Abiznis

Primjena Evropske direktive sa posebnim akcentom na kontrolu brodskih goriva

U Podgorici je u periodu od 04-06 septembra održana regionalna radionica na temu primjene Evropske direktive (EU) 2016/802 o sadržaju zagađujućih materija u gorivima naftnog porijekla, sa posebnim akcentom na kontrolu brodskih goriva. Pored učesnika iz Crne Gore u radionici su učestvovali predstavnici Albanije, Bosne i Hercegovine, Turske u organizaciji Evropske agencije za pomorsku bezbjednost. 
Primjena Evropske direktive sa posebnim akcentom na kontrolu brodskih goriva
Portal AnalitikaIzvor

Regionalna radionica na temu primjene Evropske direktive (EU) 2016/802 o sadržaju zagađujućih materija u gorivima naftnog porijekla, sa posebnim akcentom na kontrolu brodskih goriva je posebno važna obzirom da je osim teorijskog, imala i praktični dio - uzorkovanja goriva na teretnom brodu u Luci Bar i kontrolnog mjerenja sadržaja sumpora u gorivu, što je po prvi put realizovano u okviru radionica ove vrste u organizaciji Agencije. Radionica je realizovana u organizaciji EMSA (Evropska agencija za sigurmost plovidbe) a istu je otvorio direktor Agencije za zaštitu prirode i životne sredine, gdin Nikola Medenica i predavači EMSA Senior Project officer gdin Sergio Alda i Senior Project officer gdin Brian Elliott. Tokom prvog dana radionice održane su prezentecaje od strane predstavnika EMSA, nakon čega su uslijedile grupne vježbe.

Drugog dana radionice organizovana je posjeta teretnom brodu u luci Bar, gdje je u cilju ispitivanja kvaliteta goriva tj. utvrđivanja količine sumpora u gorivu, uzet uzorak goriva za dalje laboratorijsko ispitivanje i predat Institutu za transport –Intra. Trećeg dana radionice održane su prezentacije i zaključci. Od 01. januara 2020. Godine, u Crnoj Gori će brodovi koji plove kroz teritorijalne vode morati da koriste još strožije standarde u pogledu sadržaja sumpora u brodskim gorivima (0,5%) Zagađenje vazduha od morskog saobraćaja je značajno.

Crna Gora je podržala inicijativu EU da se Sredozemno more proglasi za zonu kontrole emisija sumpordioksida iz pomorskog saobraćaja. Kontrola kvaliteta goriva se u Crnoj Gori vrši od 2011. godine, a kontrola brodskih goriva na skladištima od 2017. godine. Nakon transpozicije Direktive EU 2016/802 u nacionalno zakonodavstvo početkom 2017. godine, Agencija za zaštitu prirode i životne sredine je u skladu sa svojim nadležnostima već prilikom pripreme Godišnjeg programa monitoringa kvaliteta tečnih goriva naftnog porijekla uvrstila kontrolu brodskih goriva u redovan monitoring.

U ovom kontekstu, Agencija koordinira sprovođenje programa, gdje su uvoznici brodskih goriva u obavezi da sklope ugovor o kontroli kvaliteta uskladištenog goriva sa akreditovanom laboratorijom. Na taj način kontrolisan je kvalitet goriva koje plovila nabavljaju u Crnoj Gori, dok kvalitet brodskih goriva koja koriste strana plovila, predstavlja zadatak Inspekcije pomorske sigurnosti. Pored pomenutih zemalja na radionici su učestvovali i predstavnici Crne Gore – gdin Lompar Željko i gdin Mijović Novica (Port State Control), gdin Vujošević Sergej (Uprava pomorske sigurnosti), službenici Agencije za zaštitu prirode i životne sredine mr. Božović Aleksandar i mr. Đukanović Gordana,kao i predstavnik Ministarstva održivog razvoja i turizma gđa Kujundžić Olivera. Takođe,treningu je prisustvovao i predstavnik Labaratorije za ispitivanje kvaliteta goriva Instituta za transport – Intra, gdin Ćulafić Mileta.

Portal Analitika