Gora godišnje bukvalno prospe najmanje 34 miliona eura na osnovu gubitaka vode“.

„A ako primijenimo maloprodajnu cijenu vode koju opštinski vodovodi prodaju krajnjem potrošaču koja ide i do 2,55 eura (Budva), i pretpostavimo da prosječan kubik vode krajnjem kupcu košta 0,81 eura (prosječno za pravna i fizička lica), matematika pokazuje još drastičnije podatke - godišnje se negdje izgubi skoro 74,6 miliona eura vode“, precizirano je u stidiji poslovanja RVCP. 

Napominje se da je veoma važno naglasiti razliku između sistema rada opštinskih ViK-ova (Vodovod i kanalizacija) i RVCP. 

„Naime, opštinski ViK-ovi imaju gubitke zbog naslijeđenog problema dotrajale infrastrukture u koju se nije ulagano decenijama. Poslovni model je takav da prodaju vodu velikom broju potrošača koji nijesu uredni u izmirivanju svojih obaveza. Karakteristika gotovo svih opštinskih ViK-ova je: visok nivo fiksnih troškova (prvenstveno troškova zaposlenih), nizak nivo investicija i značajna potraživanja od fizičkih i pravnih lica. Dodajmo tome i katastrofalne podatke o gubicima na mreži i dolazimo do jasne slike o neodrživosti takvog modela poslovanja“, ističe se u dokumentu. 

Sa druge strane, RVCP prodaje vodu “na veliko” i to malom broju potrošača (opštinskim ViKovima). Zbog toga ima niske troškove zaposlenih, kao i manji nivo potraživanja koja uredno i lako može naplatiti. 

„Ipak, ogromni iznosi investicija sa jedne i nedovoljna iskorišćenost kapaciteta van sezone, opterećuju ukupnu finansijsku poziciju RVCP. Kada govorimo o gubicima RVCP, na 135 kilometara cjevovoda i isporučenih 9.097.278m3 vode u 2017. godini, gubici iznose 396.278 m3 ili 4,16%. Ako jedan kubik košta 0,37 eura, onda gubitak vode RVCP iznosi 146.622 eura“, piše u dokumentu. 

Cjenovna politika RVCP prema opštinskim ViK-ovima

Prema Odluci o cijenama vode iz regionalnog vodovodnog sistema (RVS) koja je donesena početkom 2016. godine, u martu 2017. godine zaključeni su novi ugovori o isporuci vode sa ViK-ovima Bar i Herceg Novi, na period od 6 mjeseci. Shodno navedenoj odluci o cijenama vode, voda isporučena ovim ViK-ovima fakturisana po jediničnoj cijeni od 0,52 €/m3 bez PDV-a. Za ViK-ove koji su u kontinuitetu preuzimali vodu tokom kalendarske godine, po ranije zaključenim ugovorima, cijena isporuke vode iznosila je 0.37€/m3 bez PDV-a (osim Herceg Novog koji ima tromjesečne ili polugodišnje ugovore).

Opštinski ViK plaćaju litar pijaće vode od 0,00052 eura (ili dvadeseti dio euro centa) ili 0,00037 eura (ili nešto malo od trećine centa), bez PDV-a, u zavisnosti od potpisanog ugovora.

Dodatno, prema Izvještaju o radu iz 2017. godine, RVCP može ponuditi i nižu cijenu po kubiku, ukoliko bi se kapacitet ovog sistema koristio u većoj mjeri.
 

Portal Analitika