Na današnjoj sjednici Vlada je usvojila Informaciju o sprovedenom postupku javnog nadmetanja za izbor snabdjevača posljednjeg izbora i ranjivih kupaca za snabdijevanje električnom energijom.
„Vlada je donijela Odluku kojom se za snabdjevača bira EPCG i prihvatila tekst Ugovora o povjeravanju poslova snabdijevanja“, navodi se u saopštenju.
Ranjivi kupci koji su zdravstveno i socijalno ugroženi, u skladu sa Zakonom o energetici, su domaćinstva u kojima žive osobe sa invaliditetom, posebnim potrebama ili lošeg zdravstvenog stanja kod kojih može nastupiti ugroženost života ili zdravlja zbog ograničenja ili obustave snabdijevanja i koja su u stanju socijalne potrebe utvrđene od organa državne uprave nadležnog za poslove socijalnog staranja.
Ranjivim kupcima koji su socijalno ugroženi smatraju se domaćinstva u kojima žive ocobe u stanju socijalne potrebe utvrđene od nadležne javne ustanove, odnosno organa državne uprave nadležnog za poslove socijalnog staranja.
Vlada Crne Gore je na danas održanoj 136. sjednici, kojom je predsjedavao potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i finansijski sistem Milutin Simović, utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti prirodnog i kulturno - istorijskog područja Kotora. Predložene izmjene i dopune doprinijeće boljem očuvanju prirodnog i kulturno-istorijskog područja, uklanjanju potencijalnih biznis-barijera i preciznijem definisanju procesa izrade Pojedinačne procjene uticaja na baštinu.
Utvrđen je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vazdušnom saobraćaju. U skladu sa preporukama iz Izvještaja eksperata Evropske komisije, koji su zaduženi za utvrđivanje stepena implementacije legislative EU navedene u Aneksu I ECAA Sporazuma, Predlogom se preciznije definišu pravila koja se odnose na operatore aerodroma i operatere vazduhoplova u dijelu slobodnog formiranja cijene prevoza u komercijalnom vazdušnom saobraćaju i transparentnog iskazivanja svih stavki za obračun cijene prevoza, kao i propisivanje adekvatne kazne za nepoštovanje odredbi za koje je tokom primjene utvrđeno da ih treba propisati kao prekršaje.
Vlada je usvojila Analizu stanja elektronskih usluga sa predlogom mjera za njihovo unaprjeđenje. U Analizi je konstatovano da je pojednostavljivanje administrativnih procedura pri ostvarivanju upravnih usluga i digitalizacija javne uprave i dalje jedan od najvažnijih prioriteta u agendi Vlade Crne Gore. U skladu sa tim u Analizi su pobrojane aktivnosti realizovane u III kvartalu i predstavljeni osnovni rezultati istraživanja o stepenu korišćenja e-usluga i podaci o broju podnijetih zahtjeva u prva tri kvartala 2019. godine koji pokazuju pozitivni trend u korišćenju e-usluga na portalu e-uprave.
Ministarstvo javne je zaduženo da, do kraja 2019. godine, u saradnji sa Upravom za kadrove, realizuje obuke zaposlenih u javnoj upravi za primjenu propisa iz oblasti elektronskog poslovanja koji su neophodni za razvoj e-uprave. Ministarstvo prosvjete i Ministarstvo javne uprave su zaduženi da da nastave realizaciju aktivnosti na uspostavljanju servisa za upis djece u osnovne škole i predškolske ustanove, kako bi ovaj servis bio aktivan na portalu e-uprave u 2020. godini. Radni tim je zadužen da, u skladu sa predlozima iz Analize stanja e-usluga, nastavi aktivnosti na realizaciji mjera za unaprjeđenje stanja e-usluga.
Usvojena je Informacija o realizaciji aktivnosti i projekata koji se realizuju kroz sistem indirektnog i decentralizovanog upravljanja IPA fondovima sa pregledom ključnih aktivnosti u III kvartalu 2019. godine. Informacija obuhvata glavne aktivnosti koje su se odvijale u tekućem kvartalu, a koje mogu imati uticaj na efikasnost u korišćenju fondova pretpristupne podrške. Na temelju aktivnosti koje su sprovođene od strane relevantnih IPA institucija za pojedinačne programe, Direktorat za upravljačku strukturu pripremio je sveobuhvatan pregled i posebno istakao ključne rizike u sistemu na koje treba obratiti pažnju u predstojećem periodu.
Vlada je donijela Plan pripreme zimske turističke sezone za 2019/2020. godinu. U diskusiji je ocijenjeno da je prethodnih godina ostvaren trend ranijeg početka i produžetka ljetnje turističke sezone, tako da je očigledan napredak u pravcu ostvarivanja jednog od strateških ciljeva, da Crna Gora postane cjelogodišnja turistička destinacija. U tom smislu, povezivanje ponude primorskog regiona i sjevera, kroz paket aranžmane kombinovanog boravka turista sa pratećim sadržajima, rezultiraće boljim ekonomskim efektima za lokalnu zajednicu i državu.
Utvrđen je Nacrt Izmjena i dopuna Lokalne studije lokacije Regionalne sanitarne deponije čvrstog otpada „Čelinska kosa“, opština Bijelo Polje s Programom održavanja Javne rasprave, u trajanju od 15 radnih dana. Programskim zadatkom definisano da je cilj izrade dokumenta da se kroz analizu planiranih sadržaja i shodno razvojnim potrebama, ponude planska rješenja kojima bi se stvorili preduslovi za izgradnju Regionalne deponije čvrstog otpada, kao i izgradnju postrojenja za neškodljivo uklanjanje nusproizvoda životinjskog porijekla.
Vlada je donijela Akcioni plan za sprovođenje Strategije pametne specijalizacije (2019-2024), za 2019. i 2020. godinu. Izradom Strategije pametne specijalizacije Crna Gora se priključila inicijativi Evropske unije kojom se potencira novi model ekonomskog razvoja na nacionalnom ili regionalnom nivou zasnovan na ciljanoj podršci naučno-istraživačkim i inovativnim aktivnostima. Strategija utvrđuje prioritete razvoja, čiji je cilj izgradnja konkurentske prednosti kroz povezivanje sopstvenih snaga u istraživanju i inovacijama s potrebama privrede, odgovarajući na koherentan način na rastuće mogućnosti i razvoj tržišta, a čime se izbjegava preklapanje i fragmentacija politika. Akcionim planom definisane su konkretne aktivnosti čijom implementacijom bi trebao da se riješi problem nedovoljne iskorišćenosti potencijala i komparativne prednosti zemlje ili regiona kroz podsticanje inovacija, kao i nedovoljnih javnih i privatnih ulaganja u istraživanje, tehnološki razvoj i inovacije.