„Minimalna cijena zakupa definisana je na pet centi i rezultat je procjene vrijednosti zemljišta od strane Uprave za nekretnine kao i analize svih bitnih elemenata koji utiču na formiranje cijene zakupa. Jedan od njih je i slučaj zakupa cjelokupne površine koja je predmet tendera. Tada bi ukupan prihod bez svođenja na današnju vrijednost budućih novčanih tokova bi iznosio više od 20 miliona eura, a procijenjena vrijednost zemljišta je 9,6 miliona eura“, navodi se u vladinoj informaciji.
Takođe, činjenica da se tenderom definiše obaveza izgradnje vjetroelektrana govori o specifičnoj namjeni zemljišta čijom valorizacijom se postižu svi multiplikativni efekti investicija koje zanče izgranju novih proizvodnih objekata koji korsite obnovljive izvore energije.
„Tenderom se predviđa mogućnost zaključivanja ugovora o garantovanom otkupu električne energije, po tržišnim uslovima, čime se izbjegava mogućnost preuzimanja rizika od strane države u smislu uticaja na rast cijena električne energije za potrošače u Crnoj Gori“, podvlači se u dokumentu.
Osim definisanja površine zemljišta koja je predmet zakupa i mogućnosti garantovanog otkupa, bitni elemetni tendeske dokumentacije su kriterijumi koji definišu pravo učešća na tenderu i kriterijumi koji predstavljaju osnovu za vrednovanje ponuda.
Predviđeno je da pravo učešća imaju investitori koji zadovolje sljedeće uslov: iskustvo u oblasti realizacije projekata izgradnje vjetroelektrana kumulativne instalisane snage veće od 500 MW ili više
Takođe, mora imati iskustvo u oblasti realizacije projekata izgradnje vjetroelektrana, najmanje jedne vjetroelektrane instalisane snage 50 MW ili veće.
Izgradnja vjetroelektrane je na osnovu dosadašnje prakse omogućena kroz model davanja u zakup državnog zemljišta, shodno Zakonu o državnoj imovini, iz kojih razloga su uz zahtjev za raspisivanje tendera dostavljeni i listovi nepokretnosti u cilju identifikacije parcela neophodnih za realizaciju ovog projekta.
„Takođe, odabrani model za realizaciju projekta koji podrazumijeva otkup proizvedene električne energije po tržišnim principima, u skladu su sa Strategijom razvoja energetike do 2030. godine, koja navodi da je potrebno podržati moguće interesovanje investitora za proizvodnju električne energije iz većih fotonaponskih postrojenja i iz vjetroelektrana, a bez obaveze garantovanog otkupa električne energije po feed-in tarifama, te omogućiti izgradnju istih u skladu sa raspoloživim prostornim i elektroenergetskim preduslovima i ograničenjima“, zaključuje se u informaciji.